Novada domes komiteju sēdē Kur paliek mūsu nauda?MAF
Vienāds tarifs
Jau šajā apkures sezonā jeb, precīzāk, no 1. oktobra Jauntukuma, Milzkalnes, Viesatu un Jaunpils iedzīvotāji varēs uzelpot, jo apkures tarifs, vismaz kā tika lemts Finanšu komitejas sēdē, tiks pielīdzināts SIA «Tukuma siltums» tarifam, kas ir 65,86 eiro/MWh bez PVN. Šobrīd Milzkalnē, Jauntukumā un daļā Jaunpils katlu māju ir daudz augstāks. Turklāt, kā skaidroja pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš, visās šajās vietās ir salīdzinoši neliels saražotā siltuma apjoms, tāpēc ir svarīgi šo apjomu pievienot vienam lielam siltuma ražotājam, tā ekonomējot uz administratīvo izmaksu rēķina. Līdz šim, piemēram, Jauntukumā un Milzkalnē, liela daļa no izmaksām bijušās tieši šīs – administratīvās.
- Liepiņš arī stāstīja, ka ir bijusi diskusija, vai pagastiem izstrādāt atsevišķu, katram savu tarifu vai pāriet uz vienotu, un nonākts pie secinājuma, ka vienam siltuma ražotājam, nodrošinot siltumapgādi, ir vajadzīgs vienots tarifs.
Vēl daudz darba priekšā
Kā jau esam rakstījuši, arī Jauntukumā un Milzkalnē, kur līdz šim apkuri nodrošināja privātie komersanti, bet kas no šī pakalpojuma atteicās, tagad apkuri nodrošinās SIA «Tukuma siltums». Tiesa, pagaidām abas katlu mājas tiks nomātas, jo, lai tās iegādātos, vēl jāpaveic daži mājas darbi. I. Liepiņš sēdē skaidroja, ka ar SIA «Tukuma siltums» panākta vienošanās veikt papildu darbības: “Kapitālsabiedrība ir pieprasījusi informāciju par pašvaldībai piederošajām zemēm Milzkalnē un Jauntukumā, un vēl ir jāveic iepirkums, lai redzētu, cik izmaksās jaunu katlu māju būvniecība. Kapitālsabiedrība arī no savas puses ir pasūtījusi katlu māju izvērtējumu, jo līdz šim mums bija tikai tas novērtējums, ko piedāvāja pārdevēji. Vēl pašvaldība no savas puses ir gatava uzrunāt Latvijā lielākos siltuma ražotājus, kas, iespējams, arī gribētu uzņemties šo pakalpojumu. Tāds, piemēram, ir uzņēmums «Adven», kas nodrošina centralizēto siltumapgādi Valmierā, Siguldā un Cēsīs.”
Ar zemāku tarifu sola tikt galā
SIA «Tukuma siltums» valdes loceklis Gundars Kūla informēja, ka ir apsekotas katlu mājas: “Jauntukumā un Milzkalnē vēl jāveic katlu pārbaude, jātiek skaidrībā par nomas līgumam niansēm, bet ir plāns tos parakstīt līdz nedēļas beigām uz laiku līdz nākamā gada 31. maijam. Līdz tam ir jāveic vairāki priekšdarbi, lai varētu vai nu katlu mājas pirkt, vai arī izvēlēties citu risinājumu. Kopumā esam gatavi apkures sezonu uzsākt.
Deputāts Mārtiņš Limanskis interesējās, vai ir vērtēts, kāda būs šo izmaiņu ietekme uz apkures tarifu un vai to varēs saglabāt visur tur, kur tas tiek solīts, jo, piemēram, Jaunpilī tas bijis daudz augstāks. Turklāt Jaunpilī, kur vienubrīd tarifs mainīts katru mēnesi, arvien vēl palikusi gāzes apkure. G. Kūla skaidroja, ka cenas ir mainījušās: “Tās ir samazinājušās gan šķeldai, gan elektrībai. Arī gāzes cenas ir stabilizējušās – Lapmežciemā, piemēram, par gāzes iepirkšanu noslēdzām līgumu par 41 eiro/MWh (bez PVN), bet Jaunpilī tie ir 44 eiro par megavatstundu – kopējā ražošanas cena ar pārvadi un apkalpošanu varētu būt ap 50-55 eiro par megavatu. Turklāt gāze ir pietiekami stabils kurināmais, kam nav nepieciešami papildu izdevumi. Runājot par šķeldu, iepriekšējā cena bija 16,83 eiro par kubikmetru, bet tagad tā ir 19,29 eiro/m³, tā ka cena nedaudz pieaug, turklāt decembrī šķeldas piegādātājam ir tiesības šo cenu pārskatīt. Līdz ar to pagaidām nevaram pateikt, vai šis tarifs, kas no augusta ir 65,86 eiro/MWh (bez PVN) tāds arī paliks ilgstoši.
Deputāts Juris Šulcs interesējās, vai pēc apkures sezonas uzņēmums nebūs lielos mīnusos? G. Kūla skaidroja, ka sabiedrisko pakalpojumu regulators ļauj noteikt šo tarifu pašiem, ja mainās kurināmā cena, bet, protams, tas notiek ar viena mēneša nobīdi.
Vēl J. Šulcs interesējās, vai ideja par siltumtrases ierīkošanu līdz Jauntukumam tagad tiek atmesta? G. Kūla skaidroja: jau iepriekš teicis, ka trases ierīkošana varētu tikt plānota trīs līdz piecu gadu laikā: “Saistībā ar Brīvības laukumu tiek izstrādāts tehniskais projekts, lai šo siltumtrasi varētu sākt plānot, bet kopumā šobrīd izstrādājam nopietnāku stratēģiju ar skatu nākotnē – turpmākajiem pieciem vai desmit gadiem, lai redzētu, vai un kā veidosies siltumapgādes sistēma novadā, un lai kādā krīzes situācijā, kādu reiz jau piedzīvojām saistībā ar pagastu katlu mājām, kad bijām pie sasistas siles, mēs būtu risinājumam gatavi. Tieši tāpat mums ir jābūt skaidrībai, kā attīstīsim centrālo katlu māju, kas savu laiku ir praktiski nokalpojusi – 2001./2002. gadā tapa viena tās daļa, bet 2011. gadā – otrā. Nākamais jautājums: vai lielākus nākotnes plānus varam saistīt ar blakus esošo koģenerācijas staciju… Jebkurā gadījumā dažu gadu laikā ir jāplāno lielāks finansējums siltumapgādei – gan šo katlu māju iegādei, gan statiskā filtra ierīkošanai. Katrs no šie faktoriem rada ietekmi, tāpēc ir vajadzīga kopēja stratēģija, lai redzētu situāciju nākotnē.” J. Šulcs gan iebilda, ka laiks jau to visu neparādīs – ir jāstrādā, lai pie risinājuma nonāktu. G. Kūla skaidroja, ka tas arī tiek darīts, bet rīt uz brokastu laiku risinājuma vēl nebūs.
- Limanskis norādīja, ka jau pusotru gadu par dažādiem siltumapgādes jautājumiem tiek diskutēts, taču risinājuma vēl arvien nav, tāpēc – ja reiz ir doma no centrālās katlu mājas apkurināt arī Jauntukumu, tad pie tā arī jāstrādā. I. Lipieņš deputāta teiktajam oponēja, sakot, ka šādas trases projektēšanas izmaksas būs lielas – ja ne simtos, tad desmitos tūkstošu eiro, un pirms šādas izmaksas tiek veiktas, ir jāsaprot, vai to dara pašvaldība, komersants vai kāds cits.
Nu cik var izvērtēt?!
- septembra preses konferencē interesējāmies, kāpēc atkal vajadzīgs izvērtējums, ja reiz viens izvērtējums jau ir veikts. I. Liepiņš skaidroja, ka izvērtējums ir bijis par Jauntukuma apkuri, kur piesaistīti eksperti, savukārt Milzkalnes siltumapgāde analizēta pašu spēkiem. Tāda vienota redzējuma par siltumapgādi novadā nav bijis, tāpēc arī tāds tiks sagatavots, lai varētu plānot investīcijas.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024
Nav vēl komentāru.