Svarīgi dalīties pieredzē
Šāds forums, kura iniciatore ir Latvijas Bibliotekāru biedrība, pirmo reizi notika pērn Siguldā. Uzstādītas virsuzdevums – apmainīties pieredzē un iedvesmoties, lai vienotos, kā visplašākajā nozīmē veicināt lasīšanas prieku. Pasākumā Siguldā citu organizāciju vidū tika pārstāvēta arī Tukuma literātu apvienība un tās vadītāja Guna Roze, kas organizatoriem tolaik ieminējusies, ka, lūk, Tukums kļuvis par UNESCO literatūras pilsētu, un līdzīgas aktivitātes taču varētu notikt arī pie mums! Un pēc gada, sadarbojoties ar Tukuma pašvaldību, kā arī Latvijas Nacionālo bibliotēku, forums tiešām atceļojis uz mūsu pilsētu.
Dienas pirmā puse tika veltīta pieredzes stāstiem, tostarp ar tiem dalījās tukumnieki. Piemēram, Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijas pedagoģe Iveta Āboliņa dalījās ar piemēram darbā ar jauniešiem, savukārt Antra Almane (PII «Vālodzīte») stāstīja, kā ar rotaļu elementiem lasītprasmi un prieku var veicināt jau pirmsskolā. Par to, kā Tukumā literatūra saaug ar pilsētas vidi, piemēram, Mālkalna projektā, vairāk pastāstīja Tukuma pašvaldībās kultūras un sporta nodaļas vadītāja Laura Stūrīte. Tāpat klātesošajiem bija iespēja uzzināt, ko un kā Tukumā darām, esot Literatūras pilētas godā. Bet jau pēc foruma “sēžam-klausāmās“ daļas, tā dalībniekiem bija iespēja paviesoties arī pērn atklātajā rakstnieku rezidencē – dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimtas mājās – Smārdes pagasta «Zīlītes».
Kā «Oskars» bērnu literatūrā
Pieminētais starptautiskai vēriens forumā bija, pateicoties Zviedrijas vēstniecībai un Zviedru institūtam Latvijā. Par pasaules prestižāko un visādā ziņā arī dāsnāko balvu bērnu literatūrā (Astrīdas Lindgrēnes piemiņas balva, kuras laureāts saņem piecus miljonus Zviedrijas kronu) klātesošajiem pastāstīja profesore un viena no vērtēšanas komisijas loceklēm Katarīna Eriksone Barajas. Kā izrādās, uz balvu var pretendēt kā grāmatu autori, tā arī ilustratori un pat organizācijas, kas, piemēram, veicina lasītprasmi. Kopumā balvas pastāvēšanas laikā to saņēmuši 24 laureāti no 16 pasaules valstīm, kuru vidū, starp citu, arī Latvijas pārstāvji.
Šogad mūsu valsti konkursā pārstāv četras kandidātes, kas arī foruma dalībnieces: autore un ilustratore Anete Melece, ilustatore Elīna Brasliņa, viņas amata māsa Gundega Muzikante, kā arī dzejniece Inese Zandere. Pašas pretendentes forumā gan atzina, ka ne jau balvas dēļ strādājot, taču tajā laikā novērtējums bez šaubīšanās esot patīkams, īpaši tad, ja runa par balvu, kas bērnu literatūrā bieži vien tiek salīdzināta ar «Oskaru» kino industrijā. Un tas, vai kāda no Latvijas nominantēm to saņēmusi, taps zināms jau pavisam drīz – konkursa laureāti tiks nosaukti 1. aprīlī (balvas pasniegšana – 9. jūnijā Zviedrijā).
Putni čemodānā un dusmu pūķi
Jāpiebilst, ka ar nominantēm ikvienam šajā dienā bija iespēja tikties arī Tukuma bibliotēkā, kur Lasītprieka nedēļas ietvaros norisinājās izdevniecības «Liels un mazs» grāmatu klubiņa «Piena zobs» pasākums. Tā būtība un sūtība – par bērnu grāmatām stāstīt bērniem, viņiem parādot, kāds, piemēram, izskatās, putnu pilns čemodāns (grāmata «Ceļotājs čemodāns», kas ir I. Zanderes un A. Meleces kopīgs darbs), vai arī pastāstīt to, kā, šķoboties spoguļa priekšā, tiek zīmēts dusmu pūķis (G. Muzikante). Visbeidzot ērniem – pasākuma dalībniekiem – bija iespēja darboties arī pašiem – zīmēt milzu kartes, kur pabraukāties ar vilcieniņiem vai izlocītiem papīra kuģīšiem.
Vēl var paspēt!
Jāatgādina, ka «Misija: Nokļūt stāstā!» arvien vēl turpinās – būs pasākumi gan šodien, gan nedēļas nogalē. 14. martā 16.00 – «Ekspedīcija. Tukums 1905» – vēsturiska izziņas maršruta pastaiga kopā ar autoru Gunti Tāleru (16+), sākums Pils ielā 7a; 17.00 uz pasākumu «Burtojam jogu» Sporta hallē tiek gaidīti vecāki un viņu bērni (4+); 18.00 un bārā «Mojito» – Brīvrunu Projekta meistarklase un koncerts (14+); 15. martā 11.00 Mākslas muzejā – Dzīvo skulptūru darbnīca ar Helgu Tormani (4+), no 12.00 – «Ko stāsta mākslas darbi?»; no 11.00 – pastaiga un saruna par putniem ar Viesturu Ķeru (tikšanā Durbes pils parkā pie rotondas); 12.00 – «Zīmulis kā spārni» jeb šķirstenītes darbnīca ar Viviannu Mariu Stanislavsku Durbes pils Kalpu māja; no 11.00 līdz 18.00 – «Vārdi atdzīvojas!» jeb orientēšanās spēle (7+), kas sāksies pie Luterāņu baznīcas draudzes namā, Brīvības laukumā 1, ar spēles autori varēs tikties no 15.00 līdz 17.00; pusnaktī «Ekspedīcija. Tukums 1905» ar Gunti Tāleru (Pils ielā 7a); 16. martā no 12.00 līdz 16.00 atkal «Jukī muzejā» (4+); 13.00 – «Anna un Froga» jeb komiksu lasījums ar publikas iesaisti (5+) Tukuma Sporta hallē; no 11.00 līdz 18.00 «Vārdi atdzīvojas!» jeb orientēšanās spēle (7+) Brīvības laukumā 1; pusnaktī – «Ekspedīcija. Tukums 1905». Brīvbiļetes meklējams Tukuma kultūras namā. Aktuālā informācija par pasākumiem – kultūras nama mājas lapā.
Liena Trēde
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Tukums – UNESCO” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2024
Nav vēl komentāru.