Attēlam ir ilustratīva nozīme

Ak, kā gribas solīt, bet naudas ta nav!

Acīmredzami budžeta veidošana Tukuma novadā šogad vedas ļoti smagi. Un tas – vairāku iemeslu dēļ. Tie būtiskākie ir divi. Pirmkārt jau, šī gada pašvaldību vēlēšanas, kas deputātu krēslu kārotājiem dod cerības visai tuvā nākotnē saimniekot plašākā teritorijā un ar lielāku naudas apjomu, tātad – arī lielāku vērienu nekā līdz šim. Tāpēc ir īpaši jādomā, kā izpatikt vēlētājiem, ko viņiem solīt, kā pārliecināt, ka tieši šī varasvīra vai sievas rosīgā darbošanās garantēs iespējami lielākas vēlētāju daļas labklājību un sapņu piepildīšanos. Ir nepieciešami veikumi, ar kuriem var īpaši palepoties, kurus atklājot un lentītes griežot – fotogrāfijās vislabāk var izskatīties…
Bet… Un tas, otrkārt, – kā to izdarīt, ja budžeta ieņēmumos ir un arī tiek plānots ievērojams samazinājums? Jo nav jau variantu – naudas nav! Jā, par 5% šogad valstij par labu samazināta pašvaldību daļa no Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumiem (75% iepriekšējo 80% vietā), papildu izdevumus pusotra miljona apmērā pašvaldībai prasīs arī Saeimas deputātu lēmums paaugstināt minimālo algu (no 430 uz 500 eiro), par 186 954 eiro mazāka ir arī nauda, ko novads šogad saņems no Pašvaldību izlīdzināšanas fonda. Kopā mīnusā tātad jau būs vairāk nekā 2,8 miljoni eiro.
Un kur tad vēl iesāktie un pabeidzamie darbi!? Renovētā bērnudārza «Pasaciņa» uzturēšanai nu jāplāno ievērojami vairāk līdzekļu nekā iepriekš domājuši, jo skaidrs taču, ka bērnudārzs ir atsācis darbu daudz lielākā apjomā un ar lielāku grupu un darbinieku skaitu. Kaut arī šobrīd pie varas esošā koalīcija strikti solīja, ka 2. vidusskolas pārbūvē gan nekādu papildu darbu un naudas maksāšanas nebūs, reālā dzīve un arī situācija būvē izrādījusies pavisam citāda – ir jau papildus samaksāti vairāk nekā 300 000 eiro, un pilnīgi iespējams, ka būs jāmaksā vēl. Un ne tikai tāpēc, ka papildu darbi ir normāli ikvienā pārbūvē, bet arī tāpēc, ka to paredz ar būvnieku noslēgtais līgums. Tajā melns uz balta rakstīts, ka summa papildu darbiem var sasniegt pat 15% no kopējās tāmes, bet tas attiecīgi varētu būt jau vairāk nekā 1,1 miljons eiro… Ir jau arī vēl sociālais projekts, ko lielā mērā finansē ES fonda līdzekļi un ko jārealizē likumā paredzētā kārtā.
Bet… Ir arī izdevumi, ko rada un, kā noprotams, vēl arī nākotnē radīs deputātu nepārdomātie lēmumi. Piemēram, tāds acīmredzami līdz galam nepārdomāts ”projekts” kā Tukuma tirgus, kam jau šobrīd, tā lāgā arī neko neuzlabojot ne pircējiem, ne pārdevējiem, ir iztērēti vairāk nekā 200 000 eiro (nopirkta papildus apsaimniekojama tirgus daļa un samaksāts par izpēti) un, kā liecina aprēķini, vajadzēs taču vēl – minimāliem uzlabojumiem 70 000 līdz 100 000 eiro, kā arī aptuveni 40 000 eiro algām. Un tas viss, kā izpētē noskaidrojies, lai uzlabotu vidi… 16 tirgotājiem. (Tieši tik bija izdevies ”dzīvajā” aptaujāt izpētē, kam iztērēts vairāk nekā 10 000 eiro.) Lai gan ir jau jautājums, cik par šiem uzlabojumiem tiem pašiem tirgotājiem būs jāmaksā? Vai vidējas rocības puķu tirgotājai tas maz būs paceļams?…
Tad, kā var lasīt dažu valdošo paziņojumos, plānota arī piepūšama sporta halle, tikšot pētīta baseina izbūve un jā, pat pabeigts slimnīcas stāvlaukuma projekts… (Ja reiz ”pabeigs”, tad loģiski būtu domāt, ka ”projekts” jau rit pilnā sparā, vai ne? Bet (skatīt lapa pa labi!) realitātē tai vietā ne tikai autiņu riteņus, bet velns kaklu var nolauzt!)
Jā, kā vērojams domes un finanšu komitejas sēdēs, grūti, ļoti grūti ir pieņemt atbildīgus un daudz maz realitātē balstītus lēmumus. Tik daudz jau ir sasolīts, krietnas summiņas jau patērētas, vajadzēs vēl un vēl, bet… nav jau kur pasmelties. Jo nauda jau kokos neaug, bet ar krēslu bīdīšanu iestādēs, pašbildēšanos un pašslavināšanos vien nodokļu ieņēmumus palielināt un attiecīgi saimniecisko uzplaukumu neiegūt. Investīcijas? Uzņēmēju vēlme attīstīties un ieguldīt tieši mūsu novadā? Pēc teju gadu ilgušās publiskās riešanās, nomelnošanas un apmelnošanas kampaņām, ko piekopuši daži vadoši novada domes politiķi? Lika mazliet pagaidīt! Tieši šīs netīrās komunikācijas un neskaidro noteikumu dēļ Tukums nu uzņēmēju vidū vismaz mūsu valsts mērogā tiek uzskatīts par pagaidām ieguldījumiem toksisku vidi…
Rezumējot. Par kādu attīstības budžetu un tālejošiem plāniem droši vien runāt šogad būtu lieki. Tas ir, runāt jau var, bet paļauties uz ticamiem rezultātiem nav nekāda pamata. Otrs, kas rada tiešām nopietnas bažas, – tie ir valdošās koalīcijas deputātu izteikumi gan domes sēdēs, gan arī savu sociālo tīklu profilos, kur pat ar lepnumu tiek paziņots, ka ”neļaujam palielināt sociālos pabalstus un citus atbalsta maksājumus” . Tāpat pagaidām netiek domāts ne par kādiem sociālajiem spilveniem, atbalsta pasākumiem, maksājumiem sabiedrības neaizsargātākajai daļai, kas, ļoti ticams, covid dēļ jau tagad ir pieaugusi ievērojami… Gluži pretēji, tiek spriests, piemēram, pat par mazo bibliotēku slēgšanu, lai gan nevienam jau nav noslēpums, ka daudzviet laukos tieši bibliotēkas ir vienīgā vieta, kur cilvēks saņem galveno atbalstu saziņai ar valsts un pašvaldības iestādēm, galu galā ar pasauli, jo tikai tur daudzviet ir vienīgais pieejamais dators ar internetu un cilvēks, kas prot un var pamācīt, kā ar to rīkoties… Bet iedzīvotāju pērn jau tā Tukumā kļuvis mazāk. Par 288. Un skaidrs taču, ka investīcijām, komunikācijai, uzņēmējdarbībai nelabvēlīga vide un sociālā atbalsta trūkums nekādu izaugsmi, arī iedzīvotāju skaita pieaugumu veicināt nevar.

Komentāri

 1. Naudu jau vajag Domes jaunizveidotajiem amatiem…. un cik dzird tulīt renovēs vēl vienu iesstādi un tur naudu vajadzēs nevāji….
  Vēl bik jāpaciešas…..driz vēlēšanas……!

 2. Un domājat ka citur paradīze.. .tas ir tapěc ka info tiek uz āru.Vajag visu klusiņām darīt,info uz āru nelaist un tad viss izskatās ļoti labi.

 3. Esošie vadoņi solīja baseinu, kultūras namu ! A naudas ta nav ?
  Bāc, tūlīt solīs atkal, gaidīsim kādu debess mannu tagad lies ausīs.

 4. Vai tad Šulcs solīja baseinu un kultūras namu pēdējās sevis slavēsanas reizēs? J radošiem domes darboņiem nebūs naudas apsolītajām infrastruktūrām, tad vismaz 5-6 literati par daudziem simtiem (530.00)no domes un un vēl vairāk eiro papildus no kultūrkapitāla (arī simti ….)naudiņu saņems.Un tā tas notiek gads pēc gada. Savus gara darbus lasa viens otram! 5-6 cilvēki nemainīgi. Roze pati žēlojās….žēl, ka mēs lasām tikai sev…. arī foto pati ielika

 5. Tas šedevrs -Sirds uz perona,kur vispār iziet pāris cilvēki uz katra no pieciem peroniem, ir izcila naudas slaukšana no domes un kultūrkapitāla fonda vienlaikus. Summas ir ooohhh! 2018.gadā pirms Seimas vēlēšanām partija Nacionālā apvienība Sirds uz perona “vēl” piespricēja 1.5 tūkst. Eur.ar norunu, ka afišās pirms vēlēšanām nedrīkstēs būt NA logo. Ha,ha! NA Tukuma vadonei Rozei likumi nav priekš viņas.Tur vienmēr kāds/a saņem pieklājīgus horonārus,sevi neaizmirstot!

 6. Avīzei labāk vajadzētu papētīt, kādas summas pašvaldības budžetā jāparedz izbijušajam deputātam Aivaram Volfam! Kurš naudas dēl nolika deputāta mandātu un savus vēlētājus pasūtīja ….! un iedomājieties tagad kungs taisa video rullīšus un taisās atpakaļ uz domi?! Amatpersonu deklarācijās skaidri var redzēt cik šis kungs mums -iedzīvotājiem izmaksā! Deputāta pienākumus viņš negribēja pildīt un strādāt parastu algotu darbu, kauna nav! Kur ir godīgās avīzes pētnieciskais raksts, cik sociālos pabalstus par šo summu varētu izmaksāt vai bibliotēkas laukos atbalstīt?

 7. Ko jūs te uzklupuši Gunai Rozei, pāris simti eiriķi tāds nieks vien ir nosalušajiem uz perona stāvošajiem dīvaiņiem. Pavisam cits vēriens ir Tukuma Goda pilsonei Mārai Zālītei, lūk, tas sievišķis gan māk pie liela kāposta piesēsties.

  1. Tā ir, kad mucā audzis un pa spundi barots. Tag izaug šitādas evitas un ikviena vieta un valsts pamazām pārvēršas par fiziski un garīgi aizaugušu sādžu, kurā tikai tumsoņas dzīvo. Vēl bišku pie šitādas vadības un ne to vien pieredzēsim

  2. Vai kauna nemaz nav!? Māra Zālīte ir izcila dzejniece un arī rakstniece, turklāt, līdzīgi kā Raimonds Pauls, ar vēl izcilākām darba spējām! Ir jālepojas, ka viņa ir mūsējā! Strādāt vajag, evitiņ, tad nebūs citu kažokā savas utis jāmeklē un cienījamus ļaudis ar savu nesmukumu – neaudzinātību un nelietību jāaplej.

 8. Svarīgi ir paskatīties, kam naudas pietiek. Izrādās, pietiek baram (5+ reizēm vēl 3 gab.)sabiedrisko attiecību spodrinātāju, juristiem, kas palīdz sastādīt domes lēmumus un tiesāties ar uzņēmējiem, savam birojam, , līgumiem ar Reču ģimenes firmu un neko nedarošiem d. p. vietniekiem. Nē, šitais pēdējais ir kļūdains apgalvojums, šie vai pliki palikdami ņemas, lai sevi slavētu un no visām pusēm pie katar staba bildētu, vēl savus feisīšus un Tukuma balss kopējo ar vilstus profiliem pillu pietaisītu. Bet, ja nopietni, pa reni vislabāk naudiņa iet un aiziet “citās kabatās” dažādos projektos, kur iepirkumi, būvniecība, kur visu ko var pielikt klāt. Piemēram, tirgū, kur tagad būs jāalgo darbiniekus, piemēram, skolas būvniecībā, kur darbojas publiski nezināmas apakšfirmas un kur darbiņi jau ir par vairāk nekā 300 000 eiro pielikti klāt. Starp citu, mana kantora speci uzskata, ka aizdomīgs un īpaši pārbaudāms ir tas projekts, kur papildu darbiem paredzēti 10% no līguma summas. Tukuma skolas līgumā ir 15%…

 9. Zem KNAb nika slēpjas daunis, kurš neorientējas likumos, bet gvelž sviestu. 15 % ir atļauts būvdarbu iepirkuma līgumā paredzēt. Uzbūvē kaut vienu ēku bez papildus izdevumiem un tad raksti.

 10. Lasot NTZ rakstus, nepamet sajūta, ka ir ceļš, divi žogi, un katrā žoga pusē suns. Tiklīdz suņi apklust, tā NTZ ir klāt ar puļķi un baksta tos suņus, velk gar žogu, lai suņi ir klāt pie žoga un rejas zobus atņirguši. Es gribētu lasīt, skatīt ko NTZ kā 4.varas pārstāvis ir darījuši, lai uzlabotu situāciju. Ir tikai šis koks ar kuru bakstīt suņus un vilkt pa žogu. Vai esat kaut reizi sarīkojuši kādas publiskas diskusijas par kādu sapīgu tēmu, kurās no 1000 idejām vienmēr ir kāda laba, kuru ieteikt domei situācijas mainīšanai? Vai kaut reizi esat nākuši pie lasītājiem un teikuši lasītājiem, ka ir arī labas lietas, ko dome ir paveikusi? Piedodiet, bet nē! Tas viss ir neprofesionāli un iemesls kāpēc jums būtu jāsaucas tikai Tukuma Ziņām, nevis Neatkarīgajām, jo jūsu raksti diemžēl nav neatkarīgi. Profesionāls žurnālists spētu stāvēt pāri pat personīgai nepatikai, nemaz nerunājot par to, ka neēstu no kāda barotāja rokas un nerakstītu aizvainojuma pilnus rakstus. Tas ir mans – vēlētāja viedoklis.

 11. Paldies pa Jūsu viedokli, ikviens, kas ir daudz maz pārdomāts, jau – tāpat kā tas garainis Im. Ziedoņa dzejolī – veicina ”vārīšanos” jeb domapmaiņu un procesu virzīšanos! Atbildot uz, iespējams, retorisko jautājumu par publiskām diskusijām, apstiprinām: jā, esam tādas sarīkojuši un – ne vienu reizi vien, turklāt ne tikai vienā – Tukuma – novadā, bet visos, kas izveidojušies bijušā novada teritorijā. Vēl vairāk – mūsu redakcijas kolektīvs ir rosinājis un arī sarīkojis vairākas publiskas un arī profesionāli nošķirtas diskusijas visas valsts mērogā, pērnajā gadā pat trīs, un vienā no tām piedalījās arī Valsts prezidents, bet diskusijā par ATR – VARAM atbildīgā departamenta pārstāvji, KNAB darbinieki un politologi.
  Atbildot uz, jau atkal jāsaka, Jūsu, iespējams, retoriskajiem jautājumiem, par domes ”labajiem darbiem”, jāuzsver, ka tas nav profesionālas žurnālistikas un neatkarīga medija uzdevums – apkalpot varu, tai izdabājot un to slavinot. Gluži otrādi, atbildīgas un profesionālas žurnālistikas galvenais uzdevums un loma demokrātiskā sabiedrībā ir būt par sabiedriski politisko procesu sargsuni, tai skaitā, pieskatot, kas un kā izmanto publiskos līdzekļus, kā labā tas tiek darīts, vai un kā tiek ievērotas sabiedrības intereses… Un jā, nekā personīga…:)

 12. Tāpēc vien lasu NTZ,ka tur nav domes izcilnieku slavināšana. Par ko viņus slavināt?
  Par to,ka par mūsu nodokļu naudu viņi grozās laikrakstā Tukuma laiks un uzbāzīgi to iemet daudzās pasta kastēs?
  NTZ pajautājiet domē – cik eiro gada laikā izmaksā Tukuma laiks ?

 13. Nekā personīga, bet Domes lapas ar nosaukumu “Tukuma laiks” nevajadzētu ražot un izplatīt. Parastais iedzīvotājs nemaz neizprot tās garās tabulas ar likumu skaidrojumiem, labojumiem un pamatojumiem. Cenšoties tās izskaidrot vecākiem ļaudīm, tie atmet ar roku, un jautā, kam tā lapele vajadzīga, ja tur neko jēdzīgu nevar saprast?
  Paveikto labo darbu saraksti un bildes tiek atspoguļoti ar novēlošanos. To savlaicīgi var izlasīt NTZ!

 14. Tiešām, varbūt varētu noskaidrot, cik gadā izmaksā “Tukuma Laiks” ? Vairāki iedzīvotāji to vēlas zināt, bet nav kam pajautāt.

 15. Dome saveidoja pārvaldes. Jaunajiem vadītājiem gadā algās aizies pus miljons. Vai esošie speciālisti nav spējīgi darbus darīt, ja vajag vēl uzraugus ???????????????
  Viela pārdomām, jo vēlēšanas tuvojas…

 16. Kā saliks savus draugus pie labām algām ? Jāizdomā pārvaldes.
  Un jānoslēdz tādus darba līgumus, lai jaunā ( ļoti cerams, ka cita )vara nevar tik viegli ielikteņus atbrīvot.

 17. Balsojot par partijām, personībām, atceramies vienu! Mēs atdodam balsi par personu, kuram esam gatavi uzticēt SAVU maku! Vai tiešām, mēs gatavi atdot balsis tiem, kuriem ir maksātnespējas lietas? Tiem, kuri savu labklājību ieguva tirgojot izglītības dokumentus? Tiem, kuri dzīvo no “melnās” naudas?

 18. Visi savstarpēji plosās, bet Covids ir izvilcis arī daudz labu lietu, kuras vietējiem politiķim, kuri cierē uz varu vajadzētu ņemt vērā. Pansionātu lietas, kurās tagad izlien ārā algu problēmas, personāla problēmas un taissība ir Kampara kungam vakardienas Preses klubā, pansionātu modelis, tāds kā šodien ir padomijas palieka un ja cilvēks savu mūžu valstī ir nostrādājis, tad tā ir valsts lieta-rupēties par viņa vecumdienām. Daudz ģimeņu ir krīzes situācijās, gan ar pārtiku, apģērba trūkumu, gan arī ar prasmēm. Taču tie, kuriem tas vislabāk ir redzams un zināms- klusē. Un tādas problēmas ir Tukuma novadā un arī citos novados. Jautājums- kurš pārbauda tos dienestus, kuriem par to būtu jāatbild??Neviens…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.