Attēla avots: www.artisansofmedicine.com

Turpinām vakcinēties arī pie ģimenes ārstiem

Vēl joprojām iedzīvotājiem ir iespēja vakcinēties arī savu ģimenes ārstu praksēs un, jāsaka, ka Tukuma novadā ir vairāk nekā 25 ģimenes ārstu privātprakses un visās ir iespējams vakcinēties. (No šā gada 1. oktobra līdz 31. decembrim ģimenes ārsta prakse par katru ievadītu vakcīnas devu saņems 11,87 eiro piemaksu.) Lai noskaidrotu, kā veicas ar pacientu vakcinēšanu, centāmies sazināties ar ārstu praksēm, bet vairākas no tām mums sarunu atteica, sakot, ka ir daudz darba.

Pārslimojot cilvēki noveco

Baiba Neiberga ir ģimenes ārste Pūrē, un viņas aprūpē ir 1404 pacienti. Arī sazinoties ar viņu, mēs atrāvām dakteri no darba, bet – vien uz pāris minūtēm, jo arī viņas pacientu rinda – gara. Daktere mums pastāstīja, ka nu aktīvāk uz vakcināciju sākuši pieteikties tie, kurus dakterīte vairākkārt ir uzrunājusi un aicinājusi to darīt. To vidū vairāki esot arī tādi, kas iepriekš pieteikušies, bet kādu iemeslu dēļ nav ieradušies. Bet par to, ka Pūres pagastā ir maz vakcinēto, sūdzēties nevarot – procentuāli jau uz 1. augustu kopējais vakcinēto skaits bija 60%, bet hroniskie slimnieki un vecie cilvēki – pat 75% no pacientu skaita. Bērni arī pamazām vakcinējoties – nupat sākot nākt 12-gadīgie. Jautāta par to, vai ir kāds, kurš pirmo poti saņēmis un neierodas uz otro, daktere atbildēja, ka nē – tādu gadījumu viņas prakse nav bijis. Tomēr esot pa kādam, kam aizmirstas atkārtotās vakcinēšanās dienas, bet tad atgādinot – māsiņa un arī pati dakterīte pacientam zvanot, un viss process notiekot, kā tas ir paredzēts. Izsludinot ārkārtas situāciju medicīnā, tika arī pieteikts, kas iespējami tādi gadījumi, ka ātrā palīdzība nedosies pie pacienta, bet lūgs pacientu vērsties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta. Jautājām, vai arī Pūrē ir bijusi šāda situācija, uz ko daktere atbildēja noraidoši. Par situāciju veselības aprūpē kopumā B. Neiberga stāsta: “Mūsu praksē nav nekādu problēmu – cilvēku plūsma tiek organizēta tā, lai vienlaicīgi nebūtu daudz apmeklētāju. Bet kopumā par šo situāciju, varu teikt – ja mēs neizpotēsimies, tad mēs slimosim tik ilgi, kamēr vai nu visi izslimosim, vai otra alternatīva – savakcinēsimies. Nav citu variantu! No savas prakses pieredzes varu teikt, ka pēc covid-19 infekcijas izslimošanas cilvēks “noveco”, jo vairs nevar fiziski neko izdarīt neaizelšoties, piemēram, uzkāpjot pa kalnu… Un tas jau nozīmē, ka cilvēks ir novecojis. Esmu dusmīga par to, ka man kā vakcinētai nu uz teātri ir jāiet un jāvelk biezā maska!… Vai es, vai kāds cits, kas ir vakcinējies, to ir pelnījis!? Domāju ka nē! Un ir tāda sajūta, ka tagad tiek diskriminētas vakcinētās personas!”

Arī bērni ir jāvakcinē

Tā kā jau ilgāku laiku ir iespēja vakcinēties arī jauniešiem no 12 gadu vecuma, tad sazinājāmies arī ar Kandavas apkaimes pediatri Ilzi Spuriņu, kuras pamatdarbības teritorija ir Kandavas, Vānes, Cēres, Matkules, Zantes un Zemītes pagasts. Kopumā viņas pārraudzībā ir 858 bērni. Arī pie viņas ir iespēja vakcinēties un, jāsaka, ka arī vecāki, izmantojot iespēju, pie dakterītes vakcinējas arī paši.

Daktere I. Spuriņ stāsta, ka sešus bērnus dienā sapotējot un sākuši darīt jau no tā brīža, kad dota atļauja potēt no 12 gadu vecuma. Jā, daktere nenoliedz, ka varētu gribēt vairāk, tomēr jauda esot pietiekoša, jo nebeidzoties jau ikdienas darbi un pienākumi – pacienti ar citām kaitēm. Uz potes otro devu atnākot visi – šajā jautājumā esot apzinīgi. Bet arī šajā praksē ārkārtas situācijas apstākļos neviens atraidītais no NMPD neesot vērsies pēc palīdzības.

Par šī brīža situāciju I. Spuriņa saka: “Es esmu par vakcinēšanos. Visi pasaules dati rāda: jo vairāk valstī ir vakcinētu personu, jo lēnāk izplatās slimība. Un, protams, arī bērnus no atļautā vecuma vajadzētu vakcinēt. Vakcīnas ir pārbaudītas un visā pasaulē tiek lietotas bērnu potēšanai, tad kādēļ ne mūsu valstī?! Mūsu bērni taču ir tādi paši, kā pārējie. Jā, ir tādi pacient, ar kuriem ir vairāk jāparunā un ar argumentiem jāpārliecina par vakcinēšanos. Un es saku, ka cilvēki nav tik kategoriski, kā varbūt šķiet, ieskatoties sociālajos tīklos. Jā, un ir jāsaprot, ka vienmēr būs daļa cilvēku, kas negribēs to darīt. Bet neko darīt – lai tie 10-15% nevakcinējas! Kopumā esmu pozitīvi noskaņota. Jā, ir jūtams, ka pieaugušie cilvēki ir kūtri, bet nu, kad tika paziņots, ka būs jābūt uzsāktai vakcinācijai līdz 15. oktobrim, tad nu tagad visiem vajag te un tūlīt. Kur viņi bija vasarā?!”

****

Materiāls tapis sadarbībā Nacionālo veselības dienestu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *