Sāk domāt par apkures sezonu

 

Lai arī aizvadītajā svētdienā tikām lutināti ar siltu laiku, šī nedēļa sākusies ar lietu un vēju, kas drēgnumu dzīvokļos padara vēl lielāku, tāpēc arvien aktuālāks kļūst jautājums par apkuri daudzdzīvokļu namos un iestādēs, bet jo īpaši – skolās un bērnudārzos.

Tukumā apkure – kad iedzīvotāji vēlēsies

Tukuma novada preses konferencē 19. septembrī pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš stāstīja, ka Tukumā (izņemot Lauktehniku un Jauntukumu) iedzīvotāji apkuri var saņemt jebkurā laikā, jo kopš no 1. jūlija visu daudzdzīvokļu mājās saņemto siltumu kā karstajam ūdenim, tā apkurei, uzskaita skaitītājs katrā mājā, iedzīvotāji paši var lemt, kad sākt apkures sezonu. I. Liepiņš: “Līdz šim bieži vien tika dzirdēts, ka iedzīvotāji salst, jo dome vēl nav izdevusi rīkojumu par apkures sezonas sākumu, taču šobrīd vairs nevajag nekādus pašvaldības rīkojumus. Kopā ar apsaimniekotāju SIA «Tukuma nami» iedzīvotāji var lemt, kad palaist siltumu un kad to atslēgt. Tas, piemēram, dod iespēju to darīt kaut vai Jāņos vai arī citā laikā, ja ir vēss vai ilgstoši līst. Reizēm nemaz nevajag daudz – vien lai siltums izcirkulē pa māju. Tas arī dod iespēju siltumu atslēgt, ja apkures sezonas laikā ir siltas un saulainas dienas un apkure nav vajadzīga. Parasti tādās reizēs iedzīvotāji atver vaļā logus, bet tagad to var risināt, noslēdzot apkuri un ietaupot. Protams, tas nozīmēs ciešāku sadarbību ar apsaimniekotāju.” Vaicāts, ko iedzīvotājiem darīt, ja apsaimniekotājs, piemēram, nepiekritīs te noslēgt apkuri, te atkal to palaist, kas arī varētu būt paliels darba apjoms, I. Liepiņš skaidroja, ka pašvaldība šo jautājumu ar SIA «Tukuma nami» pārrunās, bet jebkurā gadījumā apsaimniekotāja uzdevums ir sadarboties ar iedzīvotājiem jeb klientiem un nodrošināt, lai viņi nevis turētu vaļā logus, bet siltumu izmantotu lietderīgi.

Izglītības iestrādes sāks apsildīt šonedēļ 

Vaicāts, kad apkure sāksies, piemēram, novada pagastos, I. Liepiņš skaidroja, ka tur, kur siltums tiek nodrošināts skolām un bērnudārziem, apkures sezona palēnām sāksies jau šonedēļ. Tomēr siltuma ražotājus šogad sagaida lielāks darbs, jo daudz lielāka uzmanība tiks pievērsta laika apstākļiem: “Citus gadus kā rudenī apkures katli tika palaisti, tā pavasarī tie darbu beidza, taču tagad mēs aicināsim rūpīgi sekot līdzi laika apstākļiem un apturēt apkuri siltākā laikā – lai taupītu šķeldu un citas izmaksas.” To, ka varētu apkuri nodrošināt arī tikai pāris stundas dienā, piemēram, vakaros, atzina SIA «Tukuma siltums» valdes loceklis Gundars Kūla, kura vadītais uzņēmums nodrošina apkuri daļā Tukuma, kā arī agrākā Tukuma novada pagastos, skaidrojot, ka šāds lēmums palīdzētu tik ļoti neatdzesēt daudzdzīvokļu mājas, tomēr jārēķinās, ka ne visos gadījumos tas būs tik vienkārši: “Apkures sezonas sākumā mēs pieņemam darbā kurinātājus, bet ja sāksim šo darbu pakāpeniski, arī kurinātājus visdrīzāk vajadzēs pieņemt pamazām. Protams, apzināmies, ka jācenšas maksimāli taupīt, ko arī visu laiku darām, bet te jāņem vērā, ka siltumtrases sasilšana un atdzišana arī paņem resursus.”

Tukumā – vēl vecais tarifs

Interesējoties, vai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apstiprinājusi jauno tarifu, G. Kūla skaidroja, ka jaunais tarifs, kas tika iesniegts jau jūnijā, vēl nav apstiprināts, līdz ar to apkures sezonu uzņēmums visdrīzāk sāks vēl ar veco tarifu 51,37 eiro/MWh (bez PVN). Tikmēr SPRK turpina vērtēt jauno siltumapgādes tarifu – 80,19 eiro/MWh (bez PVN), un, kā skaidroja G. Kūla, uzņēmums jau sniedzis atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, līdz ar to ir cerība, ka tarifu drīz apstiprinās, bet līdz tam katru dienu uzņēmums cieš zaudējumus, jo, piemēram, šķeldas cena, kas bija nolīgta 28 eiro/m³ (bez PVN), jau ir pieaugusi līdz 32 eiro par beramo kubikmetru, bet vēl ir pieaugušas arī citas izmaksas, tāpēc var gadīties, ka tad, kad SPRK apstiprinās jauno tarifu, nāksies iesniegt jau nākamo – vēl lielāku.

Viss atkarīgs no laika apstākļiem

SIA «Jauntukums» direktore Elīna Lāce skaidroja, – ja pieturēsies vēss un lietains laiks, visdrīzāk, apkures sezonu sāks no nākamās pirmdienas, 26. septembra, taču – ja laiks vēl būs silts un saulains, tad no 1. oktobra. Tas arī būtu izdevīgāk, pieprasot valsts atbalstu, kas tad tiktu rēķināts par pilnu mēnesi. Tā ka viss atkarīgs no laika apstākļiem.

Jāpiebilst, ka arī Jauntukumu sagaida apkures tarifa pieaugums jau no 23. septembra – SIA «JT Unimetal» palielinās siltuma tarifu no 62,52 eiro/MWh (bez PVN) uz 89,27 eiro/MWh (bez PVN). Vienlaikus SIA «Jauntukums» ir iesniedzis pašvaldībā izvērtēšanai jaunu sadales un pārvades tarifu, kas šobrīd ir 13,37 eiro/MWh (bez PVN), bet kas būs par aptuveni 48% augstāks. Tomēr, kā atzina E. Lāce, kamēr tas nav apstiprināts (tas tiekot solīts mēneša beigās), par to runāt pāragri.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *