Attēlam ir ilustatīva nozīme

Kad no suņa jābaidās…

Lasītājs jautā: – Jautājums no Veļķiem. Nesen bija gadījums, kad zināma saimnieka vilka šķirnes suns sakoda bērnu. Tagad kapos tas liekas virsū tantēm. Pie tādas plānas pavadiņas gan viņu ved, bet suns to rausta, un tas vedējs arī tāds, ka īsti nav pārliecības, vai viņš spēj dzīvnieku noturēt. Zinu, ka, iespējams, pašvaldības policija arī tika saukta, bet jautājums: vai sunim, kurš jau ir kādu sakodis, tiešām nav jāliek uzpurnis?

Redakcija: jautājumu lūdzām komentēt Tukuma novada pašvaldības policijas priekšniekam Armandam Hohfeldam. Viņš skaidroja, ka šāds incidents – kad suns ieķēries drēbēs bērnam – tiešām ir bijis un, cik zināms, bērna vecāki par šo gadījumu ir vērsušies arī Valsts policijā, kas tad arī izvērtēs suņa saimnieka atbildību. Vaicāts par to, vai šādam sunim uzpurnis būtu obligāts, pašvaldības policijas priekšnieks skaidro, ka tas atteicas tikai uz tiem dzīvniekiem, kas oficiāli ir atzīti par bīstamiem. Un to savukārt izvērtē Pārtikas un veterinārais dienests. Citos gadījumos pašvaldības policija var tikai aicināt suņa saimnieku izvērtēt, vai tomēr nebūtu nepieciešams uzpurnis, it īpaši, ja jau bijuši precedenti, par ko, visticamāk, būs jāsaņem arī sods.

Mazliet par to, kā suns tiek atzīts par bīstamu. To regulē Ministru kabineta noteikumi «Kārtība, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasības bīstama suņa turēšanai». Tie citu starpā paredz, ka par bīstamu var atzīt suni, kas: “..uzbrucis un nodarījis vieglu, vidēji smagu vai smagu miesas bojājumu cilvēkam.” Iesniegumu PVD var rakstīt, gan”valsts pārvaldes iestādes vai pašvaldības amatpersona, kuras lietvedībā ir lieta par suņa uzbrukumu cilvēkam vai dzīvniekam”; gan arī “suņa uzbrukumā cietusī persona vai tās pārstāvis..”. Pēc iesnieguma saņemšanas komisija vērtē konkrētā dzīvnieka uzvedību dažādās situācijās. Ja suni tiešām atzīst par bīstamu, tad tam ir jānēsā atstarojoša, sarkana brīdinoša lenta, kā arī, vedot pastaigās ārpus saimnieka teritorijas, šim dzīvniekam tiešām ir nepieciešams arī uzpurnis.  

Bet nu līdz tam, protams, jebkura suņa īpašnieka pienākums ir nodrošināt, lai dzīvniekam nebūtu iespēja apdraudēt cilvēku vai arī citu dzīvnieku, piemēram, citu suni, atgādina pašvaldības policija. Tas paredz arī to, ka apdzīvotās vietās suns ir vedams pie saites. Taču jebkurā gadījumā, ja gadoties situācija, kā to apraksta laikraksta lasītājs, un cilvēkiem ir pamats domāt, ka suns viņus apdraud – ir jāzvana pašvaldības policijai (8881; 26125050). Visbeidzot par suņiem kapsētās – pašvaldības saistošie noteikumi konkrēti šādu situāciju

Komentāri

  1. Kāpēc bīstams suns jāatzīmē ar sarkanu lentu un bīstami cilvēki brīvi iekļaujas sabiedrībā?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *