Pēdējā sēdē lēmuši par sociāliem jautājumiem un amatiem

Kur paliek mūsu nauda

Engures novada domes sēdē

Jau vēstījām, ka šīs nedēļas sākumā notika Engures novada ārkārtas sēde, kuras rezultātā pie jauna pārvaldnieka tika Smārdes pagasts. Taču arī vēl pirms svētkiem ierastā laikā un attālinātā režīmā notika sēde, kurā deputāti steidza lemt par jautājumiem, ko ieteicams vēl atrisināt, pirms apvienošanās jaunajā novadā (tas oficiāli notika vakar, 1. jūlijā). Darba kārtībā šoreiz bija 20 jautājumi, taču teju vēl tik pat – 19 – tika pievienoti mazu brīdi pirms sēdes.

Par kredītiem un parādiem

Pēdējo reizi šajā sēdē veica arī izmaiņas budžetā, kur nolēma, ka, piemēram, 270 000 eiro novirza kredītu atmaksai, bet 900 000 eiro – aizņēmumi. Tie pārsvarā paredzēti ielu infrastruktūras projektiem, kas šobrīd noris pilnā sparā.  Tāpat deputāti lēma arī par parādu atlaišanu 21 064,52 eiro apmērā, kurus, visticamāk, tā arī nekad pašvaldībai nesanāktu piedzīt. Proti, aptuveni puse jeb ap 9000 eiro ir tādi, kuru parādnieki ir jau devušās aizsaulē, tad parādi, kur summa nepārsniedz 15 eiro un kur tiesāšanās būtu pārak laika un resursu ietilpīga. Ap tūkstoti – parādi, kas jau “nostāvējušies“ septiņus gadus, bet 11 000 eiro – parādi, ko radījuši uzņēmumi, kas jau paguvuši likvidēties, līdz ar to – nav no kā vairs parādu paprasīt.

Piešķir dzīvokli pēc Tiesībsarga aizrādījuma

Arī iedzīvotāji steidzas nokārtot savus jautājumus vēl Engures novadā – piemēram, pārslēdza līgumus par mazdārziņu iznomāšanu, kā arī pagarināja iespēju dzīvot sociālajos dzīvokļos – kā Engurē, tā Lapmežciemā (jāpiebilst, ka saistošie noteikumi paredz – šo pagarinājumu veic uz sešiem mēnešiem). Smārdē gan viens šāds dzīvoklis tika ierādīts tikai pēc tam, kad uz to norādījis Tiesībsarga birojs. Proti, ģimene iepriekš īrējusi dzīvojamo platību Plieņciemā, kuru bija spiesta pamest. Engures novada sociālais dienests palīdzēt šajā gadījumā atteicies, līdz birojs norādījis, ka tā nu gluži darīt nevar. Tad nu meklējuši risinājumu un atraduši dzīvokli Milzkalnē, mājā «Šlokenbeka». Ģimene tam jau esot piekritusi un gatava dzīvokli arī remontēt. Pats piestrādāt, lai mājas būtu apdzīvojamas, gatavs arī puisis, kurš nule kā sasniedzis pilngadību un pirms tam dzīvojis audžuģimenē. Viņam šai darbā solījusi palīdzēt arī audžuģimene.

Bet zobārsti nevar…

Nācās sēdē atcelt arī kādu jau iepriekš pieņemto lēmumu, proti, iznomāt telpas Veselības centrā zobārsta kabineta ierīkošanai Engurē. Nu noskaidrojies, ka ēkās, kurā ieguldīti Eiropas Savienības līdzekļi, vismaz projekta uzraudzības periodā šādam mērķi telpas nedrīkst piešķirt. Pretējā gadījumā var gadīties, kas ieguldītais pašvaldībai jāatmaksā. Tā, piemēram, 2019. gadā ēkā tika īstenots energoefektivitātes projekts, kur ES fondu ieguldījums bija mērāms ap 80 000 eiro.

Piešķir atbalstu

Par sociāliem jautājumiem. Pirmkārt, sēdē saistošajos noteikumos ielaboja punktu, kas nosaka atbalsta apmērus bērnu-invalīdu vecākiem. Proti, likuma izmaiņas paredz, ka astoņas dienas mēnesī vecāki varēs saņemt apmaksātus asistenta pakalpojumus. Sēdē tik lēsts, ka novada teritorijā varētu būt kādas četras ģimenes, kuras šos iespēju varēs izmantot. Tāpat deputātiem bija jāizskata kāds iesniegums, kur vecāki lūdz pašvaldības atbalstu, lai bērnam būtu iespēja apmeklēt privātu mācību iestādi, kur strādā ar autisma skartiem bērniņiem. Pašvaldība uzņēmās segt 70% no uzdevumiem, nosakot, ka ēdināšana un transports gan būs uz pašu vecāku pleciem.

Atbalsta un apbalvo

Jau vēstījām, ka nule kā pavasarī pašvaldība apstiprināja noteikumus, kas paredz pašvaldības atbalstu tām ēku apsaimniekošanas biedrībām, kas gatavas iesaistīties energoefektivitātes projektā. Pirmrindnieki šajā gadījumā bija Milzkalnes iedzīvotāji, kas jau atbalstu saņēmuši, bet šajā reizē to lūdza Skolas ielas 1, Engurē, nama apsaimniekošanas biedrība. Te plānota, piemēram, kāpņu telpu durvju nomaiņa, kā arī citi darbiņi, un pašvaldība tam piešķīra 3000 eiro.

Arī šajā – pēdējā – sēdē neiztika bez sportiskiem apbalvojumiem. Tāds 120 eiro apmērā piešķirts basketbolistam Raivo Buturinam, kurš «VEF» komandas sastāvā šogad izcīnījis Latvijas čempiona godu.

Atbrīvo skolas direktoru

Visbeidzot, kāds negaidīts jautājums un, kā šķiet, arī vismaz daļai deputātu – pēdējā sēdē Engures novada domes deputāti nolēma pārtraukt darba attiecības ar līdzšinējo Lapmežciema pamatskolas direktoru Raimondu Arāju un iecelt direktora vietas pienākumu izpildītāju. Tā no 1. jūlija ir Lita Celitāne, kas bijusi direktora vietniece izglītības jautājumos. Bet pēc tam tiks izsludināts konkurss uz šo amatvietu (Šobrīd, kā liecina gan Tukuma novada izglītības pārvaldes, gan arī Engures novada mājas lapa, tas gan vēl nav izdarīts). Deputāte Gunta Lāce, kura arī šovasar nolēma atstāt Smārdes pamatskolas direktora amatu, interesējās, kāpēc tā un kāpēc R. Arājs pamet direktora vietu? Taču vismaz sēdes ietvaros plašāki komentāri netika sniegti.

***

Arī mums līdz pat publikācijas nodošanai iespiešanai ar pašu direktoru sazināties mums tā arī neizdevās, tādēļ arī viņa komentāra par iemesliem šobrīd iztrūkst. Taču ir informācijas par vismaz diviem konfliktiem ar skolēnu vecākiem, kur vienā gadījumā norisinājās arī tiesāšanās. Tajā R. Arāja vainu neslavas celšanā gan neatzina, taču nu jau bijušo skolas audzēkņu vecāki bija apņēmības pilni nelabvēlīgo spriedumu arī pārsūdzēt. Vēl viens konflikts bijis jau ar visu skolas kolektīvu – izrādās, direktors negaidīti un nezināmu iemeslu dēļ nav ieradies arī uz skolas izlaidumu…

Turpmāk vēl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *