Desmitiem pārsteidzošu darbu
Ceturtdiena, 10.aprīlis bija bērniem un mākslai atvēlēta diena – pie mums viesos ieradusies māksliniece, gan pašu mājās, gan aiz Latvijas robežām pazīstamā bērnu literatūras ilustratore Agija Staka. Festivāla tradīcija – “viesmākslinieka” kopīgs darbs duetā ar novada literātu pārstāvi. Agijas “pāriniece” ir dzejniece Irīna Pumpure, un divatā viņas prasmīgi vada radošās darbnīcas visjaunākajiem festivāla dalībniekiem. Atsaucība ir liela, ieradušies 120 (!) apmeklētāji. “Jaunie Tukuma lasītāji ir lieliski!” atzīst A.Staka. “Kopā zīmējot grāmatas pieredzēju desmitiem pārsteidzošu darbu. Satiku meiteni, kas pavisam noteikti, grib rakstīt un zīmēt grāmatas un nešaubos, ka to arī veiksmīgi darīs. Bērnus ar neparastām idejām un skatījumu. Jaukākais, ka puikas, kas sākumā atteicās zīmēt, beigās bija tie radošākie un aizrautīgākie,” teic māksliniece, piebilstot, ka ir ļoti pateicīga pasākuma organizatoriem, Irīnai par viņas sagādāto pārsteigumu un “Zvaigzne ABC” Tukuma grāmatnīcas kolektīvam par grāmatu stenda izveidošanu bibliotēkas telpās.
Rakstnieks – tas ir iekšējs nemiers
Piektdiena, 11.aprīlis pulcē tos, kas labprāt vēlētos noslīpēt savas rakstniecības prasmes vai uzzināt par rakstnieces Lauras Vinogradovas radošo pieredzi un saņemt praktiskus ieteikumus. Laura ir gan prestižu literāro balvu nominante (Latvijas Literatūras gada balva jeb LALIGABA 2021., 2022. un 2025. gadā), gan saņēmēja (Egona Līva piemiņas balva “Krasta ļaudis” 2004. un 2024. gadā; ES Literatūras balva 2021. gadā). Papildus literātes darbam viņa izstrādā un vada nodarbības bērniem, kā arī meistarklases prozas rakstīšanā.
“Rakstnieks ir nedaudz vientuļa profesija, tāpēc priecājos par katru reizi, kad izdodas satikt citus rakstniekus,” pēc nodarbības atzīst Laura. “Apzināti lietoju vārdu “rakstnieki”, jo šajā Tukuma bibliotēkas organizētajā meistarklasē satiktajiem cilvēkiem bija, ir un vēl būs ko teikt rakstos, pat ja kāds sevi par rakstnieku nesauc. Rakstnieks jau ir tāds iekšējs dzinulis, iekšējs nemiers, un mēs neviens nezinām, kad tas taps redzams.”
Pirmās ringā – reālisma pārstāves
Sestdiena, 12.aprīlis ir festivāla kulminācijas diena, kad līdzīgi kā pērn uz “dueļiem” jeb intelektuālām vārdu divkaujām tāpat kā pērn pulcējas atzīti un pazīstami literāti. Šogad organizatori īpaši padomājuši par “dueļu” vizuālo noformējumu – organizēts gan rings, gan īpašs apgaismojums, gan simboliski boksa cimdi. Savukārt profesionāli sekundanti (Guna Roze-Tamule, Guntis Tālers, Agita Puķīte) vērīgi klausās, uz tāfeles fiksē katra dalībnieka sniegumu un skaita iegūtos punktus.
Pirmās ringā dodas prozas rakstnieces – reālisma žanra pārstāves: mūsu novadniece Liene Kurka, kuras debijas romāns “Pamazām” pie lasītājiem devās šā gada sākumā un rakstniece Lelde Jauja (romāni “Vīrs, bērni un pieci randiņi” (2020), “Pārēšanās ābece” (2023), grāmata bērniem “Tās ir tikai superspējas” (2023), par ko 2024. gadā nominēta Jāņa Baltvilka balvai, kā arī vairākas lugas).
Pēc cīņas Lelde Jauja atzīst, ka viņai ļoti paticis vizuālais noformējums un radītā noskaņa. “Mazliet sabiedēja dueļa nosacījumi – ka jāuzbrūk un jāaizstāvas”, viņa smejas. “Bet sapratu, ka uzbrukt var arī ar jautājumiem, jokiem un komplimentiem, un tā arī centos darīt. Pasākums, manuprāt, ļoti veiksmīgi noorganizēts – dinamisks, bez liekām pauzēm, ar sirsnīgu atmosfēru”.
Kāpēc starp sērijveida slepkavām tik maz sieviešu
Nākamās cīnītājas ringā – detektīvromānu autores. Mūsu novadniecei Rolandai Bulai pretī stājas jaunā rakstniece Liena Hačatrjana, kuras debijas romāns “Tās ir tikai sakritības” iznācis pērnā gada nogalē. Liena ir arī psiholoģijas zinātņu doktore, iespējams tāpēc viņa uzņemas dueļa vadību un dara to ļoti prasmīgi, savukārt Rolanda sniedz profesionālas, izsmeļošas atbildes, kurās netrūkst ne humora, ne interesantu atziņu. Piemēram, vaicāta, kāpēc starp sērijveida slepkavām ir tik maz sieviešu, viņa ar sev raksturīgo omulīgo smaidu izsaka versiju, ka pie visa vainīga gadsimtiem ilgi piekoptā sieviešu tiesību diskriminācija… Par šo atziņu viņa godam nopelna izšķirošo uzvaras punktu.
“Šādi pasākumi ir noteikti bagātinoši gan klausītājiem, gan pašiem duelētājiem,” atzīst Liena. “Man bija tas gods diskutēt ar pieredzējušu detektīvu rakstnieci un nozares eksperti Rolandu Bulu, līdz ar to arī es kā autore no mūsu sarunas ieguvu sev vērtīgas atziņas. Man kā autorei vienmēr ir interesanti dzirdēt, kādam niansēm literāros darbos uzmanību pievērš citi rakstnieki. Pasākuma veidotāji turklāt bija organizējuši ļoti interesantu formātu, kas mudināja uz to, lai sarunas būtu spraigas.”
Dzejnieki sagādā pārsteigumu
“Dueļu” noslēgumā ringā dodas kungi, kas pārstāv dzejas pasauli – mūsu novada dzejnieks Gvido Drage un viesis no Cēsīm – Jānis Rokpelnis. Un te nu jāteic – ja nu kāds varbūt juta zināmu skepsi par šo pasākuma daļu, tad skepse pazuda jau pirmajās sekundēs. Abi kungi metās tik sīvā intelektuālā vārdu divkaujā, ka skatītājiem pat aizrāvās elpa, zuda laika sajūta, un brīdi pa brīdim skanēja gan smiekli, gan atzinības izsaucieni, gan aplausi, sveicot kādu īpaši trāpīgu teicienu vai dzejas rindu, ko mākslinieks lieto vai nu kā uzbrukuma vai aizstāvēšanās ieroci. Kā pēc dueļa atzīst J.Rokpelnis (kura aktiera meistarība sagādājusi skatītājiem neaizmirstamus brīžus), šis ir bijis patiešām neaizmirstams pasākums, jo īpaši tāpēc, ka viņam bijusi iespēja beidzot klātienē satikt savu garīgo brāli. Savukārt skatītāji un klausītāji vienprātīgi vērtē šo dueli kā visinteresantāko pasākuma daļu, ko varētu pat pielīdzināt teātra izrādei.
Pēc abu dzejnieku sniegtā emocionālā baudījuma pienācis laiks noslēguma daļai – diskusijai “Autors – Lasītājs – Kritiķis – vai iespējams zelta vidusceļš”. Tajā piedalās Guna Roze-Tamule, apgāda “Zvaigzne ABC” redaktore un projektu vadītāja Bārbala Simsone, grāmatu blogere Lilita Linkeviča (ar pseidonīmu “Lili Lasa”), rakstnieks Guntis Tālers un bibliotekāre Dace Brakmane. Lai gan saruna risinās par visnotaļ nopietnām tēmām – literatūras kvalitāti, lasītprasmi un lasītāju gaumi – diskusijas klausītāju uzmanība neatslābst ne mirkli, sarunai paredzētā stunda paiet nemanot, un pienāk arī šī festivāla noslēgums.
Tas bija to vērts, atzīst organizatori
“Pirmais festivāla gads pērn – tas bija mēģinājums sarīkot ko tādu līdzīgu Grāmatu dienai, bet kas būtu orientēta uz dažāda vecuma un interešu mērķauditoriju,” pastāsta projekta vadītāja un Tukuma bibliotēkas vecākā bibliotekāre Daiga Šmitenberga. “Vispār abus notikušos festivālus grūti salīdzināt, jo dalībnieki – autori – mainās, līdz ar to arī mainās diskusiju stils, maniere. Man šķiet, pagājušā gada festivāls, jo īpaši sestdienas dueļi, bija askētiskāks pēc noformējumu, toties vairāk uz dvēseliskām, tuvākām sarunām vērsts. Savukārt šis festivāls izdevās spraigāks. Šogad mēģinājām aptvert lielāku auditoriju gan skaitliskā, gan tēmu ziņā, kā arī pamainīt vizuālo fonu literāro “dueļu dienā”. Tas lika autoriem vairāk iespringt un justies kā aktieriem uz skatuves.”
“Prieks, ka ideja par festivālu izrādījusies tiešām laba, un šogad izdevies to apaudzēt ar papildus elementiem,” piebilst Guna Roze – Tamule. Šie literārie dueļi autoriem varētu būt zināms izaicinājums, jo tas nav gluži tas pats, kas tikties ar lasītājiem bibliotēkā, šie dueļi nav arī vienkāršas diskusijas. Duelis tas ir sava uzasinātā un jutīgā prāta demonstrējums, prasme klausīties otrā, trāpīgi atbildēt, uzdot trāpīgus jautājumus, pārsteigt oponentu un klausītājus – tas ir tas, kas ļoti svarīgi literatūrā, svarīgi prozā. Arī dzeja – tā ir vēl īpašāka performance, kur katram vārdam jābūt pārdomātam. Tāpēc šogad ir milzīgs prieks par pēdējo cīņu starp abiem dzejniekiem. Tas bija īsts briljants! Īsta, neiestudēta izrāde. Tur dzirkstīja viedums, zināšanas, laba dzeja, asprātības, viss ko vēlējāmies, kad radās ideja par dueļiem. Liels prieks par to, ka bija tik daudz skatītāju, to skaitā arī pilnīgi sveši cilvēki, arī jaunieši, kas klausījās, smaidīja un juta līdzi. Tātad – tas bija to vērts.”
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Tukums – UNESCO” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2024
Nav vēl komentāru.