Jāskaidro, kāda ir Tukuma lidlauka ietekme uz vidi

Otrdien, 28. februārī, uzzinājām, ka SIA «Tukums airport» ierosinātajai darbībai Tukuma lidlaukā – vēlmei palielināt pacelšanās/nosēšanās skaitu no 130 neregulārām reizēm sporta, privātajiem un vieglajiem lidaparātiem līdz 3000 regulārām reizēm pasažieru pārvadājumiem – tiek piemērota ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra.

Otrdien, 28. februārī, uzzinājām, ka SIA «Tukums airport» ierosinātajai darbībai Tukuma lidlaukā – vēlmei palielināt pacelšanās/nosēšanās skaitu no 130 neregulārām reizēm sporta, privātajiem un vieglajiem lidaparātiem līdz 3000 regulārām reizēm pasažieru pārvadājumiem – tiek piemērota ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra.

Kā vēsta informācija Vides Pārraudzības valsts biroja (VPVB) mājas lapā www.vpvb.gov.lv sadaļā Ietekmes uz vidi novērtējums/projekti, lēmums pieņemts šī gada 20. februārī.

Tiesa, pagājušajā gadā, kad šis jautājums vairākkārt tika skatīts kopā ar iedzīvotājiem Tukumā un Engures novadā, Ventspils reģionālā vides pārvalde (VRVP) atzina, ka šāds ietekmes uz vidi novērtējums nav nepieciešams, jo sagaidāmo trokšņa un piesārņojuma ietekmi "uz cilvēkiem, viņu veselību un drošību (tuvumā esošajām viensētām un Tukuma pilsētu) nevar vērtēt kā būtiski nelabvēlīgu". Pēc pārvaldes domām – netiek veidota jauna lidosta, bet paplašināta esošā, kuras darbība nepārsniegtu normatīvos noteikto. 

Vairāk lasiet 1. marta laikrakstā.

Komentāri

 1. Engures sabiedriskajā apspriešanā Engures pašvaldībai paši vēl nebija skaidrs – vai būvējamā ēka ir pasažieru termnāls vai tikai lidostas adminstartīvā ēka D:D:
  Tā kā būs vien jāiet likumīgais ceļš un jāizdara vien tas ,kas bija jau jāizdara jau pašā sākumā. Neraugoties uz Tukuma domes "steidzamības kārtā" sasteigtajiem lēmumiem…

 2. likumiigaa kaartaa jau viss ir noticis, ja taa nav tad pachuksti par kaadu nelikumiibu, lur kaads ir iesuudzeets vai tiesaajas??? un vieniigais iemesls, kaapeec ir jaataisa tas noveerteejums uz vidi, ir cilveeku iesniegums, paareejaas normas vrvp atdzina ka ir ok, taa kaa ceru, kad lidostas darbiiba buus noveerteeta, vinji veersiisies pret iesniedzeejiem ar kompensaacijas prasiibu par vismaz gada izchakareeshanu, turpini vaakt paraxtus

 3. eh… tas viss ir dēļ stulbajiem Tukuma pensionāriem!!! Vajag domāt ar galvu nevis d.rsu!
  Sen jau būtu uzbliezuši lidostu- un Tukumniekiem būtu darbs! Gan takšiem, gan tiem kas varētu strādāt lidostā, gan Tukuma kafejnīcām!
  Gribētu redzēt tos visus, kas kavē Tukuma lidostas attīstību!

 4. Nevajag šumēties, bet skatīties pēc būtības, ja viss kārtībā tad kāpēc vides dienests nedod šo atļauju acīmredzot ir bīstami un nav vis izdarīts. Par darba vietām nav ko sapņot, kāpēc tad tagad pie celtniecības darbiem nestrādā Tukuma celtnieki, bet gan no citurienes un tas pats būs ja atvērs lidostu-atvedīs no Baltkrievijas, Moldovas kur jāmaksā santīmi. Engures novada domes arhitekte apspriešanā gan teica, ka nekāds pasažieru termināls neceļas, bet tā ir vienkārši būve bez nozīmes, tad jau nebūs arī lidosta. Tukumnieki padomājiet par savu drošību un tikai tad lamājieties un lamājiet tos cilvēkus, kuri vienkārši domā par drošu vidi Tukumā.

 5. Es pilnībā atbalstu Tukuma lidostas paplašināšanu.
  Pat ja arī pašā lidostā strādātu cilvēki no citām pilsētām, tomēr jaunas darba vietas būs tik un tā- jo lidostas attīstības rezultātā būs jaunas kafejnīcas, ražotnes, uzlabota satiksmes infrastruktūra, tūrisma attīstība, un tā visa rezultātā būs gan jaunas darba vietas, gan lielāki ienākumi pašai pilsētai.
  Un nevajag jau pārspīlēt ar to ietekmi uz vidi. Astoņi lidojumi pa dienu. Un ko teikt tiem, kas dzīvo netālu no dzelzceļa līnijas, kur katru stundu kursē vilcieni?
  Ja es dzīvoju pilsētā, tad es arī rēķinos ar to, ka pilsētā troksnis ir lielāks nekā laukos.
  Un, lūdzu, neraksties, ka "iedzīvotāji" pārmet domei par lidostas atbalstīšanu. Jo tā ir tikai daļa no iedzīvotājiem. Ir arī ļoti daudzi iedzīvotāji, kas atbalsta lidostas paplašināšanu. Es arī dzīvoju lidostas ietekmes zonā. Un mani kaut kā tas netraucē.
  Bet izskatās, ka dažiem tas lidostas jautājums tik ļoti traucē, ka tur jau ir ne vairs ietekmes uz vidi problēma, bet gan skaudība, vai kādas personiskas intereses.
  Novēlu veiksmi visiem, kas strādā pie lidostas paplašināšanas, un visiem lidostas aizstāvjiem novēlu būt aktīvākiem! Ja lidostas pretinieki ir tik aktīvi, tad arī mēs nestāvēsim malā!

 6. Tukuma iedzīvotāju paziņojums Latvijas plašsaziņas līdzekļiem – Vides pārraudzības valsts birojs: pirms lemt par Tukuma lidlauka darbības paplašināšanas atļaušanu, obligāti jāveic tās pilns ietekmes uz vidi novērtējums

  Publicēts: Tukuma Ziņotājs, Nr.9., 2.-8.marts, 2.-3.lpp.

  Tukumā, 2012.gada 28.februārī

  Tukuma iedzīvotāji ir saņēmuši 2012.gada 20.februāra Latvijas Republikas Vides pārraudzības valsts biroja (turpmāk – VPVB) lēmumu Nr.84 „Par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu” (turpmāk – Lēmums), ar ko VPVB, starp citu, pamatojoties uz likuma „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” un Eiropas Padomes direktīvas 85/337/EEK par dažu valsts un privātu projektu ietekmes uz vidi novērtējumu noteikumiem, kā tos tulkojusi un piemērojusi Eiropas Savienības Tiesa, nolēma Tukuma lidlauka darbības paplašināšanai piemērot pilnu ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru. SIA „Tukums Airport” Lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā mēneša laikā.

  Lēmumā VPVB, starp citu, atzinusi, ka, neskatoties uz to, ka Tukuma lidlauka darbības paplašināšanas rezultātā nav sagaidāms normatīvajos aktos noteikto trokšņa un piesārņojuma ietekmes robežvērtību pārsniegums, šāda paplašināšana tomēr nesīs būtiskas lokāla mēroga līdzšinējo apstākļu izmaiņas, tajā skaitā sagaidāms vērā ņemams trokšņa līmeņa pieaugums lidaparātu pacelšanās un nolaišanās teritorijā, kas sniedzas ārpus lidostas teritorijas un tās tuvākās apkārtnes. Šīs pārmaiņas attiecībā uz ierasto dzīves vidi daļā Tukuma pilsētas būs būtiskas, jo piesārņojums un traucējumi no lidlauka būtiski pieaugs – aptuveni 23 reizes (!!!). Satiksmes intensitātes palielināšanās ir saistīta ar gaisa kuģu radītā trokšņu līmeņa palielinājumu, jo vairākkārtīgi palielināsies lidojumu skaits (vairāk kā 20 reizes, kā arī paredzamas būtiskas izmaiņas apkalpojamo lidaparātu klasē). Būtiska ir arī gaisa kvalitāte un piesārņojuma izplatība, jo palielināsies gaisa piesārņojums un trokšņa līmenis, savukārt viena no pacelšanās/nolaišanās trajektorijām šķērsos Tukuma pilsētas austrumu malu – Jauntukuma ziemeļaustrumu stūri, Durbi, Tīli, Dārzniecību un Ozoliņus. Tukuma lidlauka ekspluatācija ir saistāma ar oglekļa monoksīda, sēra dioksīda, putekļu PM10, nesadegušo ogļūdeņražu, slāpekļa dioksīda un citu piesārņojošo vielu emisijām. Tāpat lidojumu skaita pieaugums ņemams vērā arī saistībā ar negadījumu riskiem. Šāds pārmaiņu apjoms, ko radīs Tukuma lidlauka darbības paplašināšana, pielīdzināms traucējumiem, ko radītu jauna šāda objekta būvniecība pilsētas tuvumā. Ņemot vērā šo apjomu, kā arī lielo cilvēku skaitu, kas izjutīs pārmaiņas, pārmaiņu skartās teritorijas lielumu, pārmaiņu varbūtību, ilgumu un biežumu, Tukuma lidlauka darbības paplašināšanai jāpiemēro pilns ietekmes uz vidi novērtējums. Šāda novērtējuma mērķis ir iegūt visplašāko informāciju par paredzētu darbību, arī iesaistot sabiedrību un izsverot tās sniegto informāciju, viedokļus un priekšlikumus. (Informācija par Lēmumu pieejama VPVB mājas lapā Internetā:
  links ).

  Atgādinu, ka 2011.gada 13.jūlijā SIA „Tukums Airport” bija sarīkojusi Tukuma lidlauka darbības paplašināšanas sabiedriskās apspriešanas sanāksmi, kuras laikā Tukuma iedzīvotāji iebilda pret to, ka nav veikts Tukuma lidostas infrastruktūras atjaunošanas un paplašināšanas sākotnējais izvērtējums. Pēc minētās sanāksmes 2011.gada 15.jūlijā Tukuma pilsētas iedzīvotāji vērsās Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorātā Briselē (turpmāk – Eiropas Komisijas VĢ) ar sūdzību pret Latvijas Republiku par rupju Eiropas un Latvijas vides tiesību aktu pārkāpšanu attiecībā uz Tukuma lidostas infrastruktūras atjaunošanu un paplašināšanu. Sakarā ar sūdzību Eiropas Komisijas VĢ uzsāka izmeklēšanu un pieprasīja no Latvijas kompetentajām iestādēm paskaidrojumus un informāciju par darbībām Tukuma lidostā. Šajā sakarā 2011.gada 6.septembrī un 2011.gada 19.septembrī Valsts vides dienesta Ventspils reģionālā vides pārvalde pieņēma lēmumus, kuros atzina, ka Tukuma iedzīvotāju argumenti par sākotnējo ietekmes uz vidi izvērtējumu, kas ietverti sūdzībā Eiropas Komisijas VĢ, ir pamatoti un ka obligāti jāveic Tukuma lidostas darbības ietekmes uz vidi sākotnējais novērtējums, bet SIA „Tukums Airport” prasītās būtiskās izmaiņas B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujā bez ietekmju vērtējuma nav pieļaujamas. Sakarā ar minētajiem pārvaldes lēmumiem SIA „Tukums Airport” uzsāka sākotnējā ietekmes uz vidi izvērtējuma procedūru. Šo procedūru VPVB noslēdza ar Lēmumu, tādējādi apstiprinot, ka Tukuma iedzīvotāju sūdzība Eiropas Komisijas VĢ bijusi pamatota.

  Tukuma iedzīvotāji izsaka gandarījumu par VPVB kompetento rīcību, pieņemot Lēmumu, un pateicas gan VPVB, gan Eiropas Komisijas VĢ par darbu Tukuma iedzīvotāju tiesību aizsardzībā un rupja vides aizsardzības tiesību aktu pārkāpuma novēršanā, kā arī aicina ikvienu tukumnieku aktīvi piedalīties Tukuma lidostas darbības paplašināšanas ietekmes uz vidi novērtēšanas procesā un izteikt savu viedokli, kas ir jo īpaši svarīgi, redzot cik bieži un ar cik smagām sekām pēdējā laikā notikušas dažādas aviokatastrofas Krievijā un citur pasaulē. Minētais process ļaus objektīvi un caurspīdīgi, tas ir, bez vietējo politiķu, ieinteresētu vietējo uzņēmēju un lidostas pārstāvju bezatbildīgām spekulācijām, likuma „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” paredzētajā kārtībā un VPVB uzraudzībā izvērtēt un apjaust Tukuma lidostas darbības paplašināšanas patieso ietekmi uz vidi Tukuma pilsētā, kā arī Tukuma iedzīvotājiem radīto neērtību un normālas dzīves traucējumu reālo apmēru.

  Vienlaicīgi Tukuma iedzīvotāji ar nožēlu atkārtoti izsaka neizpratni par Tukuma novada Domes rīcību Tukuma lidlauka darbības paplašināšanas sakarā, nesaprotamā steigā jau 2011.gada 25.augustā pieņemot nepārdomātu lēmumu par Tukuma lidlauka darbības paplašināšanas atļaušanu, kas ir tiešā pretrunā ar to, ko Lēmumā konstatējis un nolēmis VPVB. Tukuma iedzīvotāju ieskatā tas lieku reizi pierāda, ka Tukuma novada Dome, kategoriski nostājoties SIA „Tukums Airport” pusē, tajā skaitā ar dažādām (kā šobrīd izrādās) nepamatotām spekulācijām un solījumiem par ekonomisko attīstību, nav rēķinājusies ar Tukuma iedzīvotāju interesēm un patieso Tukuma lidostas ietekmi uz tiem, kā arī ir pilnībā ignorējusi rupjus vides aizsardzības tiesību aktu pārkāpumus, kas pieļauti Tukuma lidostas infrastruktūras atjaunošanā un paplašināšanā. Iemesli šādai Tukuma novada Domes rīcībai nav zināmi. Tukuma iedzīvotāji ir pilnā apmērā pārsūdzējuši minēto Tukuma novada Domes lēmumu Latvijas Republikas Administratīvajā rajona tiesā (Jelgavas tiesu nams), jo uzskata to par klaji prettiesisku. Pirmā tiesas sēde šajā lietā (A420615611) nozīmēta uz 2012.gada 2.augustu (plkst. 11:00).

 7. Es arī esmu Tukuma iedzīvotājs un esmu par lidlauku.Žēl ,ka neviens nevāc parakstus lidlauka atbalstam.Domāju ""par""parakstītos daudz vairāk nekā tikai "12 mājsaimniecības".Cūcība,ka daži cilvēki var runāt tukuma iedzīvotāju vārdā.

 8. Cuciba ir ka likumu neivero, bet katrs var runat ko velas! Tiem, kas ir PAR drosi vien nav jadzivo zem pacelsanas trases! Tapec vini ir PAR! Te jau nav nekads skaistuma konkurss kurs vairak par vai pret, bet vai likums ir ieverots vai nee, vai to tukumnieku, kas dzivot zem pacelsanas koridora, intereses ir ieverotas vai nee!

 9. Muļķi.muļķi.muļķi…
  Kādas jums darba vietas?
  Vai tad nelasījāt,ka Tukums Airport celtniekiem nemaksā algas.Kāda starpība,kāda firma,bet objekts ir Tukuma Airport,vajag domāt,ja ar kādu apakšuzņēmēju slēdzat līgumu.
  Darba vietas varbūt būs,tikai jautājums vai par velti kāds gribēs strādāt…un atkal būs sūdzības,bet ko nu,paši uzprasaties.

 10. par darba vietām jau runa neiet tikai par pašu lidlauku, lidlauks attīstīs arī satiksmi, taksometrus, kafejnīcas, tūrismu, viesnīcas un vel visu ko pašā Tukumā kas ienesīs papildus līdzekļus un attīstību visai pilsētai kopā nevis konkrētai vietai – lidlauks!
  Un tie kas rej par to ka dzīvo pie lidlauka vai zem paclšanās nolaišanās koridora – pirms tur gājat dzīvot vai pirkat zemi – kas jūs neredzējat vai bijat akli ka blakus ir lidlauks?? Tas lidlauks jau netika celts pirms 2iem gadiem, bet tur jau atrodas vairākus gadu desmitus. Kamoooon!!?!?!?!!? Un Durbinieki kas ir lielākie pretinieki – kapēc jūs neguļaties uz sliedēm kad vilciens kursē ik pēc stundas?? Es dzīvojot smilšu ielā un dzirdu kā vilciens iet!! Jums pašiem tur gar logiem brauc, droši ka visas krūzes plauktos grab!!!!! Un šinī gadījumā tā pretinieku kustība ir noteikti aiz skaudības un personīgām interesēm vienkārši grib dabūt kautkādas kompensācijas no lidlauka jo redz mēs dzīvojam bīstamajā zonā zem lidlauka pacelšanās nolaišanās koridora un mūsus zeme paliek mazvērtīga… To vajadzēja domāt kad gājat zem tā koridora dzīvot!!!!!!!! Tas ka lidlauka darbība apstājās pēc krievu aiziešanas – nenozīmē ka tas atkal neatsāks funkcionēt, jo kā nekā ir viens no lielākajiem militārajiem lidlaukiem Baldtijā!! Jūs tiešām esat glupi un neaptēsti..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.