Novada domes komitejas sēdē
Feldmanis skaidroja, ka SIA «Tukuma ūdens» 2024. gadā ir sasniedzis 2 087 466 eiro lielu apgrozījumu un strādājis ar 79 864 eiro peļņu. Tukumā noslēgti kopumā 2375 līgumi par ūdensapgādes pakalpojumu sniegšanu un šo pakalpojumu izmanto 15 653 iedzīvotāji, savukārt par kanalizācijas izmantošanu noslēgti 2417 līgumi un šo pakalpojumu lieto 15 955 cilvēki. 2024. gadā noslēgti 76 jauni līgumu par ūdensapgādi un 74 – par kanalizāciju, taču novērota arī cita tendence – pēdējos divus gadus pilsētā samazinās pakalpojumu lietotāju skaits, piemēram, 2024. gadā – par 222 cilvēkiem mazāk lieto ūdeni un par 153 – kanalizāciju
Paveiktie darbi
- Tukumā pārbūvēti ūdensvada tīkli: Rīgas ielā (280 m), Pīlādžu ielā (315 m), Mālu ielā (185 m), Eksporta ielā (60 m), Pļavas ielā 5 (pieslēgums); kanalizācijas tīkli: Mednieku ielā 2 (42 m), Partizānu ielā (13 m), Miera ielā 5 (pieslēgums, tīkli 105 m), ūdensvads/kanalizācija: Robežu ielā (158 m), Tūristu ielā 2a (pieslēgums). Veikta Ķiršu, Noras, Vītolu un Pērses ielu kanalizācijas tīklu inspekcija. Jauntukuma ūdens gultnē ierīkots jauns artēziskais urbums, Lauktehnikā un Jauntukumā aiztaisīti trīs vecie urbumi, iegādāta dzeramā ūdens piegādes cisterna, lai atslēgumu gadījumos varētu nodrošināt dzeramo ūdeni. Vēl uzstādīti saules paneļi uzņēmuma teritorijā un uz atsevišķām ēkām. Pabeigts Durbes kanalizācijas sūkņu stacijas pārbūves projekts.
Lapmežciema attīrīšanas iekārtās veikti pārbūves darbi un uzstādīts jauns plūsmas mērītājs, iesniegts iesniegums B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas pārskatīšanai, sagatavota pazemes ūdens atradnes pase un saņemta ūdens lietošanas atļauja. Izbūvēts ūdensvads: Upes ielā (70 m), Meldru ielā (108 m sacilpojums) un zem šosejas, kā arī urbumā nomainīts sūknis. Šajās attīrīšanas iekārtās, kā skaidroja A. Feldmanis, netiek pieņemti asenizācijas ūdeņi, kas ir lielākā bēda mazajās attīrīšanas iekārtās, jo šie ūdeņi tās pārslogo, tāpēc visa sadzīves kanalizācija tiek vesta uz Tukumu. Izvērtējot iedzīvotāju iespējas pieslēgties centralizētajiem tīkliem, šobrīd tādas iespējas ir 140 mājsaimniecībām.
Engurē apsekoti daudzdzīvokļu ēku ievadi un uzlikti ūdens skaitītāji, kā arī pārslēgti līgumi ar klientiem. Ūdens sagatavošanas stacijā nomainīts filtra materiāls un ierīkota automātika. Attīrīšanas iekārtās kalibrēts skaitītājs, uzstādīts ģenerators un nomainīta automātika, tāpat tā nomainīta arī kanalizācijas pārsūknēšanas stacijā. Lašu ielā izbūvēts 59 metrus garš kanalizācijas spiedvads. 180 mājsaimniecībām ir iespējas pieslēgties centralizētajiem tīkliem.
Raudā ūdens apgādes drošībai sacilpots ūdensvads (190 m). Ūdens sagatavošanas stacijā un notekūdeņu attīrīšanas iekārtās izbūvēts elektrības pieslēgums, attīrīšanas iekārtās – uzstādīts jauns plūsmas mērītājs un žogs.
Jaunpilī apsekoti daudzdzīvokļu māju ievadi, uzstādīti ūdens skaitītāji, pārslēgti līgumi ar klientiem, attīrīšanas iekārtās nomainīta automātika un iegādāts ģenerators. Automātika nomainīta arī ūdens ieguves vietās. Strutelē, Saulē un Viesatās nomainītas ūdens sagatavošanas iekārtas, Jaunpilī viens ūdensapgādes urbums izveidots, bet viens – aiztaisīts.
Milzkalnē no SIA «Strabag» nopirktas kanalizācijas sistēmas īpašuma tiesības. Attīrīšanas iekārtās izbūvēts elektrības pieslēgums. 132 metru garumā pārbūvēts ūdensvads. Izstrādāts projekts ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūvei līdz Tīles ielai.
Ko darīs šogad?
- gadā Tukumā plānots ierīkot ūdens sagatavošanas (osmozes) iekārtu, turpat jāturpina ēkas siltināšana. CFLA ir iesniegts projekts par dūņu apstrādes procesa uzlabošanu Tukumā, un tas ir apstiprināts. Tiek veikti aprēķini par pieteikšanos energoefektivitātes programmā. Vēl plānoti asfaltēšanas darbi attīrīšanas iekārtās, jāturpina ūdensvada pārbūve Rīgas ielā – vēl vienā posmā. Paredzēts iegādāties tehniskās palīdzības automašīnu pagastu apkalpošanai. Vēl plānots izstrādāt divus projektus ūdensvada pārbūvei Raudas ielā un kanalizācijas spiedvada (posmā no gājēju tilta līdz Pārupes ielai) pārbūvei.
Lapmežciemā savu laiku nokalpojušā ūdenstorņa vietā paredzēts izbūvēt rezervuārus. Attīrīšanas iekārtās tiks uzstādīts ģenerators un sacilpots ūdensvads. Milzkalnē lielākais izaicinājums būs kanalizācijas un ūdensvada tīklu izbūve trīs kilometru garumā – no Šlokenbekas muižas līdz Tīles ielai, ko uzņēmums plāno paveikt ar saviem spēkiem. Darbus plānots sākt aprīlī.
Engurē plānots izstrādā projektu ūdensvada izbūvei no Stadiona līdz Undas ielai (270 m) un iespēju robežās to arī īstenot. Jaunpils attīrīšanas iekārtās plānots ierīkot ģeneratoru, bet Jurģos – atdzelžošanas iekārtu. Slampē, Ozolniekos, Džūkstē, Lanceniekos, Pienavā, Irlavā, Vaskos, Sātos un Lestenē, kur uzņēmums darbu sāka šī gada 1. janvārī, tiks nomainīti ūdens skaitītāji. Pārbūvēs ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmu automātiku. Slampē ierīkos jaunu ūdensapgādes urbumu un ūdens sagatavošanas iekārtu, savukārt Irlavā ierīkos jaunu urbumu.
Tumē, Vienībā, Pūrē, Abavniekos, Dzintarā, Kaivē, Zentenē, Lamiņos un Sēmē, ko «Tukuma ūdens» plāno pārņemt no šī gada jūlija, nomainīs skaitītājus un arī automatizēs sistēmas.
Gan tagad, gan nākotnē risināmie jautājumi
Ūdensapgādes sistēmā Tukumā, kā skaidroja A. Feldmanis, turpmākajos gados būtu jānomaina vecie tīkli 27,8 km garumā, to vidū Raudas ielā 405 metri un Brīvības laukumā – 300 metri. Jāmaina arī vecie kanalizācijas tīkli 44,3 km garumā un jāpārbūvē četras kanalizācijas sūknētavas. Jānovērš lietus ūdens un gruntsūdens daudzums sadzīves kanalizācijā, jāpalielina attīrīšanas iekārtu jauda un novadā jāturpina kanalizācijas tīklu pārbūve un paplašināšana. Kā jau minēts, jāpalielina attīrīšanas iekārtu jauda un jāturpina energoefektivitātes pasākumi. Tāpat uzņēmums pārbauda decentralizētās kanalizācijas sistēmas novadā un šajā darbā sadarbojas ar pašvaldības policiju, kas savukārt vēršas pie iedzīvotājiem, kuri nepilda likumā noteikto, ka viņiem šis sistēmas ir jāreģistrē.
Būs jādomā par dūņu apsaimniekošanu
Kā informēja A. Feldmanis, tiek izstrādāti Ministru kabineta noteikumi par notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas reģionālo centru darbību: “Pašvaldībai būs par to jālemj, kur nākotnē veidot šādus dūņu kompostēšanas laukumus, turklāt šim mērķim tiks paredzēts arī Eiropas finansējums. Šo darbību varēs nodot ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējiem vai sadzīves atkritumu apsaimniekotajiem – lēmums par to būs jāpieņem domei, tāpat arī par vietu, kur šīs darbības īstenot. Ir jārēķinās, ka šis dūņu noglabāšanas process būs saistīts ar smakām, tāpēc tas jāorganizē tālāk no pilsētas vai apdzīvotām vietām. Cik zināms, piemēram, Talsos tiek domāts sadarbībā ar «Piejūru» šo dūnu apsaimniekošanu veikt atkritumu poligonā «Janvāri».
Pamatkapitālā iegulda zemesgabalu
Jāpiebilst, ka komitejas un arī domes sēdē 27. februārī deputāti atbalstīja SIA «Tukuma ūdens» pamatkapitāla palielinājumu ar mantisko ieguldījumu 192 500 eiro, pretī saņemot attiecīgu jaunu daļu skaitu. Mantiskais ieguldījums ir 7,701 ha liels pašvaldībai piederošs zemesgabals «Tukuma Tīle» ar kadastra Nr. 90820040156, uz kura atrodas Tukuma notekūdeņu attīrīšanas iekārtas un kas nepieciešams centralizētās kanalizācijas pakalpojumu sniegšanai. Līdz ar to uzņēmums, kas reģistrēts Tukumā, nu ir ieguvis arī zemi, kas atrodas Smārdes pagastā.
Uzņēmums bija lūdzis pamatkapitālā ieguldīt vēl 12 pašvaldībai piederošus nekustamos īpašumus, taču tas tiks darīts pakāpeniski, līdz ko būs izstrādāti zemes ierīcības projekti īpašumu sadalīšanai. Arī uz šiem zemesgabaliem atrodas uzņēmuma piederošas iekārtas.
Agita Puķīte
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024
Nav vēl komentāru.