Par konkursiem, sacensībām un citiem plāniem

Pagājušajā nedēļā, 13. martā, novada domē bija kārtējā pastāvīgo komiteju diena. Deputāti runāja par jautājumiem, kurus virzīt vai, tieši pretēji, nevirzīt tālāk uz domes sēdi. Diskusijas atsevišķos punktos bija garas, smagas, un ne visos gadījumos deputāti nonāca arī pie konkrēta, visām iesaistītajām pusēm tīkama risinājuma. Pārsvarā gan tā tas bija jautājumos, kas saistīti ar papildu izdevumiem budžetā, kas jau tā – ne pārlieku pieļāvīgs izdevumiem ar plašu vērienu. 

MAF Kur paliek mūsu nauda?

Izglītības, kultūras un sporta komitejā

Turpinājums. Sākums 14. martā

Kad nauda nav ieplānota…

Izdevumi it kā nebūt ne tik lieli – 2000 eiro apmērā, tomēr papildus būtu nepieciešami tam, lai Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas jaunieši un viņu pedagogi šī gada vasaras noslēgumā varētu doties uz sadraudzības pilsētu Lejri Dānijā. Šī tradīcija vienam pie otra viesoties aizsākusies 2013. gadā, klātesošajiem pastāstīja šī pasākuma koordinatore, skolotāja Danuta Dude. Draudzība nostiprinot ne tikai svešvalodas prasmes, bet sniedzot arī ieskatu citā kultūrā un arī mācību procesā. Līdz šim, vēl Kandavas novada laikā, pasākums vienmēr atbalstīts un pēdējos gados tam atvēlēti līdzekļi skolas budžetā, bet acīmredzot vairākkārtējas direktoru maiņas dēļ šoreiz tas tā tomēr nav noticis. Tieši tādēļ arī tapis iesniegums domē, jo nav paspējuši piedalīties, piemēram, iniciatīvu konkursā. Ārvalstu sadarbības komisijā lūgums jau saņēmis atbalstu, ar piebildi, ka tomēr nav varējuši pateikt, kādu naudu tam varētu novirzīt, skaidroja priekšsēdētāja vietniece Inga Priede. Viens no variantiem bijis, ka teorētiski skola nedaudz nopelnot, pateicoties nometnēm vasarās, un varbūt  līdz tam varot “aizņemties”? Bet nu jebkurā gadījumā jautājums tālāk tika virzīts uz komitejām. Jāpiebilst, ka nauda šajā gadījumā nepieciešama tikai ceļam, jo tā nu tas projektā iegājies, ka valsts jeb skola, kas konkrētajā gadā uzņem viesus, par visu pārējo, tostarp ciemiņu izmitināšanu, ēdināšanu, ekskursijām un tā tālāk, parūpējas pati.

Diskusijās deputāti noskaidrojuši, ka šis sadraudzības pasākums gluži nav tas pats, kas, piemēram, «Erasmus» projekti. Tāpēc klātesošie interesējās, vai tomēr nebūtu iespējams, ka kaut vai daļu no izdevumiem sedz arī paši brauciena dalībnieki, ja ņem vērā, ka braucēju ap 20 un, izdalot uz visiem, summa nemaz nebūtu tik liela? Vai, piemēram, ar vecākiem par šādu iespēju ticis runāts? – interesējās komitejas vadītāja Dace Adiņa.

Aizņemties tomēr nav iespējams  

E. Dude apstiprināja, ka ar vecākiem ir runāts, taču tad arī jau uzsāktas sarunas par to, ka finansējumu vai vismaz līdzfinansējumu varētu pašvaldībā atrast. Šobrīd, kad pagājis laiks un cenas ceļam var arī pieaugt, viņa kā koordinatore nostādīta neērtā situācijā, ja jāpasaka, ka par visu jāmaksā pašiem, īpaši tādēļ, ka ģimenes jau lielā mērā ir ieguldījušās, tostarp uzņemot dāņus Kandavā pagājušā gadā…

Deputāti vēl interesējās, vai nav iespējam ko iegrozīt pašas skolas budžetā, īpaši, ja ņem vērā jau pieminētās nometnes vai to, ka skola papildus finansējumu ieguvusi sporta inventāram («Latvijas loto» loterijas rezultātā)? I. Priede komentēja, ka šāda iespēja arī tikusi jau izsvērta un izrunāta, taču, aplūkojot skolas budžetu, secināts, ka jau tā viss ir samazināts un līdzekļu pietrūkstot pat mācību materiāliem. Līdz ar to tas īsti neesot variants.

Deputāti vēl bija bija pārsteigti par to, ka jautājums līdz domei nonācis tikai tagad, nevis budžeta skatīšanas laikā. Un gala rezultāts jeb vairākuma secinājums tomēr bija, ka šajā gadījumā vajadzēs runāt ar vecākiem un situāciju skaidrot, jo pašvaldībai iespēju “aizdot” īsti nemaz neesot. Tas tomēr esot skolas vai arī, piemēram, Kandavas, Kandavas pagasta un Cēres pārvaldes iekšējais jautājums. “Ja var atrast pārvaldes budžetā naudu ar piebildi, ka tas ir daļējs līdzfinansējums, – piekrītu, ka šajā reizē jābūt arī vecāku līdzfinansējum, bet no naudas ”neparedzētiem gadījumiem“… Teiktu, ka mēs to vairs nekustinām! Zinot, ka budžets ir tāds, kāds nu tas ir, – līdz pēdējam centam un vairāk nebūs, ir tikai viena iespēja – meklēt iekšējās rezerves,” klātesošajiem atgādināja novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa. Līdz ar to šis lūgums diemžēl (kā izteicās paši deputāti) tālāk virzīts netika.

Visus kritērijus iztur

Savukārt atbalstu, pat ja ne pilnā apmērā, kā prasīts (lūdza 720, sporta komisija lēma, ka varētu piešķirt 400 eiro), visticamāk, saņems jaunietis, kas šajā vasarā plāno pārstāvēt Latviju Pasaules čempionātā karpu makšķerēšanā (ja par lēmumu nobalsos arī domes sēdē). Kā norādīja sporta speciālists Juris Kožeurovs, var, protams, diskutēt par konkrēto sporta veidu, taču pēc būtības visi kritēriji tiekot izpildīti, tostarp karpu makšķerniekiem ir oficiāla un atzīta federācija, sportists izpildot visus kritērijus. Un, atšķirībā no iepriekš izskatītā jautājuma, Kultūras un sporta nodaļas budžetā līdzekļu šim mērķim – dalībai izlasēs – vēl esot.

Noslēgumā deputāti jautājumu tiešām virzīja tālāk, mazliet un kārtējo reizi padiskutējot, vai tomēr novadā nebūtu nosakāmi prioritārie sporta veidi. G. Važa ieminējās, ka tie varētu būt, piemēram, tie sporta veidi, kas tiek pārstāvēti arī sporta skolā? Te gan atkal domas dalījās, un, piemēram, deputāts Modris Liepiņš izteicās, ka šai idejai nepiekrīt – esot tomēr jāpriecājas par katru cilvēku, kas kaut ko dara, ne tikai jākoncentrējas uz tiem sporta veidiem, kas plašāk pārstāvēti. “Mēs varam priecāties, bet naudas…ir tik, cik ir,” oponēja D. Adiņa, rosinot sporta komisiju līdz jūlijam par šo jautājumu tomēr padomāt. Bet nu līdz tam – pamata, lai noraidītu iesniegumu, īsti tiešām neesot, – piekrita vairākums klātesošo.

Turpmāk vēl.

Liena Trēde

 

 

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024

Nav vēl komentāru.

Pievieno komentāru