Par kukaiņiem, maksām un īpašiem gadījumiem

Vakar, 17. oktobrī, novada domes deputāti atkal tikās pastāvīgo komiteju sēdēs. Viņi caurlūkoja jautājumus, kurus virzīt apstiprināšanai domes sēdē, kas plānota jau 31. oktobrī. Taču bija arī virkne informatīvu jautājumu, kas skar mazliet tālāku nākotni. To skaitā veselības un sociālo jautājumu sēdē runātais par to, kādām piecgades perspektīvā būtu jābūt pašvaldības dzīvokļus īres maksām.

Novada domes komiteju sēdēs    MAF

Cilvēks vai dzīvoklis?

Vispirms gan bija jātiek galā ar vairākām izmaiņām saistošajos noteikumos. Pirmajā gadījumā jau notikusi iedzīvotāju viedokļu noskaidrošana, kas šobrīd ir obligāts priekšnoteikums, lai grozījumus apstiprinātu. Kā skaidroja doomes juridiskās nodaļas vadītāja Lelde Bičuša, viedokļu nav bijis, tad nu noteikumus plānots apstiprināt esošā redakcijā. Viens no plānotajiem grozījumiem ir salīdzinoši formāls, jo paredz, ka atbalstu organizē tieši kultūras, sporta un komunikāciju nodaļa, kuras paspārnē sācis darboties veselības veicināšanas speciālists. Bet tāpat konkretizēts, ka studiju kredīta procentu maksājumus pašvaldība neapņemas segt, kā arī precizēts, kādus dokumentus jaunajam speciālistam jāiesniedz, lai uz atbalstu varētu pretendēt.

Saistošo noteikumu formu ieguvis arī iepriekš, septembra domes sēdē, runātais. Proti, tad tika rosināts pārskatīt sociālo māju statusu un trim ēkām novadā –  Celtnieku ielai 3, Tukumā, «Lāmām» Pūrē, «Ausekļi» Slampē, to atcelt. Tas, ņemot vērā, ka nebūt ne visi iemītnieki tiešām arī atbilst statusam, kas paredz pašvaldības atbalstu dzīvokļu jautājumā. Taču praktiski, dzīvojot sociālā mājā, ikviens saņem īres maksas atlaides, ko tad arī plānots ar šiem noteikumiem labot. Kā sprieda deputāti, arī kopumā jābūt tā, ka šo “sociālo statusu“ piešķir tikai cilvēkiem, nevis konkrētiem mājokļiem. Bet nu līdz tam lemšana būs dzīvokļu komisijai, kas tāpat lems arī par sociālo dzīvokļu līgumu pagarināšanu.

Pašu ļaudīm – lētāk

Jau vēstīts, ka, ņemto vērā pieaugušās pakalpojuma izmaksas, tika pārskatīti sociālā aprūpes centra «Rauda» izdevumi, veikta virkne uzlabojumu, kā arī izmaiņas struktūrā. Nu, piemēram, darba drošība turpmāk šajā iestādē būs ārpakalpojums, tāpat kā frizieris. Savukārt četru šoferu vietā nu ir divi. Tāpat uz pusi samazināts pavāru skaits, kas nu ir divi, un tamlīdzīgi. Līdz ar to, skaidroja SAC «Rauda» direktore Iveta Rupeika, šīs izmaiņas štatos jānostiprina arī nolikumā, iekļaujot arī punktu, ka vadītāja prombūtnē viņu aizstāj ar rīkojumu iecelts darbinieks, nevis vietnieks, jo tāda pēc būtības iestādē nav.

Viens ieguvums, kas šajā procesā panākts, ir tas, ka sociālās aprūpes centrs pakalpojumu sava novada ļaudīm var piedāvāt par zemāku cenu, proti, par 36 eiro diennaktī, bet citiem novadiem piederīgajiem – par 40,77 eiro. Šobrīd centrā «Rauda» uzturas 287 iemītnieki.

Sakārto īpašumus

Lai saimniekošana būtu praktiskāka, tiek lemts par to, ka ēka Kandavā, Jelgavas ielā 4a, ar 1. janvāri tiek nodota Kandavas un pagastu apvienības pārziņa, kas savukārt Tukuma novada sociālajam dienestam piešķirs tās telpas, kas nepieciešamas tikai tā funkciju pildīšanai. Līdzīgi plānots arī citviet novadā – ēkas būs pagastu pārvalžu paspārnē.

Deputāts Juris Šulcs gan interesējas, vai jēga lemt, ka nodod ”Kandavas un pagastu apvienībai”, ja, kā jau esam vēstījuši, tiek plānots mainīt struktūru kopumā un tādas apvienības vairs nebūs? Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve mierināja, ka tai nevajadzētu būt problēmai, jo jaunā pārvalde būs arī saistību pārņēmēja.

Vēl deputāti lēma, ka nesen iegādāto dzīvokli Harmonijas ielā 7, oficiāli nodot Tukuma Mākslas muzejam, kas tāpat mitinās šajā ēkā. Kā skaidroja izpilddirektora vietnieks Imants Valers, vēl viens dzīvoklis ēkā tiek apdzīvots, bet arī te – notiek sarunas.

Viens pats latvāņos

Kā ierasts, komiteju sēdē lēma arī par dzīvokļiem un to piešķiršanu – sprieda par to, ko uzņemt rindā uz iespēju īrēt pašvaldības dzīvokli, kurš pretendents statusam īsti neatbilst. Bija arī izņēmumu gadījumi, kur, piemēram, daudzbērnu mammai, lai viņa skaitītos “jaunais speciālists“, pietrūka vien pāris nedēļas, taču deputāti nolēma to neņemt vērā. Savukārt Smārdes pagastā steidzami bija jārisina jautājums par kāda cilvēka izmitināšanu, jo, kā izrādījies, viņš kaut kādā viedā iemanījies piedeklarēties vienā no graustiem Smārdes industriālajā parkā. Nu, kā skaidroja pagasta pārvaldes vadītājs Kristaps Zaļkalns, kāds uzņēmējs interesējies šo īpašuma daļu iegādāties, tādēļ šis “iedzīvotājs“ arī ticis pamanīts. Kā viņam tas izdevies, neviens īsti nevarēja pateiks, jo I. Valers atminējās, ka 2006. gadā tās personas, kas tur vēl tiešām dzīvojušas, izdeklarētas. Tagad ēkas – jau bez apkures un elektrības – ieaugušas latvāņos. Lai vai kā, industriālajā parkā nepamanītajam iemītniekam nu vismas uz pusgadu būs pašvaldības dzīvoklis, kā arī K. Zaļkalns solīja, ka tikšot domāts par viņa nodarbināšanu.

Turpmāk vēl.

Liena Trēde

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024

Nav vēl komentāru.

Pievieno komentāru