Ja ir idejas, ir pieejams arī atbalsts

Uzņēmējiem veltītajā seminārā, kuru pirms gandrīz mēneša organizēja Latvijas investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Tukuma novada pašvaldību, tika runāts par iespējām, kādas pilsētu un lauku uzņēmēji, arī biedrības un iedzīvotāji var izmantot gan, mācoties, gan, piesaistot darbiniekus un arī līdzekļus konkrētu ideju īstenošanai. Vienlaikus tā bija iespēja satikties, pārrunāt dažādas aktualitātes un uzklausīt kolēģu pieredzes stāstus. 

Pašvaldība rada iespējas attīstībai

Tā, uzrunājot tikšanās dalībniekus, uzsvēra pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš, skaidrojot, ka pašvaldības ieceres īsteno uzņēmēji visdažādākajās  jomās, ieskaitot projektu izstrādi, būvniecību, jaunu produktu un piedāvājumu radīšanu – to visu var izmantot novada iedzīvotāji. Stāstot par 2024. gadā paveikto, kā vienu no nozīmīgākajiem darbiem viņš minēja pēdējo trīs gadu laikā veiktās investīcijas novada ceļu infrastruktūrā, kur ieguldījumi tuvojas 60 miljoniem eiro: “No tiem 45 miljoni eiro ir «Latvijas valsts ceļu» (LVC), bet pārējais ir pašvaldības ieguldījums. Ir tapis ceļš ar melno segumu Jaunsātu pagasta savienojumam ar Tukumu un šogad tādu ierīkos uz Viesatām, kā arī ir uzbūvēts asfaltēts ceļš uz Zanti. Tāpat pavasarī sāksies LVC projekts Milzkalnes veloceliņam uz Tukumu.

Pirms trim gadiem sākām Tukuma pilsētas ielu investīciju programmu, un tobrīd no kopējā aptuveni 100 km ielu garuma virs 50 km bija neasfaltētas. Tagad ap desmit kilometriem ielu būsim noasfaltējuši, bet šogad ielās un ceļos investēsim virs septiņiem miljoniem eiro. Ir plānoti darbi arī tik svarīgajā Raudas un Pasta ielā, taču apakšzemes komunikāciju dēļ tur vajadzīgs ilgāks laiks projektēšanai, bet asfaltēsim arī mazās ielas.”

Stāstot par lielākajiem projektiem, I. Liepiņš minēja 29 projektus izglītības jomā ar kopējo ieguldījumi 9,1 miljons eiro: “Tā būs gan jauna būvniecība, gan ēku rekonstrukcija, gan telpu remonts. No lielākajiem projektiem varu minēt sporta manēžu, kas dos iespējas visam novadam un kur šobrīd notiek būvdarbu iepirkums. Ja viss ies pēc plāna, ceram, ka maijā vai jūnijā varēsim sākt būvēt. Arī Brīvības laukuma infrastruktūras pārbūvei un teritorijai izsludināts iepirkums. Beigu stadijā ir kultūras nama pārbūves projekta izstrāde, taču nav zināms būvniecības finansējuma avots… Tāpat drīz noslēgsies projekta izstrāde Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas pārbūvei, savukārt aprīlī pirmās kārtas pārbūves darbi sāksies Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijā.” Izpilddirektors arī skaidroja, ka pašvaldība ir saņēmusi Eiropas fondu finansējumu uzņēmējdarbības veicināšanai un to plānots izlietot Rūpniecības un Dienvidu ielas pārbūvei, kā arī ielas pārbūvei Pūrē, taču tie visdrīzāk būšot 2026. gada projekti. Vēl viņš pieminēja tā saukto zaļo koridoru būvniecībā, kas nozīmē daudz ātrāku procesu lietu izskatīšanā: “Esam noteikuši, ka jebkurš būvniecības projekts ir jāsāk skatīt uzreiz pēc tā iesniegšanas. Ne vienmēr tas izdodas, bet vēlamies, lai ar uzņēmējdarbību saistīti projekti tiktu apkalpoti daudz ātrāk.”

Aicina izmantot CV vakanču portālu

Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) seminārā pārstāvēja Jūrmalas filiāles vadītāja Rita Orlova. Viņa skaidroja, ka aģentūra, strādājot ar darba meklētājiem un darba devējiem, var piedāvāt datu bāzi «CV vakanču portāls»: “Reizēm cilvēki ir nedroši izmantot šo portālu, jo tajā jāautorizējas caur Latvija.lv, bet tā ir lielākā datu bāze Latvijā. Visiem, kas tajā publiskojuši savu informāciju, ir pieejams arī CV. Darba devējiem ir iespēja, iesniedzot vakanci, piemeklēt atbilstošus kandidātus, turklāt esam gatavi organizēt darba spēka atlasi. Tas nozīmē, ka vienā portālā var apskatīt piedāvājumus, pieteikt atlases, publicēt vakances, tātad – ir iespēja attālināti gan meklēt darbu, gan meklēt darbinieku. Vēl viena informācija, ko NVA jau laikus sagaida no darba devēja, ir ziņas par darbinieku skaita samazināšanu jeb kolektīvo atlaišanu, lai aģentūra var palīdzēt šiem cilvēkiem atrast jaunu darba vietu. Šogad novadā bijis viens kolektīvās atlaišanas paziņojums, un ceram, ka citu nebūs.”

Vēl R. Orlova informēja, ka no 1. līdz 14. aprīlim plānota atkārtota darba devēju pieteikumu pieņemšana skolēnu nodarbinātības pasākuma īstenošanai 2025. gada vasarā. NVA atbalsts darba devējiem ir dotācija skolēna darba algai, darba vadītājam, nelaimes gadījumu apdrošināšanai un, ja nepieciešams, – arī obligātajām veselības pārbaudēm.

“Vēl darba devējiem ir iespēja izmantot pasākumus noteiktām personu grupām, ja esat gatavi nodarbināt personu: ar invaliditāti vai kas bijusi bez darba vairāk nekā 12 mēnešus; kas ir vecumā virs 55 gadiem; kam ir bēgļa vai alternatīvais statuss; kam līdz pensijai atlikuši divi gadi vai kas ir vecumā līdz 29 gadiem un ir atgriezies no ieslodzījuma vietas. Ja darba devējs kvalificējas programmai, šie cilvēki var iegūt darba vietu līdz 12 mēnešiem; maksimālo dotāciju līdz pusotrai minimālajai darba algai, dotāciju darba vadītājam un atbalstu darba vietas pielāgošanai, ja tiek nodarbināta persona ar invaliditāti, tad arī tiek segtas sociālās iemaksas. Arī biedrības un nodibinājumi uz laiku no sešiem līdz 12 mēnešiem var piesaistīt bezdarbniekus, kam nepieciešams attīstīt konkrētas darba iemaņas. Šajā laikā gan pats cilvēks, gan darba vadītājs var saņemt stipendiju. Ja ir vēlme pieņemt darbā bezdarbnieku ar invaliditāti vai arī ja darbinieku vidū jau ir cilvēks ar invaliditāti, darba devējs saņemt vienreizēju dotāciju iekārtu, aprīkojuma un tehnisko palīglīdzekļu iegādei, piegādei un uzstādīšanai.”

R. Orlova skaidroja, ka NVA piedāvā arī atbalstu darbinieku apmācībai – gan gatava apmācīt darbiniekus, gan organizēt apmācību pie darba devēja, gan arī mācības, lai bezdarbnieks pats kļūtu par uzņēmēju. Vēl ir iespēja izmantot Coursera bezmaksas apmācību platformu, kur mācības notiek angļu valodā, kā arī NVA mūžizglītības programmu, kurā šobrīd var apgūt valsts valodu un datorzinības. Vairāk informācijas par visām programmām var uzzināt NVA vai iestādes mājas lapā.

Par Kandavas partnerības atbalstu

Šobrīd jau pieteikšanās biedrības «Kandavas Partnerība» izsludinātajā LEADER projektu konkursa 4. kārtā ir noslēgusies. Kopumā uzņēmējdarbības jomā saņemti 10 projekti, kuru pieprasītais finansējums ir 193 464, 48 eiro. Pa vienam projektam saņemts no Pūres, Cēres un Vānes pagasta, pa diviem – Jaunpils un Sēmes pagasta un trīs – no Kandavas pagasta.

Taču partnerības valdes priekšsēdētājas Intas Haferbergas seminārā minētie ieteikumi noderēs visiem tiem, kas domā startēt nākamajās programmās un kam jau laikus jāapzinās – Eiropas naudu tāpat vien kādai idejai nepiešķir: “Ja ir bijusi apņēmība sasniegt noteiktus mērķus, piemēram, jaunas pilna laika darba vietas, apgrozījuma pieaugumu, ietekmes uz vidi samazinājumu vai energoefektivitātes pieaugumu, un šie mērķi projektā ir ierakstīti, tie arī jāsasniedz. Vēl ir svarīgi apzināties, vai projekta īstenošanai būs nepieciešamais finansējums, jo atbalsta intensitāte ir no 60 līdz 75%, kas nozīmē, ka daļa līdzekļu būs jāiegulda projekta iesniedzējam. Turklāt iepriekš plānotās izejvielu, būvmateriālu izmaksas var pieaugt, līdz ar to arī tādēļ var nākties piesaistīt lielāku finansējumu…”

I. Haferberga arī informēja, ka Kandavas partnerība koordinē mājas kafejnīcu dienas «Garšas Abavas lokos», kas notiks 16. un 17. augustā, bet pieteikšanās noteikta līdz 30. martam. Kafejnīcu dienās piedalīties var visi interesenti, kas vēlas izveidot savu kafejnīcu partnerības teritorijā – Kandavas pilsētā un pagastā, Cēres, Zemītes, Zantes, Matkules, Vānes, Pūres, Sēmes, Irlavas, Jaunpils un Viesatu, kā arī Jaunsātu un Talsu novada Sabiles un Abavas pagastā, jo partnerībā ir biedri arī no šiem pagastiem.

Pieteikšanās uzņēmējiem vēl priekšā

Ieva Avetisjana-Vītola no biedrības «Partnerība laukiem un jūrai» (PLJ) (partnerībā ietilpst Tukuma novada Engures, Lapmežciema, Smārdes, Slampes, Džūkstes, Lestenes, Degoles, Tumes, Jaunsātu, Zentenes pagasts un Tukuma un Jūrmalas pilsēta) informēja par gaidāmajām aktivitātēm, uz kurām varēs pretendēt gan uzņēmēji, gan biedrības.

Izsludināta projektu iesniegumu pieņemšana ELFLA 5. kārtas 4. rīcībā «Sabiedrisko aktivitāšu un vietas attīstību sekmējošas iniciatīvas Tukumā». Projektu iesniegšanas termiņš – no 29. marta līdz 29. aprīlim, kārtas kopējais finansējums 95 000 eiro un projektus varēs īstenot Tukumā. Pieteikties var biedrības un pašvaldība.

Martā tiks izsludināts projektu konkurss uzņēmējdarbības atbalstam (jaunu uzņēmumu radīšanai un attīstībai), kam kopā paredzēti 300 000 eiro. Projektus laikā no 29. aprīļa līdz 29. maijam varēs iesniegt partnerības pagastu, izņemot Piejūras, un Tukuma uzņēmēji. Piekrastes uzņēmējiem domātā projektu kārta tiks izsludināta, kad tiks apzināti finansējuma atlikumi – tas varētu būt gada nogalē.

Partnerība sadarbībā ar Ziemeļkurzemes biznesa asociāciju, Cēsu rajona partnerību, Rēzeknes partnerību un citiem starptautiskiem partneriem plāno īstenot starptautisku sadarbības projektu, kura ietvaros paredzēta jaunu uzņēmējdarbības sadarbības veidu vai produktu izveide PLJ vai Latvijas mērogā īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kā arī pieredzes apmaiņas braucieni pie projektu partneriem Igaunijā, Portugālē, Grieķijā, Slovēnijā un Horvātijā, kur

plānots gūt pieredzi par dažādiem uzņēmējdarbības jautājumiem īpaši aizsargātās dabas teritorijās: mārketingu, ilgtspējību, zaļo ekonomiku un inovācijām, ilgtspējīgu tūrismu un citiem. Projekta plānotais termiņš no 1. augusta līdz 2027. gada 31. decembrim. Uzņēmēji vai biedrības, kas darbojas  Ķemeru nacionālajā parka, Engures ezera dabas parka vai Milzu kalna teritorijā, var pieteikties uz pirmo tikšanos 25. martā 9.30 zoomā, rakstot uz ieva@plj.lv.

Ieva Avetisjana-Vītola arī informēja, ka partnerībā ir nodibināta jauniešu padome ar mērķi uzklausīt jauniešu idejas un vēlmes, jo tieši viņi būs nākamie uzņēmēji un biedrību dalībnieki, kas rakstīs projektus un veidos dzīvi novadā: “Jau tagad jaunieši runā par to, kā viņiem pietrūkst, un pats galvenais – tā ir iespēja vasarā strādāt. Lūk, tā ir ziņa šī brīža uzņēmējiem un aicinājums jauniešus atbalstīt.”

Iespēja mācīties un apkopot datus

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Tukuma konsultāciju biroja speciāliste Lita Cielava informēja par centra aktivitātēm, to vidū – par atbalsta pasākumu «Laukiem augt» – kompleksu 6 mēnešu konsultāciju pakalpojumu mazajiem lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmējiem, kas palīdzēs attīstīt to konkurētspēju, efektivitāti un ilgtermiņa uzņēmējdarbību, kā arī sniegt atbalstu paaudžu nomaiņas gadījumos. Šai atbalsta programmai pieteikšanās paredzēta līdz 1. jūnijam.

LLKC piedāvā Eiropas Savienības apmaksātas individuālas konsultācijas lauksaimniekiem un mežsaimniekiem. Uzņēmēji, kas vēlas piedalīties šajā programmā, var pieteikties sev tuvākajā reģionālajā birojā LLKC Tukuma konsultāciju birojs – Lita Cielava, 29185517, lita.cielava@llkc.lv. Birojā var iegūt informāciju par aktuālajām mācībām un pieredzes braucieniem.

Sperot soli digitalizācijas virzienā, kā informēja Ieva Kamerāde-Sniedze, Latvijā izveidota lauku saimniecību pārvaldības sistēma «Mans Lauks» (www.manslauks.lv), kas arvien tiek papildināta un saimniecībām var palīdzēt organizēt darbu un apkopot datus. Vairāk informācijas par šo programmu var saņemt LLKC, kas arī var palīdzēt ievadīt datus.

Digitalizācija palīdz kļūt zināmam pasaulē

Tā atzina digitalizācijas eksperte Līva Zvirbule no Ventspils augsto tehnoloģiju parka. Viņa informēja par Latvijas Digitālā akseleratora iespējām: “Digitāli produkti ir nepieciešami, lai sasniegtu lielāku tirgu, klientu loku, palielinātu ienākumus, pilnveidotu marketingu, tātad – lai parādītu savu uzņēmumu pasaulei. Viens piemērs: «Domino pica» ASV 2008. gadā mainīja ēdienu piegādes sistēmu – tika radīta iespēja picu pasūtīt internetā un mobilajās ierīcēs, vai arī IKEA piemērs ar iespēju digitāli apskatīties, kā konkrēta mēbele izskatīsies mūsu mājās, pat nebraucot uz veikalu. Vai «Giraffe 360», kas nodrošina video tūres; tā ir virtuālā realitāte, mākslīgais intelekts, robotika, lielie dati, droni, kiberdrošība… Ja jums ir ideja, mūsu eksperti var palīdzēt saprast, vai tā ir īstenošanas vērta, jo varbūt rokasstiepiena attālumā kaut kas tāds jau ir pieejams. Taču, ja ideja būs laba, eksperti pateiks, kā šo risinājumu labāk attīstīt un kādā platformā. Mūsu valstī, kā jau šodien dzirdējām, ir dažādas finansējuma piesaistīšanas iespējas, bet mazajiem uzņēmumiem nereti pietrūkst atbalsta plecs, zināšanas, kura programma būs tā īstā, ko un kā darīt. Mēs piedāvājam dažāda veida apmācības, konsultācijas finansējuma piesaistīšanā, jo programmu ir daudz un ir svarīgi atrast īsto finansējumu idejas realizācijai. Atbalstu var saņemtie mazie un lielie komersanti, arī individuālie komersanti, biedrības un nodibinājumi, publiskās personas un iestādes. Ja ir vēlme sadarboties, jāiesniedz pieteikums www.digitallatvia.lv un divu dienu laikā mēs ar jums sazināsimies.

Turpmāk vēl.

Agita Puķīte

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Laiks uzņēmējam” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF 2024

 

Nav vēl komentāru.

Pievieno komentāru