Kas notiek ar ēkām Tukuma centrā?

Kas notiek vai notiks ar ēkām Talsu ielā 1, Uguns ielā 6, Elizabetes ielā 10, Brīvības laukumā 20, Harmonijas ielā 3B un citām, kuru mūžs pilsētas apbūvē ir pagājis un kuras pamazām pārvēršas vai jau ir pārvērtušās graustos? Vai aiznagloti logi pilsētas vēsturiskajā centrā ir labākais risinājums un – vai ēku īpašniekiem šādās situācijās ir risinājums? Atbildi uz šiem jautājumiem meklējām, runājot ar veco ēku īpašniekiem. Mūsu pirmā saruna notika ar uzņēmēju Agnesi Riteni, kuras uzņēmuma SIA «Siria» īpašumā ir vairākas vecas ēkas vecpilsētā.

Kas notiek vai notiks ar ēkām Talsu ielā 1, Uguns ielā 6, Elizabetes ielā 10, Brīvības laukumā 20, Harmonijas ielā 3B un citām, kuru mūžs pilsētas apbūvē ir pagājis un kuras pamazām pārvēršas vai jau ir pārvērtušās graustos? Vai aiznagloti logi pilsētas vēsturiskajā centrā ir labākais risinājums un – vai ēku īpašniekiem šādās situācijās ir risinājums? Atbildi uz šiem jautājumiem meklējām, runājot ar veco ēku īpašniekiem. Mūsu pirmā saruna notika ar uzņēmēju Agnesi Riteni, kuras uzņēmuma SIA «Siria» īpašumā ir vairākas vecas ēkas vecpilsētā.

Pie vienas no tām Uguns ielā 6, kas jau ilgu laiku nav apdzīvota, šovasar parādījās planšete, kurā minēts, ka ēkas īpašnieks SIA «Siria» ieplānojis šīs ēkas pārbūvi. Uzņēmuma valdes locekle Agnese Ritene atzina, ka uzņēmumam tiešām pieder vairāki nesakopti īpašumi, taču uzsvēra, ka pa solītim vien tos sakārtošot, tiesa, dokumentu kārtošana prasot laiku: “Vistālāk esam tikuši ar ēku Uguns ielā, pie kuras ir pielikts plakāts ar informāciju, kas šajā vietā tiks darīts. Šī ēka tiks pārbūvēta ar mērķi ierīkot tajā četrus dzīvokļus; tā kā pilsētā jauni dzīvokļi ir nepieciešami, mūsu vēlme ir tos radīt. Protams, zinot šīs ēkas stāvokli, mēs gribējām darbus veikt ātrāk, taču daudz laika aizņēma formalitāšu kārtošana un saskaņojumi. Šobrīd pārbūves projekts skiču stadijā Tukuma novada domē jau ir saskaņots, taču tam vēl bija jāsaņem Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vērtējums. Un tā kā pārvalde izvirzīja savus nosacījumus, piemēram, izstrādāt citu risinājumu jumta korei, ne tik modernu, kā to bijām plānojuši, mums tas ir jāņem vērā, jo šī māja atrodas pilsētas vēsturiskā centra apbūvē.” Vaicāta, vai ēka pēc pārbūves, kā var izsecināt pēc attēliem, nebūs augstāka par citām, A. Ritene skaidroja, ka tā būs augstāka par tagadējo apbūvi, jo to paredz būvniecības nosacījumi: “Tā nebūs augstāka par blakus mājām, jo ir jāņem vērā vecpilsētas ierobežojums – ne vairāk kā 2,5 stāvi, taču tik augsta tā nebūs. Vēl varētu virzīties pagalma virzienā, taču šis zemesgabals nav tik liels, lai to darītu.” Vaicāta, vai plānots ēku tikai pārbūvēt vai arī nojaukt un būvēt jaunu, A. Ritene skaidroja, ka jau sākotnēji, plānojot darbus, ēka tikusi izpētīta, un tad arī secināts, ka vecie pamati nav tik droši, lai uz tiem celtu jaunu ēku un lai vienlaikus ievērotu būvniecības prasības, tas pats attiecināms arī uz esošajām konstrukcijām. Tāpēc vecā ēka tiks nojaukta un tās vietā uzcelta jauna.

Interesējoties, kad varētu sākties būvniecība un vai šaurā vienvirziena iela būvdarbu laikā nebūs jāslēdz, A. Ritene skaidroja: tiklīdz būšot saņemts saskaņojums no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes un nokārtoti citi dokumenti, tiks izsludināts konkurss būvdarbiem: “Bet, kas attiecas uz pašu būvdarbu laiku, jautājums par ielu mani pašu nedaudz biedē, jo tepat atrodas mūsu uzņēmums, kuru ietekmē jebkāda kustības maiņa šajā vietā. Tā kā aptiekas ēkas zemes gabals piekļaujas Uguns ielas zemesgabalam, plānojam transporta kustību organizēt no pagalam puses, taču nav izslēgts, ka ietves norobežošana sagādās neērtības. Par šo jautājumu gan vēl spriedīsim kopā ar potenciālo būvnieku un Tukuma novada būvvaldi. Pēc mūsu lūguma SIA «Telms» tur jau ir noņēmis laternu, kas bija cieši blakus fasādei un traucētu ēkas pārbūvei.    

Vairāk lasiet otrdienas, 16. augusta, laikrakstā ŠEIT=>

Komentāri

 1. Ieteikums uznjeemeejiem un namiipashniekiem- ja veelaties iegaadaaties eekas pilseetas centraa vai vecpilseetaa, tad pareekiniet, vai jums pietiks naudas eeku restauraacijai, paarbuuvei vai remontam. Peec rakstaa piemineetaas uznjeemeejas un namiipasnieces teiktaa var spriest, ka uznjeemunam nav nsudas, lai shiis eekas atremonteetu. Notiek aizbildinaashanaas, ka tiekot kaartoti dokumenti, saskanjoti projekti u.t.t. Tas jau velkas gadiem ilgi, eekas ar katru gadu iet bojaa arvien vairaak. Tas turpinaas jau gandriiz 10 gadus. Vai tad par shiem gadiem tieshaam nevar sakaartot visu dokumentaaciju? To var dazu meenesu laikaa.

 2. Un kaa ir ar graustu pilseetas centraa, kur padomju laikos bija dzeerienu veikals? Viens iipasnieks noved lidz avaarijas staavoklim, paardod citam, tas neko nedara, paardod citam un nu tagad ir veel viens cits ipasnieks. Bet eekas tresais staavs jau saak brukt kopaa un ir biistams dziiviibai ejot tam garaam, bailees, ka var nokrist kaads gabals. Un novada domes ipashumu nodaljai vienalga, kaadi grausti ir pilseetas centraa. Vajag izdot bargaakus noteikumus- ja piemeeram divu gadu laikaa peec iegaades nekas netiek dariits, tad notiek iipashuma atsavinaashana, vai arii bargas soda naudas. Ja soda nauda netiek nomaksaata, tad caur tiesu notiek atsavinaashana.

 3. Un kaa ir ar graustu Tidaholmas ielaa, kas staav bez lietoshanas jau gadus 15. IIpasnieks nezin ko dariit, vai paardot vai iziireet. Sho bardaku pilseetaa vajag apkarot. Un tas pats bardaks ir arii apkaarteejos novados. Degoles muiza- veesturiska eeka iet bojaa, Zentenes muiza- arii iet bojaa, Grencu skola- izdemoleeta, izvarota- arii veesturiska eeka. KO MEES VISPAAR DARAAM? KO SAKA KOMPETENTI CILVEEKI PAR TO? VAI MEESS PIELJAUSIM TO KAA IET BOJAA MUUSU VEERTIIBAS?

 4. Aicinu visus, kam ruup muusu apkaarteejaa vide nebuut vienaldziigiem. 28 gadi pagaajushi kops Latvijas neatkariibas ieguushanas. Pa shiem gadiem mees vareejaam pietuvoties videejam Eiropas dziives liimenim, sakartot vidi u.t.t. Tacu gluzi preteeji- viss tiek izniicinaats, izlaupiits. Pie varas ir kabatrauseeji, ko esam pashi ieveeleejushi vairaakkaart uzseedushies uz graabekliem. Vai kaadreiz mees naaksim pie praata? Liekas, ka lielaakaa dalja ir Antinji no Suunu ciema, kas nevar uzjaat stikla kalnaa.

 5. Par savaam tiesiibaam ir jaaciinaas, nevar kluseet un vienkaarshi Vai atceramies Rudo Lapsu ar savu uuinaashanuaizlaisties uz Angliju, Iriju vai Vaaciju. Pilniigi smiekliigi izkataas, kad uz piketu aiziet 50 vai 1000 piketeetaaju. Pastaav paaris stundas, parunaa, pavicina plakaatus un visi izkliist. Valdiiba tik pasmejas par to. Vajag riikoties nopietnaak. Vai atceramies Rudo Lapsu ar savu uuinaashanu? Vinja tik pasmeejaas paar to mulkja tautu. Vai juus pieljaujat to, ka juus uzskata par mulkjiem un lohiem?

 6. Runaajot par vieteejo varu- jaariikojas kaa nesen riikojaas Dundagas pusee, kur iedziivotaajim bija piegriezies viss un izgaaja piketeet pie Dundagas novada domes. Ja jau atnaaca 350 dundadznieki, tad Tukumaa buutu 4 reiz vairaak. Un jaariiko aarkaartas veeleeshanas. Nevajag pieljaut, ka novada dome ieaadaajas izzagto AS PIEJUURA NAUDU un novads paliek bez gandriz viena miljona eiro, ko vareetu izmantot novada sakaartoshanai vai sociaalaam vajadziibaam. Un veel joprojaam ir nezinja- kur pazudusi taa nauda 140 000. Vai tieshaam buus jaaicina KNAB vai ONAP vai valsts kontroli? No 2019.gada 1.augusta valsts kontrole peec veiktajaam paarbaudeem var piedziit no vainiigajiem iztruukstoshos liidzekljus, ierosinaat kriminaallietas un t.t. Jo Tukuma novada domee jau saak smirdeet peec duumiem. Veel ju ir taa atklaataa OIK lieta……….

 7. VALDI,spriežot pēc Jūsu komentāriem,esat ļoti ieinteresēts pilsētas un novada sakārtošanā.Lūdzu, “iznāciet”no anonīmajiem komentāriem un TOPIET par aktivitāšu LĪDERI!Par to tikai varēsim priecāties!

 8. Redziet,nu,Valdi, ka viss nav tik vienkārši, kā uzrakstīt nepatīkamas un aizdomīgas lietas komentāros…
  1.Iesaku Jums sazināties ar Dundagas aktīvistiem un noskaidrot viņu pieredzi.
  2.Veidojiet sadarbību ar Tukuma biedrību, kura ir ieinteresēta sakārtot pilsētas vecpilsētas mājas.
  3.Uzrunājiet tos deputātus, kuri kaismīgi pirms vēlēšanām solīja rūpēties par novada iedzīvotāju interesēm, tai skaitā taupīt ļaužu maksāto nodokļu naudu(piem,opozīcijas pārstāvjus).Tas – sākumam…

 9. Liekas, ka biedriiba darbojas pasiivi, neredz nekaadus risinaajumus meeneshiem un pat gadiem ilgi. Vajag rikoties radikaalaak. Esmu runaajis ar vairaakiem deputaatiem, tacu taa ir lieka laika teereshana. Vajag tuuliiteejus risinaajumus. Pa vienam neko neizdarisi, vajag visiem kopaa.

 10. juus zinat kur ir izlietota pilseetas sveetkiem paredzeetaa nauda 140 000? Luuk, nezinat!
  Juus zinat, kaapeec novada dome veelas iegaadaaties AS Piejuura Juurmalas kapitaaldaljas vairaak nekaa 600 000 eiro veertiibaa/ Luuk, nezinat! par tadu summu var daudzmaz sakaartot vecpilseetu, bet Biedriiba pieljauj, ka tiek izskeerdeeta novada domes nauda, turpat viena miljona veertiibaa. Novada domee atklaati notiek nelikumiigi dariijumi, bet visi kautkaa klusee. kAMDEELJ TAADA BIEDRIIBA IR VAJADZIIGA.

 11. Nu smaga situācija ir Tukumā ar vecpilsētas ēkām… Taču lai vai kā-Domes pārvaldītie īpašumi vēl ir daudz maz normāli,bet privātīpašumu saimniekiem ar naudiņām ir kā ir… Jo mūsu valstī kopumā ir ļoooti lieli nodokļu slogi,un cilvēki tik labi ja nodokļus spēj samaksāt,kur nu vēl visu pārējo! Un tamdēļ jau arī ir-ir īpašums,bet nau naudiņas par ko viņu uzturēt…

 12. Zinu un saprotu, ka viens nav cīnītājs…Lai notiktu pārmaiņas, ļaudīm jāsadarbojas, jāapvieno spēki kopējam mērķim.Kamēr tauta klusē un pacieš, paburkšķ savās virtuvēs un pagalmos, tikmēr varas un noteikumu diktētājiem visi ceļi brīvi…
  Rakstiet iesniegumu Domei kopā ar pārstāvjiem no vietējās avīzes, mikrorajonu konsultatīvo padomēm, uzņēmēju rindām,novada partiju darboņiem u. c.
  Vēl pastāv Trauksmes cēlēju dienests, Ekonomiskā policija, KNAB.
  Tomēr visām institūcijām jāraksta iesniegumi!

 13. Paldies Margitai par vērtīgajiem ieteikumiem Valdim! Kā viena no biedrības «Tukuma vecpilsētai« dibināšanas iniciatorēm – vēlos aicināt Valdi uz kādu mūsu «sapulcīti« .. Mums tiešām noderēs katrs padoms – un pirmais no tiem, kā cilvēkos mainīt vērtību «skalu« – vai vide – kurā dzīvojam mūs «paceļ« vai otrādi …

 14. Pats taču arī savulaik biji deputāts un iestādes vadītājs! Nu nemanīju tavu pienesumu! Zini, nolikt visu nav lielas mākslas, jo vairāk, ja kaut nedaudz zini virtuvi. Darbos jāpierāda sevi, nevis tik apliekot, cik viss slikti

 15. Pirms kautko rakstiit, paarliecinieties, vai zinat to persoonu, kam domaats shis komentaars. Nekad neesmu bijis deputaats, kur nu veel iestaades vadiitaajs. Par saviem aardiem jaabuut paarlieciibai un tad var rakstiit.

 16. Ar iesniegumiem un veestuleem nekas neliidzees. Arii uznjeemeejiem nav veerts, jo vinji ir atkariigi no domes leemumiem. Neies jau sev bedri rakt. un opozicijas deputaati dabuujushi ko veelas, vinjeejai jau tagad ir vietnieks un sadziedas ar galvenajiem. Hameleoni. Vislabaak buutu tv raidiijums NEKAA PERSONIGA, KNAB vai ONAP. Un vispaar, ja aviize NTZ paarstaav tautas inereses, tad tai vajadzeetu noorganizeet tiksanos ar domes deputaatiem un atbildigajiem nodalju vadiitaajiem kopaa ar novada iedzivotaajiem un aicinaat iedziivotaajus buut aktiiviem un naakt uz sho tiksanos. Un visi kopaa mees buutu speeks.

 17. aviizes shiis dienas nummuraa bija raksts, par veetras laikaa nogaazto koku izzaageeshanu Durbes parkaa. Atteelaa bija redzamas baljkju greedas, bet nebija mineets, kur tos vediis un izmantos. Ieteikums- labaakos materiaalus vareetu izmantot skatu tornja buuvnieciibai Durbes parkaa, jo no taa paveersies skaists skats uz apkaartni. Un tas piesaitiitu arii vairaak tuuristus noplukushajai Durbes pilij un netaalu no tiltinja, kas iet paari gravai vareetu uztaisiit trossu celju. Buutu neliela izklaide, tas nemaksaa daudz. Jo Durbes pils parks ir beidzot jaasaved kaartiibaa. Buutu lieliska pastaigu vieta gan tuuristiem, viesiem, gan mums pashiem – pilseetas iedziivotaajiem. Vasaraas pie Rotondas vareetu notikt akustiski koncerti arii. Bet tas jau ir cits staasts.

 18. Valdi, vēlu Jums veikt pirmo KONKRĒTO darbību mērķa labā,izvēle Jūsu, kurā virzienā. Nenonieciniet tuvumā esošos vietējos resursus!Jūs uzrunāja “Tukuma vecpilsētai”biedrības pārstāve(adrese Harmonijas iela 1),izmantojiet to!Arī pilsētas mikrorajonu atbildīgo spēkus!Būsiet jau vairāki…
  Jebkurā gadījumā uz Domei adresēto iesniegumu jāsaņem atbilde 1 mēneša laikā(labāk rakstīt vairākiem kopā kā ieinteresēto grupai par interesējošiem jautājumiem).Tad vēlāk atkal iesniegums, atkal atbilde, vēlreiz iesniegums un tik tā pamazām, bet sīksti – uz priekšu…Paralēli visam minētajam variet iesaistīt TV un citus masu medijus.Tikai ar pacietību un neatlaidību kas panākams!Ja jau būs grūti atrast 4-5 domu biedrus, kur tad iespējams sapulcināt 4x vairāk ļaužu kā Dundagā!

 19. Paldies,Valdi, par uzaicinājumu,bet uzņemoties atbildību par to, ko spēju izpildīt,šoreiz -nē, jo:
  1)neesmu tukumniece, vispirms lai aktivizējas vietējie un izrāda iniciatīvu;
  2) gana daudz jautājumus esmu kārtojusi dažādās institūcijās, lai darbojas arī citi rūpju pārņemtie;
  3)ļoti labi zinu, cik personīgā laika un enerģijas prasa kāda rezultāta panākšana, cik ātri un viegli ir tikai kritizēt,pašiem neiesaistoties un neiedrošinoties ko uzsākt..(pašlaik mana enerģija nepieciešama pašai sev un maniem tuviniekiem).
  Lai Jums veicas!

 20. Valdis pilnigi pareizi raksta par Durbes pili un parku. Patreiz tur nav kam piesiet aci. Pils apkartne jasakarto. Novada domei un deputatiem vienalga kas tur notiek. Par koncertiem pils parka ari.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.