Muzeju nakts Jaunmokās

 18. Mai, 2024  18:00

Eiropas Muzeju naktī, 18. maijā, no plkst. 18.00 līdz pusnaktij Jaunmoku pils muzejs aicinās apmeklētājus izzināt un saprast muzeju no neredzamās puses. Muzeju nakts tēmas “Izzināt un iegūt, pētīt un saprast!” ietvaros notiks tirdziņš, būs atvērtās ekskursijas, skatāmas izstādes un Latvijas Medību trofeju izstādes noslēgums.

 

Šogad valsts akreditētam muzejam Jaunmoku pilī  aprit 20 gadi, tādēļ Muzeju nakts ietvaros apmeklētājiem būs iespēja kaut nedaudz ielūkoties muzeja  ikdienā un uzzināt par komplicēto, sarežģīto, bet kopumā ļoti interesanto un nozīmīgo darbu. Jēdzieni muzejisks priekšmets, atvērtais krājums, muzeja misija, priekšmetu signēšana, glabāšanas apstākļi, priekšmetu pieņemšanas akts, eksponēšana, muzeju kopkatalogs ir tikai daļa no publiskajā vidē maz sastopamiem jēdzieniem cilvēkam, kurš nav saistīts ar tiešo muzeja darbu.

Pirms Muzeju nakts sākuma, jau no plkst. 16.00 teritorijā norisināsies tirdziņš, kurā būs iespēja iegādāties Latvijas mājražotāju un amatnieku darinājumus visai ģimenei. Tirgotājus aicina pieteikties līdz 14. maijam Jaunmoku pils mājas lapā.

Plkst. 18.00 notiks valsts mēroga Latvijas medību trofeju izstādes “Jaunmokas 2024” noslēgums Kolonnu zālē. Izstādē apskatāmas vairāk kā 500 medību trofejas un dažādu dzīvnieku izbāzeņi, kā arī izcilas dabas fotogrāfu Andra Eglīša un Ivara Freimaņa fotogrāfijas.

Visa vakara garumā būs skatāms muzeja atvērtais krājums “Zirgvilkmes darbarīki Jaunmoku pils muzeja krājumā”, bet ekskursijas laikā plkst. 18.45 varēs noskaidrot, kāpēc šie priekšmeti ir brīvi skatāmi, bet citi nav.

Plkst. 19.30 teatralizētas sarunas “Muzejisks priekšmets?!” laikā varēs atklāt – kā lieta var nonākt muzejā un kas ar to notiek tālāk – apstrāde, dokumentu sakārtošana un eksponēšana, bet plkst. 21.30 Atvērtajā ekskursijā “Muzeja priekšmetam pa pēdām” būs iespēja izstaigāt pils telpas no idejas par muzeju Jaunmokās 1974. gadā līdz ekspozīcijai un akreditētam muzejam 2004. gadā.

Plkst. 20.30 pie pils uzstāsies Tukuma E. Birznieka – Upīša 1. pamatskolas deju kolektīvs “Pastariņi”.

Muzeju nakts laikā ekspresstendā “Ielūkojies muzeja neredzamajā pusē!” apmeklētāji būs aicināti  ielūkoties Latvijas Nacionālajā muzeju kopkatalogā, noskaidrot – kādi glabāšanas apstākļi nepieciešami muzeja priekšmetam, kā noteikt tā vērtību un atbilstību muzeja misijai un rast atbildes uz citiem jautājumiem, kā arī būs iespēja pildīt dažādus interesantus uzdevumus “Jaunmoku pils muzejam – 20”.

Visa vakara garumā līdz plkst. 23:00 būs atvērta vasaras dārza terase, kuras laikā būs iespēja baudīt gardus ēdienus un dzērienus gan lieliem, gan maziem.

Lēmums par Meža muzeja izveidi Jaunmoku pilī tika pieņemts jau 1974.gadā, bet apmeklētājiem Jaunmoku pils iekštelpas un pirmās meža darbarīku ekspozīcijas atvērtas 1991. gadā. Kopš 2004. gada tas darbojas SIA “Jaunmoku pils” sastāvā un Muzeja krājumā šobrīd apkopoti 4535 priekšmeti un 4319 ir tieši saistīti ar meža nozari.

Pašlaik muzejā ir apskatāma vēsturiskā jūgendstila ekspozīcija pils salonos un Meža muzejā pils 2. stāvā “Meža apsaimniekošanas 20. gadsimtā” ekspozīcija un “Mežs un tā nozīme cilvēka dzīvē”. Patstāvīgās izstādes “Jaunmoku pils celtniecības detaļas”, “Jaunmoku pils vēstures lappuses ”Vilhelms Bokslavs – Jaunmoku pils arhitekts”, “Ne spalvu ne pūku”, “Parku labiekārtošanas plāni”. Mainīgās izstādes “Maksā ragā!, “Medību munīcija”, “Ap un par putniem” un medību trofeju izstādi “Jaunmokas 2024”.

Uz tikšanos Jaunmoku pilī!