Attēlam ir ilustratīva nozīme

Tukumā stājušās spēkā jaunās īres maksas

No šī gada 1. janvāra tiem iedzīvotājiem, kas dzīvokli īrē no pašvaldības, ir jārēķinās ar lielāku maksājumu – ar lielāku domes noteikto peļņas daļu. Līdz šim noteikto 0,04, 0,06 vai 0,08 eiro/m² (atkarībā no labiekārtotības pakāpes) vietā šogad iedzīvotājiem būs jāmaksā 0,80 eiro/m² bez PVN (ar PVN – 0,97 eiro/m²) – par labiekārtotu dzīvojamo telpu (ūdensvads, kanalizācija, centrālā apkure); 0,60 eiro/m² bez PVN (ar PVN – 0,73 eiro/m²) – par daļēji labiekārtotu dzīvojamo telpu (ūdensvads un/vai kanalizācija, malkas apkure); 0,40 eiro/m² bez PVN (ar PVN – 0,48 eiro/m²) – par dzīvojamo telpu bez ērtībām.

Šāds lēmums tika pieņemts jau 2019. gada 25. aprīļa domes sēdē – par to nobalsoja visi klātesošie domes deputāti. Domes lēmums arī nosaka, ka papildus īres maksas peļņai dzīvojamās telpas īrniekam jāmaksā arī apsaimniekošanas maksa, maksa par komunālajiem pakalpojumiem un nekustamā īpašuma nodoklis. Un vēl viena piebilde, ka šis domes lēmums neattiecas privatizētajiem un sociālajiem dzīvokļiem.

Sola atbalstu trūcīgajiem un maznodrošinātajiem

Kā informē Tukuma novada dome, Dzīvokļu komisija īrniekam var noteikt zemāku peļņas daļu, piemēram, 50% apmērā no domes lēmumā noteiktā, tikai iesniedzējam ir jāatbilst kādai no šīm atbalstāmajām grupām:

* bez vecāku gādības palikušam bērnam līdz 24 gadu vecumam;

* no ieslodzījuma vietas atbrīvotai personai, ja tā atzīta par maznodrošinātu vai trūcīgu, šo atlaidi saglabā uz īres līguma termiņa laiku;

* politiski represētai personai, ja tā atzīta par maznodrošinātu vai trūcīgu, šo atlaidi saglabā uz īres līguma termiņa laiku;

* daudzbērnu ģimene vai ģimene, kura audzina bērnu ar invaliditāti, ja tā atzīta par maznodrošinātu vai trūcīgu, un šo atlaidi saglabā uz īres līguma termiņa laiku;

* pensijas vecuma persona vai persona ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, ja tā atzīta par maznodrošinātu vai trūcīgu, šo atlaidi saglabā uz īres līguma termiņa laiku;

* persona, ar kuru noslēgts beztermiņa īres līgums un tā atbilst kādam no iepriekšminētajiem punktiem (šis nosacījums ir spēkā uz vienu gadu, ik pēc gada uz iesnieguma pamata iespējams pārskatīt un atkārtoti noteikt zemāku peļņas daļu).

Lai dome varētu piemērot atlaidi (samazinātu īres peļņas daļu), personai domē jāiesniedz iesniegums, kuram jāpievieno maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusa izziņa.

Vai pensionāri un invalīdi tagad uzturēs pašvaldību?

Vēl pagājušajā gadā uzklausījām vairāku iedzīvotāju viedokli par domes pieņemto lēmumu un jautājumus, uz kuriem viņi tā arī nebija guvuši atbildi. Piemēram, kāpēc peļņas daļas pieaugums ir tik liels un kāpēc dome ar šo maksas pieaugumu soda tieši finansiāli neaizsargātākos cilvēkus – invalīdus un pensionārus, jo tieši viņi jau lielākoties dzīvo pašvaldībai piederošajos mājokļos?

– Mēs maksājam par īri, kas ir zināms lielums, maksājam nodokļus, ko uzliek valsts un pašvaldība, un maksājam par komunālajiem pakalpojumiem.

Bet kas ir peļņa?! Es teikšu, ka tās ir investīcijas dzīvojamo telpu uzturēšanā un mājokļu attīstībā, kuras tagad samaksās pašvaldības trūcīgākie iedzīvotāji. Bet kāpēc tiem nabagiem ir jābūvē pašvaldības dzīvokļi? Un vai deputāti vispār sajēdz, kas ir trūcīgais iedzīvotājs? Ja dzīvošanai paliek aptuveni 128 eiro vai vēl daudz mazāk, jo kāds saņem tikai pabalstu, tad katrs eiro ir no svara. Turklāt – mēs jau tagad šo peļņas daļu maksājam – aptuveni 3 eiro mēnesī, bet tā arī nezinām, par ko šī maksa ir, jo, piemēram, apsaimniekošanai ir noteikta kārtība naudas izlietojumam, par komunālajiem pakalpojumiem norēķināmies pēc skaitītāja, bet, kas ir peļņa?! Pašvaldība taču nevar tāpat vien iekasēt maksājumu, nepaskaidrojot, kur to izlietos? Turklāt – kā pašvaldība var zināt, kādai šai peļņai ir jābūt, proti, cik daudz naudas tai vajag, ja tā savus dzīvokļus – savu īpašumu – nav apsekojusi? Manā dzīvoklī, kur dzīvoju jau no 2004. gada, nav bijis neviena pārbaudītāja, turklāt visus ieguldījumus tajā esam veikuši mēs paši, tā tas bijis vismaz pēdējo 15 gadu laikā. Un neviens nav nācis apsekot un prasīt, kas mums ir nepieciešams, nav arī nācis dzīvokli novērtēt. Mēs arī rakstījām ministrijām, taču viss atdūrās pret to, ka ministriju ieskatā šī peļņas daļas noteikšana ir pašvaldības lemšana. Es zinu, ka citās pilsētās arī šāda maksa ir noteikta, arī Kandavā, taču Kandavas pašvaldības vadītāja jūsu avīzē skaidroja, ka tur pašvaldībai piederošajos mājokļos lielākoties dzīvo pašvaldības darbinieki, kas tad arī varēšot atļauties šo pieaugumu. Pēc viņas vārdiem sanāk, ka cilvēki, kas saņem mazu atalgojumu, kā arī pensionāri un invalīdi, šādu īres peļņas daļas pieaugumu nevarēs atļauties un nonāks parādos. 

Vairāk lasiet piektdienas, 3. janvāra, laikrakstā ŠEIT=>

Komentāri

 1. Paldies par rakstu! Pelnas dala ir paredzeta, lai par cilvekiem ar problemam vel vairak panirgatos! Saja sakara esmu nolemusi drizuma publicet publisku dienasgramatu, pievienojot dokumentalus pieradijumus, ka Tukuma domi interese tikai pelna, ne cilveks!

  1. Молодец! Флаг вам в руки! Только не забудьте в дневнике указать,что мэрия Тукумса под руководством Лукмана население Тукумса вообще сравняло с землёй разрешив строить новый супермаркет и закрыв Тукумский рынок!

  1. Мэра не съели,он сам решил( так думаю) свалить в тину,наворовав при этом деньжат!

 2. Jauno gadu gaidisim ar izmaksas palielināšanu nevis algas palielināšanu vai dāvanas .brīžiem pat liekas lai jaunais gads atkāpjas nevis atnāk

 3. Pirmie divi komentētāji “Linda” un “Aaa” stipri iespējams ir viens un tas pats cilvēks. Un iespējams ka atkal mūsu mīljais O. Amatnieks uzdarbojas!

 4. Apbrinojami komentari.
  Jums izire principa par velti dzivokli. Bet ne..brec, ka apzog Ko tiesi apzog?! Dzivokla ipasnieks (kurs neesat jus) grib ires naudu?
  Cilveku alkatibai un “man pienakas” nav robezu…
  Tad ko teikt mums, tiem, kuri ire no privatipasnieka?! Ari lamat, ka naudu grib, ho nelauj kavomzeliem iepekeleties kur velas pa velti??

 5. Sveiki ! Šis gudrais rakstītajs “Es Es” jeb tautā sauktais Janka Ozoliņš . To vien tik dara kā sēž NTZ.lv un visu komentē . Paldies bet laikam jums ir uzmanības trūkums.

 6. Kas ir, izcilo hot dogu meistar?!? Es tik ilgi par tevīm rakstīšu kamēr tu nebeigsi šeit smirdēt.
  Ja tu esi sapratis, ka komentāros vari rakstīt visu kas ienāk prātā, zem dažādiem pseidonīmiem gan sieviešu gan vīriešu dzimtē, apsaukādams cilvēkus, izglītotus cilvēkus,rakstīt par politikas notikumiem Tukumā,un par to nesanjemt sodu.
  Tad mēs, šīs lapas ilggadējie lasītāji, neljausim tev šeit izpausties.

 7. Jā, iespējams ka esmu ar prātu slims, bet vismaz man nav personības dubultošanās “Tu”, “Pēteris” vai vienā vārdā O. Amatniek.
  Kā Tu nesaproti, ka tevi ir viegli atšifrēt vecais draugs mans. Zem sava komentāra esi kljūdijies ar manu šī saita vārda pareizību, un kas to būtu domājis ,”Pēteris” ir tieši tādu pašu kljūdu pieljāvis. 😀 😀
  Cilvēki, kā jums škjiet vai Tā ir šizofrēnija, vai kāda cita slimība??

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.