Ivonna Plaude NTZ redaktore

Kad pietrūkst godaprāta

Svētku nedēļā, 13. novembrī, kad darba dēļ nācās apiet lielāko loku pa pilsētu, apmeklējot vairākas iestādes, biju spiesta gan mierināt, gan taisnoties daudziem jo daudziem tukumniekiem, jo cilvēki, kas manī atpazina redakcijas darbinieku, aicināja kaut ko darīt lietas labā, lai taču arī mūsu pilsēta  ienāktu svētki. Teicu, ka vēl jau ir laiks, ka gan jau viss tiek gatavots Z.A. Meierovica pieminekļa atklāšanai, kas būs tiešām grandiozs notikums visas valsts dzīvē. Ne velti to apmeklēs gan Valsts prezidents, gan 17 valstu vēstnieki! Nākamajā dienā, kad tā pavēlāk atgriezos mājās no darba, redzēju, ka izgaismotas ir tikai atsevišķas centra izkārtnes. Bet, nonākot Jelgavas ielas kalna galā, atviegloti uzelpoju – pa slapjo asfaltu augšup kalnā ”kāpa” gaismots Latvijas karogs. Tas tiešām izskatījās tik krāšņi un iespaidīgi, ka tikai pēc brīža attapos sameklēt gaismas avotu. Nē, tās nebija ne īpaši izkārtotas gaismiņas vai kādi jaudīgāki prožektori, tā izrādījās… spēļu zāles «Fēnikss» emblēma, kas kopā ar lietu bija izspēlējusi patriotisku joku – tieši starp sarkano  uzrakstu ”spēļu zāle”, izgaismojot baltu uzņēmuma emblēmu…

Vēlreiz samulsu, kad Latvijas radio darbinieki pieteicās tiešraidē iztaujāt par Tukuma īpašo Gaismas ceļu un tikpat īpašajām svētku dekorācijām. Gaismas ceļš izrādījās dažu desmitu svecīšu vērta iezīmēta Harmonijas ielas daļa, bet no svētku rotājumiem vienmēr tik greznajos pilsētas aplīšos – ne vēsts… Ko teikt, ko bojāt cilvēkiem svētkus pirms laika, gan jau, gan jau pieminekļa atklāšanas dēļ kaut kas neizdevās. Bet ir taču simtgade, tāpēc pilsētas dekorēšanas speciālisti pārsteigumus droši vien pietaupījuši pēdējai dienai – lai lielāks prieks..

Bet 18. novembrī, kad pierunāju tēti viņa un valsts kopējo dzimšanas dienu ģimenes lokā nosvinēt tieši te, Tukumā, un satumstot devos kopā ar vecākiem autoekskursijā pa pilsētas skaistākajām vietām, biju no sirds vīlusies… Sen nebiju redzējusi mūsu pilsētu tik tumšu un nesapostu…

Un, kad tagad lasu, ka naudas nebija, ka kāds kaut ko nebija sapratis, ka nebija dabūjis attiecīgas pavēles, ka nebija padomājis, esmu dusmīga. No sirds. Un šoreiz, manuprāt, vislielākie pārmetumi nevis politiķiem un domes spicei (lai gan, protams, ja esi vadītājs, esi atbildīgs par visu), bet gan speciālistiem visvisādās nodaļās. Viss viens, vai viņu neizdarības bija vēlme ieriebt jaunajai priekšniecībai, vai tiešām dažs uzskata, ka ”pāris dienu dēļ” nav vērts iespringt un tērēties. Nu ir labi redzams, ka cilvēkiem pietrūkst godaprāta un ka darbs, pilsēta, kurā viņi dzīvo, tās cilvēki patiesībā viņiem ir vienaldzīgi. Solījumi, ka varbūt pēc gada būs citādi? Bet Latvijai 100 bija tikai šogad, un tie tukumnieki, kas līdz Rīgai vai citām pilsētām aizbraukt nevarēja, kas īpaši par ”zīmolos” iztērēto naudu nemaz nesūkstījās, bet svinēja savas valsts svētkus no visas sirds, tādu attieksmi nebija pelnījuši!

 

Komentāri

 1. Bet varbūt katrs sāk ar sevi, ar savu iestādi. Un NTZ varbūt var rādīt priekšzīmi, kā vajag darīt. Vispirms lai paskatās uz sevi un tad māca citus. A tā zina tikai bļaut – nopirka rotājumus, iztērēja naudu vai nenopirka rotājumus un viss ir slikti.

 2. Plaudes kundze, to ka jūs dancojat vecās un jaunās vienotības pavadā, tas nu ir vecam sunim skaidrs, tiko zagļus izmeta no Domes tā viss ir slikti. Kāpēc Jūs nerakstijat savā dzeltenā lapelē par agrākam nelikumībām Tukuuma domē, kā izaga naudu vecais priekšsēdētājs un Dzērājs Riziks pirms viņa, tāda sajūta,ka jums muti kāds ar naudu bija aizbazis , tagad kad Tukuma Balss visu atklāja pamodās vaimanātaja.

 3. Mīlīt, Tu kā nerubīji fišu pirms gadiem,kas «TB nebija», tā tagad.Saņemies, ieslēdz atmiņu, saprāta paliekas, iemācies lasīt un secināt. Tad parunāsiem. Aiz nikiem un citu platajām mugurām neslēpjoties.

 4. Re kā domes mēbeles atdzīvojās! Tad jau laikam trāpīts? Gribēja atkārtot Ružas-Rudauša kampaņu Celitānes nomešanai? Sak, netīrīsim sniegu, lai pilsētnieki pamokās un sāk raudāt pēc Šulca? Vai arī viss ir daudz vienkāršāk; visiem viss tur tai domē ir po; tik daudz priekšnieku, ka nav ko pasūtīt. Tik daudz sabiedr atiec. meitu, un, daudz nedomajot, katra skrien uz savu pusi un nu jau iedomājas, ka ir baigās speciālistes, kam pasēdēt un padmāt pirms skriet, jau ir lieka greznība.

 5. Labi uzrakstīts.
  Fēniksam žetons par patriotismu.
  PR štats domē ir pa traku liels, bet efektivitāte 0. Īstam vadītājam pašam jāspēj noformulēt domu un to nodot tautai.

 6. Zigfrīda Annas Meierovica piemineklis man patīk un rada svētku sajūtu katru dienu. Man ir paveicies, ka katru rītu nākas iet cauri jaunajam Meierovica laukumam, lai pavadītu bērnu uz skolu!

 7. Jā VIENREIZ kājām izstaigā pilsētu, tiešām var būt šoks, es staigāju katru dienu, tādēļ ziemā tumsa, peļķes un dubļi sen jau pierasta lieta, Vasarā saules svelme, jo ēna nav nekur, arī pieminekļa vietā koki pazuda, vecpilsētas vidū betonā kaltais laukums izskatās dīvaini. Tāpēc iesaku Plaudes kundzei nestaigāt kājām, jo Tukumu labiekārto glaunajām mašīnām,ātri braucot nepamanīs ne tumsu, ne saules svelmi.

 8. Bijušajiem padomiešiem svētki asociējas ar slāviski pompozu karogu un plakātu jūru, ”urā” bļāvieniem, obligātu piedalīšanos ”prazdņika” gājienā un vietējā ”partkoma” uzsauktu mēriņu militāri-patriotiskā noskaņojuma pacelšanai.

  Par laimi, pamazām viss šis latviešu mentalitātei svešais slāvu pompoziskums izzūd , jo latvietis vairāk ir klusētājs un vientulībā pārdomātājs.
  Svētku sajūta rodas katra paša sirdī nevis varas gaiteņos, kur katram savas intereses.

  Ja kādam ir vajadzīgs skaļš ļembasts, tad lūdzu pulcējiet sev līdzīgos un dariet, protams, visu to sarīkot nav nemaz tik vienkārši un lēti, vienkāršāk ir pagaudot.

 9. Precīzi uzrakstījāt!
  Avīze ar tajā strādājošajiem ir depresīva, tāpēc visapkārt arī tāds liekas!
  Un galvenais – ai, viņi ir visgudrākie. viszinošākie…viss, viss…
  Citus noķengāt ir visvieglāk, bet – sāciet vispirms ar sevi!!!

 10. Kāda vairs interese un nozīme rotājumiem ielu malās, ja būtiskākais patlaban- varas cīņas un savstarpējie kariņi deputātu vidū, drīz vien varētu notikt jauns apvērsums un krēslu maiņa, ticams, ne Adventes laikā….

 11. Ko Plaudes kundze klusē par savu draugu Uģi Grantiņu? Viņš tak kļuvis populārs pa visu Latviju.Šajā avīzītē iepriekš dikti Plaudes kundze cildināja šo personu.Vai ši klusēšana varbūt ir saistīta ar līdzdalību ?

 12. Jūs,Plaudes kundze,varējāt aicināt iedzīvotājus kopīgi ar NTZ iedegt svecītes Tukuma Gaismas ceļā,ar muļķīgu spriedelēšanu Jūsu lasītāju loks pajuks.

 13. Jāpaanalizē,kam tad pietrūkst tā godaprāta,nevajaga tēlot gaismas nesēju,ja nevarat to izdarīt reāli aizdedzot svecītes,bet par to pārmetat citiem.Iededziet vienreiz ne jau divas, trīs ,bet iededziet trīsdesmit,pati.

 14. KĀDS LABĀKAIS RAKSTS???
  ŠODIENAS NTZ NUMURĀ ATKAL KĻŪDA TEKSTA VIRSRAKSTĀ – RAKSTĀ – ATKRITUMIEM PA PĒDĀM – cienījamie rakstveži – nevis UZVER, BET- UZSVER…
  VAI TIEŠĀM ŠAJĀ AVĪZĒ STRĀDĀ ANALFABĒTI???
  PĒC BIEŽAJĀM KĻŪDĀM TEKSTOS – TĀ IZSKATĀS….

 15. Nav saprotams kādēļ tieši tagad to Meierovicu izvilka gaismā un tieši viņa piemineklis īpaši jāizgaismo.Pilni kapi ar ne tādiem vien.Svecītes visiem nepietiks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.