Jaunpils skolēni «Comenius» ietvaros Austrijā diskutē par drošību un labajām manierēm internetā

Pagājušā nedēļā, no 5. līdz 13. decembrim, Jaunpils vidusskolas delegācija bija devusies uz Austrija, kur apmaiņas programmas «Comenius» ietvaros kopā ar kolēģiem no citām Eiropas skolām diskutēja par drošību un labajām manierēm internetā.

Pagājušā nedēļā, no 5. līdz 13. decembrim, Jaunpils vidusskolas delegācija bija devusies uz Austrija, kur apmaiņas programmas «Comenius» ietvaros kopā ar kolēģiem no citām Eiropas skolām diskutēja par drošību un labajām manierēm internetā.

Pret rupjībām internetā

Kā pastāstīja jaunpilnieces Līga Baumane un Laura Arele, projektā nokļuvušas, pateicoties savām "labajām attiecībām" ar datoriem. Un saprašana par jaunajām tehnoloģijām abām gūta ne tikai skolā. "Daudz kas apgūts tieši pašmācības ceļā," uzsver Laura. Tā kā šoreiz starptautiskā jauniešu izglītības projekta «Comenius» tēma bija drošs internets, pirms došanās uz Austriju abas meitenes kopā ar skolas biedreni Ivonnu Martuzāni pāris dienu laikā sameklējušas nepieciešamos materiālus internetā un sagatavojušas tematikai atbilstošu prezentāciju. Jaunpilnieces uzsver, ka visās valstīs, tai skaitā Ungārijā, Polijā, Lietuvā, Vācijā un Austrijā, kas šī projekta ietvaros savstarpēji draudzējas un sazinās, problēmas esot ļoti līdzīgas. Proti, sarunājoties ar kādu internetā, gan pašiem jauniešiem, gan viņu vecākiem vienmēr jāpatur prātā, ka sarunu biedrs varētu arī nebūt tas, par ko uzdodas. Un var gadīties, ka aiz it kā "nevainīga vienaudža" profila slēpjoties, internetā savu kārtējo upuri noskatījis kāds padzīvojis pilsonis ar ne tiem labākajiem nolūkiem… Tomēr citās valstīs, uzsver Laura, tikai tagad par aktualitāti kļūst Latvijā jau sen plašumos gājusī lieta – rupjības un neiecietība internetā. Tādēļ visplašākās diskusijas bijušas tieši par to – kādai vajadzētu būt virtuālās saziņas etiķetei.

 

Ko māca austriešu zēniem

Kā jau ierasts šādu projektu ietvaros, diskusijas un darbošanās ir tikai viena no pasākuma pusēm. Ne mazāk svarīga ir citas kultūras iepazīšana un citas izglītības sistēmas izpēte. Skolotāja I. Martuzāne, kas bija viena no pavadošajām skolotājām (Austrijā pabija arī Jānis Liepiņš, Ilze Tukina un visus līdz Alpu kalniem droši aizvizināja šoferis Aivars Miķelsons), pastāstīja, ka samērā nelielā Vaitensfeldas ciematiņa skolā, kur viesojušies, aprīkojums bijis skaudības vērts. "Skolā viss tiek atjaunots ik pēc katriem pieciem gadiem un viss ir ļoti moderns! Jo īpaši novērtējām darbmācības kabinetus, kas mums Jaunpilī ir mazliet sāpīga tēma," stāsta skolotāja. "Piemēram, kā novērojām, zēni amatu mācībā darbojās ar jau gatavām detaļām – lika kopā pulksteņus ar dzeguzi, ko vēlāk gatavojās pārdot labdarības tirdziņā." Arī Līga un Laura novērtējušas, cik Austrijā viss sakopts, ielas un mājas ieskaitot, un cik cilvēki draudzīgi. "Katru rītu šī ciematiņa iedzīvotāji viens ar otru sarokojas," stāsta Līga. Un Austrijā Ziemassvētki, šķiet, ir jau pavisam tuvu, jo gan ielas izrotātas, gan eglītes jau mājās. Vienīgais nosacītais mīnuss, uzsver Līga un Laura, viņām šķitis tas, ka pārējie projektā iesaistīties jaunieši nav bijuši viņu vienaudži. Ja meitenēm jau gadi septiņpadsmit, tad austrieši skolu, kurā jaunpilnieki viesojās, absolvē jau četrpadsmit gados.

Kalnos netika, bet iepazina eksotiku

Citu starpā līdz ar koncertiem, diskotēkām un muzeju apmeklējumiem, jaunpilnieki iepazīstināti arī ar vietējām ražotnēm. "Apmeklējām pienotavu, Austrijā slavenu alus darītavu. Aktuāla viņiem ir tieši bioloģiskā saimniekošana un ekoloģiski tīra produkcija," stāsta I. Martuzāne. Tāpat arī pabijuši tropisko dzīvnieku mājā, dzelzceļa muzejā. Bet patīkams pārsteigums bijis, ka, apmeklējot Austriju, iepazinuši teju visu pasauli, jo viesošanās skolā bija ieradušies arī kāda cita projekta dalībnieki – jaunieši no Kongo, Indonēzija, Indijas, citām valstīm, kuru uzdevums bijis eiropiešiem demonstrēt savas kultūras krāšņumu. Meitenes atzīst, visjautrāk bijis mācīties āfrikāņu dejas un bungu spēli. Vienīgais, esot žēl, ka vētras dēļ nācies atcelt plānoto slēpošanu kalnos, kaut kopumā Austrijā ziema esot daudz maigāka, nekā pie mums. Sniega maz, un naktī sals sasniedzot vien -5°C. Tomēr kalnos, iespējams, nonākuši jauniešu savā vaļā palaistie gaisa baloni. "Katram balonam bija klāt pievienota kontaktinformācija, lai baloniņa atradēji varētu sazināties ar tā īpašniekiem," par netradicionālo atvadu pasākumu stāsta skolotāja.

I. Martuzāne atgādina, ka projekts ar viesošanos Vācijā noslēgsies maijā. Tāpat arī padomā jau jauni projekti. Piemēram, tiek plānots, kā varētu draudzīgo skolu pulciņam pievienot arī Turcijas un Igaunijas bērnus. Bet pirms iecerētais nav izdevies, plašāk par to runāt negriboties. Tāpēc ieinteresētajiem atliekot vien turēt īkšķus. Lai izdodas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.