Attēlam ir ilustratīva nozīme Avots: globalnews.ca

Ja vajadzēs, atvērs Covid pacientu nodaļu

Laikā, kad saslimšana ar Covid-19 Latvijā ir pieaugusi rekorda ātrumā un gultas vietas šo pacientu ārstēšanai no jauna atver ne tikai lielajās slimnīcās, bet arī novados, mēs interesējāmies, vai Covid nodaļa plānota arī Tukuma slimnīcā. Tāpat sarunā ar slimnīcas valdes locekli Dzintru Rabkeviču interesējāmies par laboratorijas iespējām veikt Covid analīzes, par mediķiem, slimnīcas ēkā notiekošajiem remontiem un citām aktualitātēm.

Šobrīd Covid pacientu nav, var nodrošināt 14 gultas

Dz. Rabkeviča: “Mēs sekojam līdzi situācijai. Līdz 21. jūnijam bija atvērta Covid nodaļa, bet pēc tam, samazinoties pacientu skaitam, pārgājām uz darbu ierastajā režīmā. Šobrīd Covid pacientu nav, bet ir terapeitisko pacientu skaita pieaugums, tāpēc nodaļa ir gandrīz pilna. 21. septembrī bija Valsts operatīvās medicīnas komisijas rīkojums, ka pagaidām Covid slimnieki tiek centrēti valsts un reģionālajās lielajās slimnīcās, bet Jūrmalai, Ogrei, Tukumam un citām slimnīcām ap Rīgu ir jāuzņem arī Rīgas un Pierīgas terapeitiskie pacienti. 28. septembrī tiksimies ar mūsu sadarbības zonas – Jelgavas, Dobeles, Bauskas, Jūrmalas – slimnīcām, lai pārrunātu darba jautājumus, piemēram, pacientu pārvešanu, mediķu trūkumu utt. Tātad – ja vajadzēs atkal atvērt Covid nodaļu, varam nodrošināt 14 gultas. Vaicāta, vai ir veikti kādi darbi, lai nodrošinātu šo pacientu sekmīgu ārstēšanu, iestādes vadītāja atzina, ka ir sakārtota skābekļa padeves sistēma, nodrošinot nepieciešamo spiedienu: “Ir uzlikts papildu aprīkojums gan reanimācijā, gan nodaļās. Tam kopumā bija piešķirta Covid nauda 374 506 eiro apmērā. Veselības inspekcija tikko pārbaudīja šīs naudas izlietojumu un atzina, ka viss ir pareizi iegādāts un tiek izmantots. Tomēr šādas Covid nodaļas atvēršana nozīmēs mazāk vietu pārējiem pacientiem. Turklāt tā sakritis, ka gan mūsu, gan citās slimnīcās norisinās remonti Eiropas projektu ietvaros, kas arī uzliek papildu slodzi. Poliklīnikā (reģistratūrā, radioloģijas nodaļā, ķirurgu/traumatologu un endoskopijas kabinetā) darbi ir pabeigti, arī Bērnu nodaļā, uz kuru ierīkots pacēlājs un izremontēta daļa otrā stāva telpu, remonts ir pabeigts, notiek dokumentu kārtošana. Tagad darbi turpinās slimnīcas 3. stāvā – ķirurģijas nodaļā, un līdz ar to ir samazinājies gultu skaits neiroloģijai un traumām. Tur tiks sakārtotas lielās palātas, papildinot tās ar tualeti un dušu. Vēl ir plānots izremontēt slimnīcas ieejas mezglu un ierīkot jaunu liftu.”

Kadru jautājums arvien aktuāls

Interesējoties, kā veicas ar mediķu piesaisti, Dz. Rabkeviča skaidroja, ka ir ļoti svarīgi nodrošināt uzņemšanas nodaļas darbu, jo vienai daļai rezidentu ir jāapvieno darbs ar mācībām, tāpēc dežūrārstiem rodas virsstundas. ”Tomēr esam priecīgi, ka spējam piesaistīt jaunos mediķus – uzņemšanā strādā rezidente-interniste Baiba Briede un drīzumā darbu sāks vēl viens mediķis, savukārt rezidente-reanimatoloģe Inga Pūre strādā intensīvajā terapijā, bet ķirurgs Valerijs Balandins atgriezīsies no rezidentūras Ķirurģijas nodaļā.

Vēl jārēķinās, ka daļai kolēģu ir pensijas vecums – 30. septembrī teiksim paldies par darbu pieredzējušajām dakterēm ķirurģei Veltai Stikānei un pneimoloģei Margaritai Baumanei. Šīs mediķes būs ļoti grūti aizstāt, jo īpaši dakteri Baumani, kas ar savu darbu gadiem rūpējās, lai Tukuma novadā tiktu “apkarota” tuberkuloze. Protams, mēs ļoti meklējam ārstus, piedāvājam domes piešķirto atbalstu – dzīvokli un, ja nepieciešams, vietu bērnudārzā, bet kadru trūkums ir visas Latvijas problēma. Piesaistām mediķus no citiem novadiem, piemēram, ķirurgu Kasparu Kreisleru no Talsiem,” tā direktore.

Mediķiem jāvakcinējas

Vaicāta, kā pašā slimnīcā un poliklīnikā ir ar Covid izplatību un vakcinēšanos, valdes locekle skaidroja, ka darbinieku vidū saslimušo šobrīd nav, bet attiecībā uz vakcinēšanos ir uzstādījums, ka mediķiem ir jāvakcinējas gan pašu labā, jo tiklīdz izkrīt kāds no personāla, to izjūt visā iestādē, gan arī – lai nevakcinēts mediķis neapdraudētu pacientus: “Ja mediķis nav vakcinējies, viņam ik pēc 48 stundām jāuzrāda negatīvs tests, kas, pieļauju, tomēr mudina vairāk domāt par vakcināciju. Un ir zināms arī par valdības lēmumiem, ka, iespējams, no novembra mediķiem būs obligāti jābūt vakcinētiem.” Kā ziņo Lazare, šobrīd no 266 darbiniekiem nav vakcinēti 22, bet 8 no viņiem šo procesu ir sākuši.

Arī slimnīcā strādā Vakcinācijas kabinets

Kā noskaidrojām, darbu turpina arī slimnīcas telpās, Raudas iela 8, pirmā stāvā rehabilitācijas nodaļā iekārtotais Covid-19 vakcinācijas kabinets. Vakcinācija notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta – iedzīvotājiem jāreģistrējas vietnē manavakcina.lv vai, zvanot uz tālruni 8989 (tālrunis informācijai darba laikā 28369993, 63180080). Vakcinācijas kabinets strādā divas reizes nedēļā – otrdienās un ceturtdienās (no… līdz …), un var pieņemt ap 40 cilvēku dienā. Šobrīd, kā stāstīja Dz. Rabkeviča, kabinetā ir pieejama Pfizer vakcīna, taču šonedēļ tiek solīta arī Janssen vakcīna, tāpēc viņa aicina ikvienu izmantot šo iespēju. Interesējoties, kāpēc kabinets strādā tikai divas reizes nedēļā, noskaidrojām – ja būtu pieprasījums, kabinets strādātu arī trīs un četras dienas nedēļā. Šobrīd esot jārēķinās, lai atvērtais vakcīnu iepakojums noteiktajā laikā arī tiktu izlietots, jo gadās, ka cilvēki ir pieteikušies, bet neatnāk uz vakcināciju.

Kāpēc Covid analīzes neveic Tukuma slimnīcas laboratorijā?

Šo jautājumu redakcija bija uzdevuši vairāki lasītāji, zinot, ka slimnīca vienmēr īpaši lepojusies ar savu laboratoriju. Iestādes vadītāja skaidroja – lai veiktu Covid analīzes, laboratorijai būtu jāsertificē jauna metode, kas ir dārgs un laikietilpīgs process: “Tas nenotiek tā, ka mēs šodien kaut ko iedomājamies, un uzreiz arī varam darīt. Turklāt tā ir infektoloģijas joma, kas ir pavisam cita nozare – mēs netaisām tās analīzes, kam vajag īpašus reaģentus un īpašas iekārtas. Daļā gadījumu mēs noņemam, piemēram, asinis analīzēm, bet to pārbaude tiek veikta Rīgā. Komentējot iebildumu, ka tā būtu bijusi iespēja slimnīcai nopelnīt, Dz. Rabkeviča skaidroja, ka ieguldījums slimnīcai būtu pārāk liels, tāpēc tas noteikti nebūtu racionāli: “Lielās laboratorijas, kas pamatā veic Covid analīzes un testēšanu, ir īpaši pielāgotas šādu darbu veikšanai, tām ir arī atgriezeniskā saite ar klientiem, taču slimnīcu laboratorijas visbiežāk Covid testus neveic, to dara lielo laboratoriju filiālēs. Turklāt – patīk mums tas vai nē, uz centralizāciju būs jāiet. Tai pat laikā mēs plānojam pilnveidot savas laboratorijas darbu – arī vēlamies izveidot atgriezenisko saiti ar klientiem – lai klienti gan par analīzēm, gan radioloģiskajiem izmeklējumiem e-pastā saņemtu analīžu rezultātus. Taču arī tas prasa ieguldījumus.”*

Kabinets psihoemocionālajam atbalstam un sirds ritma monitorēšana

Stāstot par jaunumiem, iestādes vadītāja informēja, ka jaunas valsts programmas ietvaros tiek plānots atvērt kabinetu psihoemocionālajam atbalstam: “Ņemot vērā Covid situāciju, tiek domāts par atbalstu tieši medicīnas personālam. Šādā kabinetā strādās koordinators un psihologs, un tad redzēsim, kā šī ideja izdosies un vai ar laiku varēsim paplašināt pakalpojuma saņēmēju loku. Vēl viens jaunums – esam nopirkuši divas Holtera monitorēšanas iekārtas, kas tiek izmantotas 24 stundu nepārtraukta sirds ritma reģistrācijai. Mums ir valsts kvota, un šo pakalpojumu var saņemt ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista norīkojumu.”

Agita Puķīte

 

 

Komentāri

  1. Laikā, kad saslimšana ar Covid-29 Latvijā ir pieaugusi rekorda ātrumā … Rekords būs Covid-49! 🙂

  2. Laikā, kad saslimšana ar Covid-29 Latvijā ir pieaugusi rekorda ātrumā un gultas vietas šo pacientu ārstēšanai no jauna atver ne tikai lielajās slimnīcās, bet arī novados,
    ——————-
    ko juus tur p….as ar to kovidunujau no 19 pargajushu uz 29.tas ko,lidz 2029 gadam man veikalaa kaa sunim bus jaiet?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *