Kad dzemdības kļūst neizdevīgas…

No 1. marta Tukuma slimnīcā dzemdību nodaļas pakalpojumi vairs nebūs pieejami, jo tie esot ekonomiski neizdevīgi. Nodaļas slēgšanai piekrituši arī visi SIA «Tukuma slimnīca» dibinātāji, proti, Tukuma, Engures, Jaunsātu un Kandavas novadu domes priekšsēdētāji.

Atceros, ka pirms kāda laika Tukuma slimnīcai pirka datortomogrāfu. Slimnīcas direktore tad brauca uz katras pašvaldības domes sēdi un skaidroja, cik vitāli nepieciešama ir šāda ierīce slimnīcai, ka bez tās nu nekā nevar iztikt. Bija pašvaldības, kuras, lai samaksātu savu daļu par šo iekārtu, bija spiestas ņemt kredītu, un deputāti par šiem tēriņiem balsoja domes sēdē.

Šoreiz, iespējams, daudz svarīgākā lietā, pašvaldību deputātiem viedoklis nav prasīts.

Latvijas brīvvalsts laikā esam piedzīvojuši divas krīzes situācijas, bet dzemdību nodaļa tomēr tika saglabāta, un 2004. gadā Tukuma dzemdību nodaļa pat nominēta par

mazulim draudzīgu slimnīcu. Nomināciju parakstīja Apvienoto Nāciju organizācija, LR Veselības ministrija, Pasaules veselības organizācija…

Tagad kā iemeslu dzemdību nodaļas slēgšanai slimnīcas direktore min gan ārstu trūkumu, gan mazo dzemdību skaitu Tukumā. Jāteic, ka zināma mērā tas ir tāds kā bumerangs. Jo – kāpēc tad tas dzemdību skaits te bija tik mazs? Kāpēc tomēr daudzi tukumnieki centās savas atvases laist pasaulē Dobelē vai Bulduros? Kur laika gaitā palika iepriekšējā labā nodaļas slava? Kāpēc tad slimnīcas vadība kopā ar dibinātājiem neko nedarīja, lai situāciju uzlabotu? Kāpēc ilgstoši neatradās nauda nodaļas uzpošanai, tās apstākļu uzlabošanai, kā arī – kāpēc pieļāva, ka vienīgais operēt spējīgais ārsts netiek pienācīgi atbalstīts?

Protams, labākās vietas bērniņa laišanai pasaulē sameklēja tie, kuri var atļauties vairāk maksāt, kuriem ir savs transportu utt. Zinu, ka viens otrs pat teiks, ka labi vien ir, ka nodaļu slēdz, jo citur šo pakalpojumu var saņemt kvalitatīvāku. Un tomēr 357 dzemdības, kas Tukuma slimnīcā pieņemtas 2015. gadā, nav maz. Valstī un arī mūsu novados ir ļoti liela sociālā nevienlīdzība un daudziem nav iespējams aizbraukt dzemdēt uz Rīgu, Dobeli vai Bulduriem. Un šis attālums no daudzām lauku mājām var izrādīties pārāk tāls… Ne visos gadījumos dzemdības ir stundas jautājums. Ne velti pat senos laikos pa bērnu ķērājai bija katrā pagastā. Bet nu iznāk, ka novada centrā, kur ir sava slimnīca, savs diagnostikas centrs, dzemdību pieņemšana ir neiespējamā misija?!

Un tas vairs nav jautājums tikai dzemdībām, bet par to, ka lēmums tik vitāli svarīgu nodaļu slēgt, ir nopietns priekšvēstnesis slimnīcas turpmākajam liktenim…

Komentāri

 1. Vēl jums nav skaidrs,ka pie šāda lobija kāds ir Tukumā,nekas nebūs izdevīgi priekš tautas.Tukums ir pārāk maza pilsēta,lai viens par otru neko nezinātu un agri vai vēlu tā patiesība diemžēl uzpeld tāda,kāda tā ir.Tukumā ir vienas dienas saimnieki,kuri sēžot pie teikšanas izrāda savu varu un gribu,atbalsot sev pietuvinātos,klaji ņirgājoties par pārējiem.Tā pati šūšana.Vienā mazā pilsētā trīs cehi,vai jums no Rīgas kāds brauks šūt?Tā mēs paceļot vienu noslīcinam citu.Cilvēki staigā un protams meklē kur labāk,bet jāstrādā ir visur un nopelnīt neko nevar,tā nu tas ir.

  1. Pagājušo gadu oktobrī pārliecinājos, ka labāk Tukumā nedzemdēt, ne tikai dēļ ārstu nenopietnās attieksmes, bet arī ārsti atklāti liek manīt, ka jābrauc dzemdēt citur. Man bija ļoti stipras sāpes (sākās ap plkst.19:00) ik pa 7 minūtēm, aizbraucu un Tukuma slimnīcu un gāju iekšā pa durvīm, kur rakstīts “Dzemdību nodaļa”, pretī apģērbusies mētelī nāca ārā kundze un jautāja, ko es te vēlos, atbildēju, ka laikam dzemdības sākušās. Man šī kundze noteica, tad lai aiztaisu durvis un vēlreiz piezvanu pie durvīm un pasakot māsiņai, ko vēlos. Tā arī izdarīju. Māsiņa, tad zvanīja uz mobilo ārstei, lai nākot atpakaļ, ka ir ieradusies viena dzemdētāja. Izrādās, ka tā sieviete, kas devās prom, bija pati ārste, kas pieņem dzemdības Santa Kurme. Šī ārste mani pārbaudot teica, ka atvērums ir tikai 1 cm un vēl ilgi jāgaida un, ka nekādas dzemdības vēl nav sākušās. Tāpat uzdeva man jautājumu, kāpēc es izvēlējos šeit dzemdēt. Pēc apskates klausījās mana bērniņa sirdspukstus, māsiņa vairākas reizes meta acīs, ka vāji sirdspuksti bērnam, tāpat jautāja, vai es zinot, ka man apmatojums ir pie nabas. Atbildēju, ka esmu no tumšajām sievietēm, tāpēc apmatojums izteiktāks. Kamēr klausījās bērna sirdspukstus, Santa Kurme un māsiņa pētīja manu mātes pasi, un veda kaut kādas nevajadzīgas klačas, t.i. tajā ielā ir tik un tik dzemdētājas un kā viņas dzemdēja. Tāpat noteica, ka tālu jau no slimnīcas es nedzīvoju, ka varu atbraukt arī vēlāk. Pēc bērna sirdspukstu noklausīšanās, Santa Kurme man vairākas reizes uzsvēra, ka tik ātri vēl nekas nenotiks un varu izvēlēties vai palikt, vai braukt mājās, labākajā gadījumā piedzimšot bērns uz 8 rītā. Vairākas reizes uzsvēra, ka jābrauc mājās., kā arī to, ka īsti nav palātas kur ievietot, bet gan jau atradīšot. Sāpes bija tik spēcīgas, ka nodomāju, ka šie speciālisti neliekas nopietni. Uzreiz devāmies uz Dobeles slimnīcu (ceļā 30 min), tur nekavējoties ievietoja mani nodaļā un pēc 2 stundās piedzima mans bērniņš. Tukuma ārsti kaut reizi būtu aizbraukusī pieredzes apmaiņā un Dobeles slimnīcu, tur var pamācīties gan attieksmi, gan profesionālu pieeju dzemdētājām. Dzemdētājām jau galvenais ir justies droši pie speciālistiem.

   1. Vēl piebildīšu, ka Tukumā dzemdību nodaļa ir vajadzīga, jo, ja visi bērni, ko dzemdē tukumnieces, dzimtu Tukumā slimnīcā, tad būtu pavisam cita dzimušo bērnu statistika. Kad braucu uz Jūrmalas slimnīcu, tur daktere noteica, ka drīz jau pus Tukuma grūtnieces būs uzskaitē. Savukārt Dobeles slimnīcā noteica, ka traki, ja tukumnieces neizvēlas dzemdēt savās pilsētas slimnīcā. Tukuma dzemdību ārstiem, manuprāt, trūkst cieņas pret cilvēkiem un profesionalitātes līmenis ne tikai darbā, bet arī saskarsmē ar cilvēkiem, iedomājas, ka ir pārākas par to sievieti, kas atnāk dzemdēt. Bet šeit jau jāskatās, cik kompetenta ir pati nodaļas ārste, ka pieļāvusi tādu slavu Tukuma Dzemdību nodaļai.

 2. Nu jā tā rūpētu dzemdību nodaļas liktenis, tad arī domātu par kavalitāti. Arī es pirms 19 gadiem izvēlējos Bulduru slimnīcu, jo jau tad tur bija cita kvalitāte un attieksme.Topošajām mammām ir tomēr laikus jāpadomā par savu dzemdību vietu, var jau gadīties izņēmumi, taču turēt nodaļu tikai tāpēc, ka ja nu kas, tad tepat arī var palikt, diez vai ir prāta darbs.

  1. es gan visus savus bērnus esmu dzemdējusi Tukumā, turklāt dažus arī padomju laikā. Un, jā, atceroties tos laikus, nevar salīdzināt – tā laika dzemdībnodaļa ar visu pazīšanos tomēr bija ”lopkautuve numur 4», kur dzemdētāja jutās bezmaz vai cietumniece – kaut vai tā matu plūkšana ar neasu žileti 5 min pirms dzemdēšanas, stimulatoru spricēšana bez jebkādiem paskaidrojumiem! Pieredzēju arī jaunās vēsmas, kad tikko dzemdējušai pašai bija jāstiepj spainis un jāmazgā sava istabiņa un jātīra izlietnes. un tomēr, ja nebūtu Tukuma dzemdību nodaļas, tad divi no maniem bērniem būtu piedzimuši kaut kur mašīnā…
   Svarīgākā ziņa, ko varu teikt par Tukuma slimnīcu, ātrāk vajadzēja publicēt reālās algas, tad redzētu, kur patiesā vaina, ka ārsti un medmāsas kā vergi strādā par kapeikām, tāpēc skrien pa piecām darbavietām un tāpēc arī gadās pa nelaimei, bet administrācijas baram ir vienalga, viņi savu garantēti trīsreiz lielāko algu saņem arī tad, kad nedara neko. paskatieties, kad tie galvenie iet mājās! bet ārstiem jādežūrē pēc grafika pat divas diennaktis no vietas!

 3. Lai vai kā ir bijis, visur ir gadījušās ķibeles, tas ir normāli jo visi esam cilvēki, ja būtu iespēja es piedalītos parakstu vākšanā vai naudas ziedošanā priekš labiekārtošanas, lai tomēr arī Tukumā saglabātu dzemdību nodaļu…Latvijā tā jau nekas vairs nepaliek tāpēc pašiem vien ir jārunā un jācīnās, kaut kas jādara lietas labā..!

 4. kāpēc tik maz dzemdību , pie vainas ārstu attieksme … nejau kautkas cits , atliek pret vienu mammu iztuēties slikti daudzi par to dzirdot vienkārši nebrauc uz tukumu dzemdēt , man arī bija negatīva pieredze sāpes tas nav nekas salidzinajuma ar to kad liek uzkapt uz galda un kad arsi aiziet prom , liek tev tupet ka berns bezmaz nak ara bet vinas uzmet visam aiziet paklausas muziku virs soka … attieksme jau tur ir tada kada ir , nozeloju ka dzemdeju tur pretigi vienkarsi… es saprotu arsti katru dienu pienem dzemdibas tad kapec vini strada , ja citiem jacies ? labi vien ir lai tik klope ciet to būdu!

 5. Zivs pūst no galvas! Nav saimnieka ne novadā, ne slimnīcā! Kāda mums tā poliklīnika- pa dienu grīdas netīras, tualetes smird. Ārsti pieņemšanā līdz pulksten 18.00, garderobe strādā līdz 15.30. Absurds! Reģistratūra neremontēta gadu desmitiem, trīs darbinieki pie 2.lodziņiem. Tā nav nekur citur Latvijā!

 6. Dīvaini, ka kārtējais neprofesionālais emocionālais lēmums. Nevis veic aptaujas- kas patīk, un kas ir jāmaina, lai izvēlētos Tukumu. utt. Bet NĒ- uzbraucāt par slikto kvalitāti, nu tad apvainojamies, klapējam to būdu ciet un “tad jūs visi redzēsiet”..

 7. Ejiet visi uz vēlēšanām un svītrojot šos izsaimniekotājus no sarakstiem,paudiet savu vēlmi un nostāju.Pierādiet to ar saviem darbiem ko jūs domājat par šiem pilsētas saimniekiem.Viņi visi atkal salīduši listēs,tikai tāpēc,lai turpinātu strādāt.Jautājums – kam?

  1. Vari neuztraukties būs arī citi saraksti,kas Tukumā nav bijuši,bet cilvēki jauni un strādāt griboši,tad pirms vēlējat padomājiet.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.