Joku dienas jukas

Psihologi iesaka rīta laikrakstu pārlapošanu sākt nevis ar politikas apskatu vai biznesa jaunumu, vai – vēl ļaunāk – kriminālziņu lasīšanu, bet gan ar joku lappusīti. Jo smieties ir veselīgi. Smiešanās laikā cilvēka organismā veidojas laimes hormoni, smiekli stiprina imūnsistēmu, tie ir lielisks antistresa līdzeklis, turklāt palīdz arī zaudēt svaru. Tāpēc Joku diena ar palielinātu humora devu ir visnotaļ noderīga tiklab miesai, kā garam.

Nav īstas skaidrības par Joku dienas pirmsākumiem. Varbūt sava loma bijusi pavasara mainīgajiem laika apstākļiem, kad daba muļķo cilvēkus te ar sauli, te lietu, te sniegu. Tomēr, ticamāk, šī tradīcija radusies 16. gadsimtā, Gregora kalendāram nomainot Jūlija laika skaitīšanas kārtību un par pirmo jaunā gada dienu nosakot 1. janvāri. Saprotams, ka izcēlās pamatīgas jukas un aizmāršīgākie gadu miju turpināja svinēt 1. aprīlī, tādējādi izpelnoties kaimiņu zobgalības un izjokošanu.

Līdzīga rakstura pārpratumi noteikti radās 1981. gada 1. aprīlī, kad Padomju Savienībā, kurā tolaik ietilpa arī Latvija, pirmoreiz notika pāreja uz vasaras laiku. Kāds droši vien pulksteņa rādītājus pagrieza uz otru pusi, cits vispār aizmirsa to izdarīt. Diezin vai smiekli bija prātā tiem, kas laikā neieradās uz svarīgu tikšanos vai nokavēja lidmašīnas reisu.

Bet rīt, 1. aprīlī, neizpratne iezīmēsies to sejās, kuri mēģinās kārtot rēķinus internetbankā, neko nezinot par drošības nolūkā veiktajām izmaiņām maksājumu apstiprināšanā. Ja esat draugos ar mobilajiem vai viedtālruņiem, jums ir savs kodu kalkulators vai e-paraksts, problēmu nebūs – sola banku speciālisti. Vecāka gadagājuma cilvēkiem gan jaunā sistēma varētu sagādāt neērtības. Tie paši banku speciālisti viņiem iesaka… iet kopsolī ar laiku.

Un vēl. No rītdienas biežākas galvassāpes piemeklēs alimentu nemaksātājus – autovadītājus, kam Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija līdz parādsaistību nokārtošanai ar likuma spēku varēs liegt transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanu. Tikai atkal sanāks tā mazliet dīvaini – tos, kuriem vadītāja apliecības nav, sods neskars…

Bet ar likumiem, arī tad, ja tie stājas spēkā 1. aprīlī, labāk nejokot. Žurnālists un dzejnieks Egīls Zirnis tomēr atļāvies mazu asprātību – “Likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības. Zināšana gan var atbrīvot”.

Komentāri

 1. Tādēļ Glāzes pilnas liesim,
  Dzersim dziedāsim un smiesim ,
  Tāpēc Mūsu lūgums šis –
  Dzert un dziedāt – Tas IR VISS:)

 2. ko velti galvas lauzīsim, kas bijis ir kas būs
  mēs dzīvojam un dzīvosim un Laime vadīs Mūs
  Tāpēc Mūsu lūgums šis –
  Dzert un dziedāt – Tas IR VISS:)

 3. Albert No kāda materiāla Pezdiņ sev vēlies kap akmeni : no koka ,zaelta, vai korŗka, kda būšu uzkāpis uz Korķa ASV latviešu dziesmu ZAGLI? Tukuma Dome sponsorēs tev:)

 4. Hei laili laili Luuuu, preasīšu vai ilgi balvas hei laili laili lū, nospēŗu es Komunist dziesmas Hei laili lai li lū – saņēmu es mūža Balvas Hei laili laili lauu:)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.