Vēlētāju aktivitāte Tukuma novadā – neliela

Sestdien, 24.maijā, Latvijā notiek Eiroparlamenta deputātu vēlēšanas. Katram balstiesīgajam iedzīvotājam ir jānobalso par vienu no 14 partiju sarakstiem, kuros kopskaitā iekļauti 170 deputāti.

Sestdien, 24.maijā, Latvijā notiek Eiroparlamenta deputātu vēlēšanas. Katram balstiesīgajam iedzīvotājam ir jānobalso par vienu no 14 partiju sarakstiem, kuros kopskaitā iekļauti 170 deputāti. Un katram ir tiesības ar plusu vai svītrojumu paust savu attieksmi pret visiem vai atsevišķiem izvēlētā saraksta deputātu kandidātiem.

Kā noskaidrojām Tukuma pilsētas vēlēšanu iecirkņos, iedzīvotāju aktivitāte ir neliela. Iecirknī 856., kas atrodas Tukuma 2.vidusskolā, līdz 12.00 bija nobalsojuši 280 cilvēki (līdz 16.00 – 422, kopā – 576), savukārt balsošanai mājās bija pieteikti 9 tukumnieki. Savukārt Tukuma 858. vēlēšanu iecirknī Tukuma novada domē līdz 12.00 bija nobalsojuši 308 cilvēki, bet iepriekšējā balsošanā – 139 (līdz 16.00 – 424, kopā 563). Kā pastāstīja vēlēšanu iecirkņa sekretārs Lauris Kaminskis, balsošanai mājās pieteikti tikai septiņi cilvēki: „Vēlēšanu aktivitāte ir zema. Lai arī mēs prognozējām, ka dienas garumā mūsu iecirknī varētu nobalsot 1200 cilvēku, prognozes visdrīzāk nepiepildīsies, jo tad līdz 12.00 būtu jāatnāk vismaz 600 cilvēku; reāli ir uz pusi mazāk.” L. Kaminskis pastāstīja, ka nekādu problēmu dienas pirmajā pusē nav bijis – viens cilvēks vēlējies balsot, uzrādot auto vadītāja apliecību, kas nav iespējams un tas arī viņam ticis paskaidrots. Daudzi balsotāji uzrādījuši identifikācijas karti, kas vēlēšanās ir ērti izmantojama un apliecina, ka tā ir populāra. Vaicāts, vai tukumnieki zina savu iecirkņa un kārtas numuru saraksta, L. Kaminskis atzina, ka to zina maz cilvēku: „Ļoti daudzi saka, ka paziņojumus, kur tas viss bija uzrakstīts, nemaz nav saņēmuši. Dzirdot tik daudzus cilvēkus to sakām, var pieļaut, ka šo informāciju nav saņēmusi kādā trešā daļa no tiem, kas bija atnākuši uz vēlēšanu iecirkni. Ja cilvēks nezina iecirkni un savu numuru, mēs uz vietas to meklējam datorprogrammā Balsis vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā, taču, ja kāds vēlas, var arī pats sevi meklēt sarakstā – sarakstu lapas ir pieejamas.” Tukuma novadā līdz 16.00 bija nobalsojuši kopā 4856 cilvēki.

Aptaujājot iedzīvotājus, noskaidrojām, ka vislielāko neizpratni radījusi piesaiste konkrētam iecirknim, kam daudzi neredz jēgu, ja reiz visā Latvijā balso par vieniem un tiem pašiem kandidātiem. Tiesa, visi mūsu uzrunātie vai jau bija nobalsojuši vai gatavojās to darīt. Savu izvēli izdarījuši, vadoties gan no politiskajām simpātijām, kandidātu padarītajiem darbiem, gan formāli – ja reiz nav viedokļa, bet ir jābalso, tad „kādam jau mana balss tika…” Protams, kā katrās vēlēšanās, ļaudis balsojuši arī par „mazāko ļaunumu”, tā arī neatklājot, kurš tas ir, vien secinot, ka diez vai vai astoņi Latvijas deputāti spēs pārliecināt tos pāri par 700, kas „tur Eiropā sēž”, par kādu Latvijai svarīgu jautājumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.