Kristīne Liepiņa, Jaunpils pils direktore

Leģendu nakts Jaunpils pilī /FOTO/

«Leģendu naktī», 30. oktobrī, Jaunpils pilī norisinājās klejojumi nostātu un teiku gaņģos – caur nostāstiem un teikām meklēja to atbalsi mūsdienās. Ceļotāji zināmus un nezināmus nostāstus par Jaunpils pili un tās baroniem varēja uzzināt ekskursijā ar pils atslēgu glabātāju.

«Leģendu naktī», 30. oktobrī, Jaunpils pilī norisinājās klejojumi nostātu un teiku gaņģos – caur nostāstiem un teikām meklēja to atbalsi mūsdienās. Ceļotāji zināmus un nezināmus nostāstus par Jaunpils pili un tās baroniem varēja uzzināt ekskursijā ar pils atslēgu glabātāju.  Jaunpils bibliotēkā pieaugušie pat vairāk kā bērni aizrāvās ar noslēpumu uzdevumu risināšanu pie jaukās pils dāmas, raganiņas un tautu meitas.

Mūsdienu atbalss bija atrodama mākslinieces, dizaineres Agneses Melbārdes un Latvijas Nacionālā teātra aktrises Zanes Dombrovskas interaktīvajā izstādē “krāsĒDiens”, kura ietvaros bija  uzstādīti pieci “atmosfērīgi” objekti – siers, brokolis, pupiņas, baklažāns un banāns. Tie  ne tikai rosināja iztēli, bet ļāva pašiem apmeklētājiem mijiedarboties ar notiekošajiem procesiem.

Pasākumā ietvaros bija skatāmas arī vairākas izstādes: Aijas Princes gleznu izstāde «Ar mīlestību…», Kr. Barona 180 gadu atcerei veltītu izstādi «Sumināts, Barontēv!», Ņinas Bondares adīto cimdu izstādi “Latviešu rakstu zīmju maģiskais spēks” un Jaunpils audēju leģendāro darbu izstādi. Sev līdzi varēja paņemt paštaisītu sveci no radošās darbnīcas «7balles».

Visbeidzot, atklāšanas svētkus piedzīvoja grāmata «Jaunpils teikas». Pirms vairāk kā 20 gadiem – 1994. gadā tika izdots pirmais Jaunpils teiku izdevums brošūras formātā. Tajā lielu darbu ieguldīja toreizējā Jaunpils vidusskolas direktore Rita Vārpiņa. Šajā laikā pārmainījusies Jaunpils un senajiem stāstiem klāt nākuši mūsdienu ļaužu stāsti. Līdzās senajām teikām jaunajā grāmatā var izlasīt stāstus, kuri saglabājušies Jaunpils pagasta hronikā, 20. gs. 20. – 30. gadu stāstus, kurus pierakstījusi Silvija Silāre. Viesatu puses stāstu apkopošanu veikusi Viesatu bibliotēkas vadītāja Sandra Šteina.  Pavisam mūsdienīgus stāstus pierakstījušas Jaunpils muzeja darbinieces Ligija Rutka un Zinta Arika, kuras ir arī grāmatas «Jaunpils teikas» sastādītājas.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.