Kur paliek mūsu nauda?
Kultūras, izglītības un sporta komitejā
Turpinājums. Sākums 13. septembrī
Integrēt vai tomēr ne?
Viens no darba kārtības jautājumiem – deputāti bija aicināti apstiprināt grozījumus Irlavas pamatskolas nolikumā. Daži no tiem plānoti salīdzinoši formāli, jo vairāk risina saimnieciskus jautājumus. Bet viens no nolikuma punktiem paredz, ka skolai nu būs licencēta papildu izglītības programma – bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem (tā sauktais 58. kods). Līdzīgi, kā tas līdz šim ir bijis ar citām situācijām un citās skolās, arī te pie šāda lēmuma nonākuši konkrēta gadījuma rezultātā, skaidroja skolas direktore Aiva Platace. Proti, ir ģimene, kurā aug četri bērni, kas līdz šim mācījušies citā novada skolā. Un diviem no šiem bērniem – pieminētais kods. Kad bijis jāsāk domāt par citu skolu, aplēsts, ka Irlava tomēr ģimenei ir vistuvākā, nokļūšanas ziņā – visērtākās izvēle. Līdz ar to skola izvērtējusi uzņemšanas iespējas, kā arī papildus to darīja arī Izglītības kvalitātes valsts dienests, kas atbild par katras jaunas programmu licencēšanu, un rezultātā bērni jau pusotru nedēļu Irlavā veiksmīgi uzsākuši mācības.
Deputātu lēmums šajā gadījumā bija nepieciešams tikai nolikuma maiņas apstiprināšanai, taču…deputātu diskusijas neizpalika. Piemēram, Mārtiņš Limanskis atgādināja, ka iepriekš deputāti pie šī paša galda bija konceptuāli vienojušies, ka šādas speciālās programmas vispārizglītojošās skolās vairs īsti neatvērs. Jauniešus virzīs uz speciālo skolu, kas šobrīd ieguvusi nosaukumu «Spārni». Kādēļ šoreiz esot tāda kā atkāpšanās? Arī komitejas vadītāja Dace Adiņa piebilda, ka daudzos gadījumos, iespējams, vecāki nemaz neesot informēti, iepazīstināti ar situāciju «Spārnos», kur tomēr ar katru bērnu strādājot, izvērtējot viņa individuālās spējas! Skolas direktore skaidroja (un tam pilnībā pievienojās arī izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Šnikvalde), ka tā sauktais “kods“ ir visai stiepjams jēdziens un tie var būt gan bērni, kuriem tā sauktajā parastajā skolā integrēties tiešām būtu teju vai neiespējami, un ir bērni, kur tās atšķirības no jebkura cita audzēkņa ir teju vai nemanāmas. Viņu gadījumā ir šis pēdējais gadījums, kur vienam bērniņam varbūt mazliet grūtāk iet ar matemātiku, otram – ar latviešu valodu. Bet tajā pašā laikā viņi itin labi tiek līdzi citiem priekšmetiem. Tāpat J. Šnikvalde atgādināja, ka ar laiku šiem bērniem tiem piešķirtais kods var arī mainīties. Un, ņemot vērā, ka arī pati ir pedagogs Kandavas lauksaimniecības tehnikumā, iebilda komitejā izskanējušajam apgalvojumam, ka profesiju bērni varētu apgūt tikai un vienīgi «Spārnos». Ar dažādiem bērniem strādājot arī tehnikumā un konkrētiem kodiem, kas kādreiz bijuši skolā, netiek pievērta uzmanība! Visbeidzot diskusija noslēdzās ar atgādinājumu deputātiem, ka, pirmkārt, jāņem vērā bērnu vecāku vēlmes, kas, visticamāk, negrib, lai viņu bērni dodas uz speciālo skolu, otrkārt, ir arī Izglītības likums, kas lielā mērā regulē to, ka tā vienkārši atteikties bērnus uzņemt skolā nevar. Ir jārada iespēju to integrēt, ja skolas resursi to, protams, ļauj. M. Limanskis šajā gadījumā gan atgādināja, ka lielās pilētas skolas tomēr atsakoties gan. Taču te atkal bija skaidrojums – proti, ar minēto 58. kodu ir būtiski, ka klases, kurās bērns integrējas, nav lielas (līdz 16 bērniem) un ka skolai ir iespēja izpildīt rekomendācijas bērna izglītošanā, kas katram izstrādātas diezgan niansēti. Irlavas skola – to spēj!
Kurš izvēlēsies?
Jau pēc aptuveni mēneša – 20. oktobrī, Durbes pilī, Tukumā, notiks ikgadējā Žaņa Katlapa balvas pasniegšana (11. reizi). Un uz nākamo domes sēdi plānots virzīt ne pārlieku izvērstu, tomēr nolikumu, kas, kā tika skaidrots, procesu padarīšot nedaudz skaidrāku un demokrātiskāku. Jāatgādina, ka līdz šim novadnieka, aktiera un režisora Ž. Katlapa balvas viens no iniciatoriem un lielā mērā arī rīkotājiem ir publicists Arnis Šablovskis, un deputāti līdz ar to interesējās – kā tad paliek ar viņa iesaisti? Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Laura Stūrīte mierināja, ka šajā ziņā nekas būtībā nemainīsies un, starp citu, neesot nekādu iebildumu arī par līdzšinējiem balvas saņēmējiem, taču tāpat – nolikums esot nepieciešams, lai process būtu caurskatāmāks. Tas gan skars tikai nākamā gada atlasi, jo šogad jau viss skaidrs – balvu saņems Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš un M. Čehova Rīgas krievu teātra aktieris Jakovs Rafalsons.
Kurš maksā, kurš ne?
Vēl nolikumi, kas top un pārtop – kārtība, kādā atbalstu saņem novada nevalstiskās organizācijas. Un šis atbalsts iespējams ne tikai dažādām iniciatīvām, bet arī, piemēram, telpu nomai, ja biedrības apmetušās kādā no pašvaldības īpašumiem. Bet izrādījies, ka līdz šim sistēma ir bijusi gauži atšķirīga, proti, ja Kandavā ir sabiedriskā labuma biedrības, kas pašas maksā par komunālajiem izdevumiem, tad, piemēram, Tukumā atlaide 100% apmērā attiecas arī uz šo sadaļu. Ar jaunajiem noteikumiem, kurus prezentēja domes speciāliste Baiba Latve, visi tiktu pielīdzināti Tukuma variantam. Un tieši par to arī deputāti īsti nespējas vienoties, jo, no vienas puses, it kā negribētos atteikties no tiem maksājumiem, kas jau ienāk, no otras – sistēmu, protams, vajadzētu vienu. Jautājumi, kuri vēl īsti neatbildēti – kā salīdzināt dažādas biedrības, jo, piemēram, sporta klubi, kur daudz dalībnieku, gan jau to pašu ūdeni notecinot vairāk, nekā izmēros nelielas biedrības? Otrs un tikpat neatbildēts jautājums, vai, ja pašvaldība nosliektos par labu variantam, kas paredz, ka katra organizācija par komunālajiem izdevumiem tomēr maksā pati, beigās nebūtu tā, ka ar vienu roku it kā dod, ar otru ņem? Proti, paši atbalsta biedrības, kas savukārt šo atbalstu iegulda tikai komunālajos maksājumos?…
Ņemot vērā šīs neskaidrības, izpilddirektors Ivars Liepiņš solīja, ka papildus vēl būs izvērtējums, kādu ietekmi viens vai otrs lēmums rada uz pašvaldības budžetu, un tad arī varēs vienoties. Bet tie noteikumi, kas jau virzās uz apstiprināšanu, – pašvaldību iniciatīvu konkurss, kas biedrībām tiks izsludināts jau drīzumā. Līdzīgi kā iepriekš biedrības varēs cerēt uz atbalstu līdz 1000 eiro, kur 20% – pašu ieguldījums.
Līdz olimpiskajām spēlēm…
Bez diskusijām kārtējo reizi neizpalika, runājot par atbalstu sportistiem – šajā gadījumā naudas balvām novadniekiem, kas nule kā startējuši olimpiskajās un paraolimpiskajās spēlēs. Par ko visi bija vienisprātis, ka dalība jau pats par sevi noteikti ir panākums, tādēļ arī nebija iebildumu, ka tiek piešķirti 1000 eiro katram – Laurim Strautmanim, Oskaram Gailišam un Margitai Kanopkai, kā arī viņu treneriem. Vēl jo vairāk tādēļ, ka līdzekļi tiks ņemti no jau esošā budžeta. Kā skaidrojas sporta speciālists Juris Kožeurovs – tā būs no naudas, kas vēl šajā gadā bija paredzēta slidotavu un slēpošanas trases izveidei, taču pieredzes liecina, ka sniega…varētu arī nebūt. Taču tas, par ko diskutēja un, kā nojaušams, arī iepriekš sporta komisijā, vai saņēmēju loku nevajadzētu paplašināt? Piemēram, lielu ieguldījumu Latvijas 3×3 izlases darbā ieguldījis arī menedžeris Kristaps Gotfrīds. To it k neviens īsti neapšaubīja, lai gan deputāts Andris Fridrihsons minēja, ka teorētiski šajā gadījumā var aizrunāties tiktāl, ka naudas balvas izmaksā arī komandu masieriem… Katrā gadījumā mūsdienu sports esot gana attīstīts un sportistu atbalsta komandas – plašas. Tādēļ vienojās, ka šoreiz tomēr turēsies pie esošā nolikuma, bet par iespējamām izmaiņām vēl diskutēs. Un, kā atgādināja deputāts Sandis Čilipāns, to būtu jādara visai drīz, jo nākamās olimpiskās spēles jau pēc gadiem diviem!
Sacentīsies Peru
Toties vienbalsīgs bija deputātu balsojums par pašvaldības atbalstu Alisei
Dvarišķei un trenerim Zigfrīdam Markainim, kas no 27. septembra līdz 7. oktobrim startēs Pasaules čempionātā junioriem Limā, Peru. Kopumā šādas sacensības izmaksā vairāk nekā 4000 eiro, pašvaldības atbalsts, kā tas līdz šim bijis arī citos gadījumos, – 400 eiro apmērā katram. Pats lēmums gan vēl aizceļos uz finanšu komitejas sēdi un tad pieņemts 26. septembra domes sēdē.
Liena Trēde
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024
Nav vēl komentāru.