Kādi nākamajam gadam projekti padomā?

Jau vēstījām, ka Tukuma novada pašvaldības domes sēdē, kas norisinājās 24. novembrī, deputāti nedaudz, bet tomēr uzsāka diskusiju par to, kādai tad būtu jābūt novada pārvaldības struktūrai un kāda vieta tajā paredzēta tādam veidojumam kā Kandavas un pagastu apvienība. Nolēma gan, ka nopietnāk šo jautājumu cilās nākamajā gadā, jo prioritāte – budžeta izstrāde. Līdz tam gan vēl šādi tādi rēķini jānoslēdz, tai skaitā jāparedz līdzfinansējums dažādām iedzīvotāju iniciatīvām, projektiem. Vairākas ieceres saistītas arī ar apvienības teritoriju.

Kur paliek mūsu nauda

Laukumi Zantē

Novembrī biedrība «Kandavas partnerība» publicēja kārtējos uzsaukumu projektu konkursā, kur iespējams pretendēt uz Eiropas fondu līdzfinansējumu. Taču, piemēram, sabiedriskām, bezpeļņas organizācijām, kas konkursā plāno piedalīties, iztrūkstošo finansējumu daļu visbiežāk jālūdz pašvaldībai. Tā, piemēram, «Zantes dāmu klubs» nācis klajā ar divām iniciatīvām. Viens no biedrības projektiem – rotaļu laukumiņa iekārtošanu pirmsskolas bērnu vajadzībām. Kā esam vēstījuši, līdz šim bērni, kuriem grupu telpas iekārtotas Zantes ģimenes atbalsta centra otrajā stāvā, dienas pastaigu laikā devušies uz blakus esošo daudzdzīvokļu namu pagalmu. Nu plānots pašu pagalmā izveidot laukumu, kur uzstādīt batutu, vingrošanas kompleksu un rotaļu mājiņu bērniem. Kopējā izmaksas tiek lēstas 15 000 eiro apmērā, un, ja projektu apstiprinās, dome tam pieplusos 1500 eiro. Tāpat iecerēts labiekārtot parku, kas atrodas aiz Zantes muižas jeb skolas. Te plānots izbūvēt celiņus, uzstādīt soliņus, atkritumus urnas u.tml. Kaut konkrētas izmaksas, protams, nevar aplēst, tiek plānots, ka tas varētu izmaksāt ap 25 000 eiro, kur domes līdzfinansējums ir ap 2500 eiro. Vēl viens projekts, kas varētu tapt īstenots Zantē, – stāvlaukuma sakārtošanas pie kultūras nama. Tas būtu loģiskais turpinājums darbiem, kas jau paveikti, piemēram, celiņa izbūvei. Atbalsta gadījumā plākšņu vietā te tiktu izbūvēts bruģītis. Te izmaksas jau aplēstas daudz konkrētāk – tas prasītu 36 730,15 eiro, kur piesaistīt varētu 22 000 eiro, bet pašvaldības daļas tad būtu atlikusī summa jeb 14 230,15 eiro, ko deputāti arī akceptēja.

Cer uz papildinājumu skeitparkā       

Vēl viens projekts, ko jau minētājā konkursā iesniegšanai gatavos attīstības nodaļa, ir papildinājums skeitparkam, kas atrodas iepretim jaunieši centram «Nagla», Zīļu ielā, Kandavā. Jāpiebilst, ka iepriekšējais projekts noslēdzās šī gada aprīlī, un tā ietvaros tika nomainītas esošās iekārtas, piemēram, rampas, kas jau bija savu nokalpojušas, kā arī papildus uzstādīt jauni objekti. Nu paredzēts izbūvēt vēl tā saukto «Pump truck» trasi, kas būtībā ir asfaltēts uzkalniņu un nogāžu celiņš, uz kura trenēties. Te kopējās izmaksas tiek lēstas 47 000 eiro apmērā, no kurām attiecināmās izmaksas jeb tā summa, kurai var prasīt ES fondu atbalstu, ir vien 15 000 eiro (atbalsts būtu 90% no šīs summas). Attiecīgi lielāko izdevumu daļu jeb 33 500 eiro, ko gan varētu precizēt pēc iepirkuma procedūras, jebkurā gadījumā nāktos segt pašvaldībai. Deputāti deva zaļos gaismu arī šim projektam, summu paredzot nākamā gada budžetā, un, kā nojaušams, komiteju sēdēs deputāti arī sprieduši, ko darīt, ja konkursā projekts akceptu tomēr negūst…

Par jauniešiem un tradicionālajām prasmēm

Atkal no Zantes, šoreiz gan kā biedrības «Es-tev, tu-man» iniciatīva, LEADER projektu konkursā startēs arī kāds izglītojošs projekts. Proti, iecerēts ieveidot apmācību ciklu, kurā būs iespēja apgūt: ”latviskās dzīvesziņas elementus, piemēram, kokles spēli ar vakarēšanas elementiem caur

tautasdziesmu; rokdarbu tehnikas caur latvju rakstu zīmēm, iekļaujot adīšanu, aušanu, darbu ar koku, gatavojot senās rotaļlietas”. Mērķauditorija – skolas vecuma bērni. Kopumā projektam būtu nepieciešami 3000 eiro, no kuriem 300 eiro – pašvaldības ziņā. Savukārt Kandavā jauniešu biedrība iecerējusi aktualizēt nevalstisko organizāciju nozīmi jeb īstenot projektu «NVO – kas tas par zvēru?». Ne tikai par to stāstīšot, bet arī iesaistīšot jauniešus sabiedriskās aktivitātēs, – sola biedrībā. Šajā gadījumā finansējumu iecerēts piesaistīt no Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras. Darbošanos uzsāktu 1. martā, noslēgtu – augustā, un kopējās izmaksas – 4149,12 eiro, no kurām 10% atbalsta gadījumā sedz pašvaldība.

Arī šīs ieceres deputāti sēdē atbalstīja vienbalsīgi.

Turpina labiekārtot; nodod katlu māju

Līdzīgs iznākums arī jautājumā par projektu “Primārās veselības aprūpes

tehniskā nodrošinājuma uzlabošana Skaidrītes Jurēvicas ģimenes ārsta praksē», ko, ņemot vērā, ka prakse telpas nomā no pašvaldības, šajā gadījumā arī virza  vietvara. Kā skaidroja domes priekšsēdētājs Gundars Važa, šajā gadījumā jau pavisam konkrēti apzinātas izmaksas, kas ir mazliet mazāka nekā sākotnēji plānotie 15 000 eiro, tad nu pašvaldība daļa arī kļuvusi mazāka – ap 800 eiro, ko deputāti arī, protams, akceptēja.

Tāpat pagarināja līgumu ar uzņēmumu «Kandavas komunālie pakalpojumi» par bezatlīdzības īpašuma izmantošanu, kas būtībā ir katlu māja Skolas ielā (līguma termiņš beidzies šī gada oktobrī). Lielākoties tā tiek iedarbināta apkures starpsezonā, lai varētu nodrošināt silto ūdeni sporta hallē, kur saimnieko Kandavas sporta skola un kur normālās vasarās – tādās, kurās nav spēkā Covid-19 ierobežojumi, regulāri un bieži norisinās sporta nometnes, tiek izmantota viesnīca utt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *