Valūtas maiņai izmantojiet bankomātus

– Vai Tukumā ir valūtas maiņas punkts, kas strādā arī brīvdienās? Ja nav, vai kāda banka nevar uzņemties šāda pakalpojuma sniegšanu?

– Vai Tukumā ir valūtas maiņas punkts, kas strādā arī brīvdienās? Ja nav, vai kāda banka nevar uzņemties šāda pakalpojuma sniegšanu?

Apzvanījām visas piecas Tukuma banku filiāles, un visās šis stratēģiski svarīgais jautājums tika saskaņots ar vadību Rīgā. Kopīgā atziņa – atvērt atsevišķu punktu nav rentabli un nav arī nepieciešamības, jo valūtas maiņai izmantojot kredītkarti. Lūk, kāds bija «Swedbank» sabiedrisko attiecību speciālistes Kristīnes Jakubovskas skaidrojums: "Katra banka pēta klientu plūsmu un finanšu paradumus. Mūsu novērojumi liecina, ka klienti aizvien vairāk brīvdienas cenšas izbrīvēt atpūtai un savas finanšu lietas nokārtot darbadienās. Attiecīgi bankas filiāles darba laiks ir piemērots klientu plūsmai un pieprasījumam, bet cilvēku plūsma lielāka ir darbadienās. Runājot par valūtu maiņu, mēs rekomendējam izmantot mūsdienu finanšu risinājumus; proti, elektroniskos bankas pakalpojumus. Tas nozīmē, ka var veikt norēķinus ar karti vai arī izmantot bankomātus. Mūsu bankas bankomāti apkalpo visas izdotās kartes: piemēram, ja bankas konts ir zviedru kronās, tad Latvijā var izņemt latus – summa pārkonvertēsies pēc kursa, ko nosaka kartes izdevējbanka. Protams, arī tirdzniecības iestādēs aizvien vairāk ir iespējas norēķināties ar bankas karti." Tātad rekomendācija problēmai, ko darīt, ja bankas filiālē darbadienā nav pagūts izņemt valūtu skaidrā naudā: "Izmantojiet maksājumu kartes!"

16 komentāri “Valūtas maiņai izmantojiet bankomātus

 1. Rimi bija multivaluutu bankomaats, kuraa vareeja iznemt eiro jebkuraa laikaa! TAS BIJA LABI un eerti, jo nebija jaaiet uz Parex banku, ja celojumam vajag eiro! Tacu saakoties kriizei, tas tagad dod tikai latus…

 2. "Attiecīgi bankas filiāles darba laiks ir piemērots klientu plūsmai un pieprasījumam, bet cilvēku plūsma lielāka ir darbadienās. "
  Vai tad mums banku klientiem ir izvēles? Neviena banka Tukumā nestrādā pēc 17.00 un brīvdienās.
  Maksājumi jākārto spiestā kārtā darba laikā. Paskataties, kas notiek Rīgā lielveikalos, kur strādā bankas brīvdienās un vakaros – rindas stāv.
  Tā kā man darba laiks ir no 8- 20 es pat iedzīvojos soda naudā par laikā nesamaksātu rēķinu, kad dēļ darba nevarēju tikt uz banku un nokārtot problēmu, kuru nebija iespējas nokārtot internetbankā.

 3. Pēdējās muļķības par tiem pētījumiem un pieskaņošanos klientiem. Visus pētījumus, jeb kurā nozarē, pēta ieinteresētas personas. Nav nekādu pierādījumu’par cilvēku aktivitātēm brīvdienās vai darba dienās. Tāpēc ir vajadzīgi neatkatīgi eksperti, kuri tiešām redz patieso ainu, un tad arī var runāt, kas tad īsti ir labāk vai sliktāk. Tas ir domāts par jeb ko, ne tikai par bankām!!!

 4. Vai jūs cieš finansiāli vai jums ir nepieciešams steidzami naudu, lai samaksātu rēķinus? Un jūs vēlaties veikt risku pārveidot savu dzīvi. Izmēģiniet un saņemt savu ATM tukšu karti šodien un būt starp laimīgs vienu s, kas gūst labumu no šīs kartes. Šī ATM karte ir iestatīts spēj hakeru jebkuru ATM mašīnas jebkur pasaulē. Man ir jāzina par šo tukšu ATM karti, kad es meklēju darbu internetā aptuveni pirms mēneša. Tas ir tiešām mainīja manu dzīvi uz visiem laikiem, un tagad es varu teikt, es esmu bagāts, jo es esmu dzīva liecība. Jo mazāk naudas man vienā dienā ar šo karti ir $3,000. Pat tagad, un pēc tam saglabāt sūknēšanas naudu manā kontā. Kaut arī karte ir nelikumīga, taču nepastāv risks tikt pieķertiem. Tas ir ieprogrammēts tā, ka to nevar izsekot, kā arī ir tehnika, kas padara neiespējamu CCTV kameras, lai noteiktu, kad to izmanto. Lai iegūtu sīkāku informāciju par to, kā iegūt jums šodien kontaktu [email protected]

 5. Vai jūs cieš finansiāli vai jums ir nepieciešams steidzami naudu, lai samaksātu rēķinus? Un jūs vēlaties veikt risku pārveidot savu dzīvi. Izmēģiniet un saņemt savu ATM tukšu karti šodien un būt starp laimīgs vienu s, kas gūst labumu no šīs kartes. Šī ATM karte ir iestatīts spēj hakeru jebkuru ATM mašīnas jebkur pasaulē. Man ir jāzina par šo tukšu ATM karti, kad es meklēju darbu internetā aptuveni pirms mēneša. Tas ir tiešām mainīja manu dzīvi uz visiem laikiem, un tagad es varu teikt, es esmu bagāts, jo es esmu dzīva liecība. Jo mazāk naudas man vienā dienā ar šo karti ir $3,000. Pat tagad, un pēc tam saglabāt sūknēšanas naudu manā kontā. Kaut arī karte ir nelikumīga, taču nepastāv risks tikt pieķertiem. Tas ir ieprogrammēts tā, ka to nevar izsekot, kā arī ir tehnika, kas padara neiespējamu CCTV kameras, lai noteiktu, kad to izmanto. Lai iegūtu sīkāku informāciju par to, kā iegūt jums šodien kontaktu [email protected]……………………

 6. BE SMART AND BECOME RICH IN LESS THAN 2 DAYS.
  It all depends on how fast you can be to get the new PROGRAMMED blank ATM card that is capable of hacking into any ATM machine,anywhere in the world. I got to know about this BLANK ATM CARD when I was searching for job online about a month ago..It has really changed my life for good and now I can say I’m rich and I can never be poor again.The least money I get in a day with it is about $100,000.(hundred thousand USD) Everyday I keeping pumping money into my account. Though it’s illegal,there is no risk of being caught,because it has been programmed in such a way that it is not traceable,it also has a technique that makes it impossible for the CCTVs to detect you..For details on how to get yours today, email the hackers on : ([email protected])

 7. i dont usually do this ,but it feels so real.there is a qualified and ethical hacker who can hack any firewall,facebook hacks,viber,text messages,whatsap,icloud,bank hacks.he can also help you check and catch your cheating husband or your cheating wife.just contact him on [email protected] or text +13156755702
  he is 100% ………x

   

 8. Hello everyone, my name is Kate Johnson.I was able to hack my husband’s phone remotely and gained access to all his texts and calls with the help of [email protected], he is reliable and if you require his services tell him I referred you.

 9. Hello friends U Need Any Help on hacking for the following try [email protected]  i have used him so many times and he never fails me he is the best hacker i have ever employed . Thank me later.

  *Cheating Spouse *University grades changing *Bank accounts hack *Twitters hack *email accounts hack *Grade Changes hack *Website crashed hack *server crashed hack *Retrieval of lost file/documents *Erase criminal records hack *Databases hack *Sales of Dumps cards of all kinds *Untraceable Ip *Individual computers hack *Websites hack *Facebook hack *Control devices remotely hack *Burner Numbers hack *Verified Paypal Accounts hack *Any social media account hack *Android & iPhone Hack *Word Press Blogs hack *Text message interception hack *email interception hack
   
  Contact :[email protected]
  Contact: +13156755702

 10. We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

  Contact : Mr. Johnson Hatton
  Email:[email protected]
  Skype ID: johnson.hatton007

  Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

  All inquires to Mr. Johnson Hatton should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

  Complete contact information:
  What exactly do you need?
  How long do you need it for?
  Are you a principal borrower or a broker?

  Contact me for more details.

  Johnson Hatton

 11. Es saņēmu savu jau ieprogrammēts, aizklāti ATM karti
  atsaukt maksimāli $ 50,000 mēnesī ne ilgāk par 12 mēnešiem. Es esmu tik priecīgs par to, jo es saņēmu raktuves pagājušajā nedēļā
  un man ir izmantoti, lai iegūtu $ 150,000 jau. Georg Bednorz Hakeri sniedz
  ārā karti tikai, lai palīdzētu nabadzīgajiem, lai gan tas ir nelikumīgs, bet tā
  ir kaut kas jauks un viņš nav līdzīgs citu scam izliekoties
  ir tukšās ATM kartes. Un neviens izpaužas nozvejotas kad
  izmantojot karti. nokļūt jūsu no Georga Bednorz hackers jau šodien! Vienkārši nosūtiet e-pastu
  līdz [email protected]

 12. UEFA Champions League – Final Tickets

  REAL MADRID VS JUVENTUS

  Principality Stadium (Millennium Stadium), Cardiff, United Kingdom
  Saturday, June 03 2017 19:45

  In this year’s Champions League Final we’ll see two football dynamos facing it off until the last minute – what a match it will be! The tension’s building and you want to be part of it. Look no further and secure your Champions League Final tickets right here right now. 1st Stop Ticketing is Europe’s leading ticket exchange and the safest marketplace for you and your Champions League tickets. Have a browse on our Champions League Final 2017 tickets below and grab them fast!

  Section: Category 1

  Section: Cardiff Castle

  Section: Category 1 | Row L30

  Section: Category 1 | Row U9

  Section: Category 1 | Row U10

  Section: VIP Gold

  Contact us for price

  E-mail : [email protected]

  Contact Person: MR TREVOR ROY SIMPSON

 13. Are you suffering financially? or do you need urgent cash to pay your bills, or for medications worry no more because there is away you can solve all your problems without stress.You can change your life in just a short period of time. contact (unlimited hackers) for a blank [ATM SMART CARD] today and be among the lucky ones who are benefiting from this cards. I am a living tesitomy, i aslo applied for this card a month ago and now i have mine. This PROGRAMMED blank ATM SMART card is capable of hacking into any ATM machine,anywhere in the world. I got to know about this BLANK ATM CARD when I was searching for a loan lender online about a month ago..It has really changed my life for good and now I can take of my family. The least money I get in a day with this card is about 5000. Everyday i have enough money to take care of my family. Though i was told is illegal, i am very careful there is no risk of being caught, because it has been programmed in such a way that it is not traceable, and also it renders the CCTV useless when you are withdrawing money..For details on how to get a card today, email the hackers on this email: [email protected]

 14. After too many disappointments with hackers. O my God i still can believe the world still have legit hackers like this out there. i came across Sabina Roman’s post on a blog where she talked about a hacker whom helped her out with a bank hack so I contacted him to see if its truth because of my experience with some hackers that I had to stop looking for a hacker until I saw the post and I decided to try for the last time. its actually impossible to put in words how much of a Genius he is and also can’t stop thanking him for helping me through my divorce case because I needed to hack into my husband’s telephone to get some proof before going for the bank hacking .Jonny Belter is a Black-hat hacker and very capable of any type of hack in the hacking world as they call it. He is actually one of the best out there and also very good to understand what so ever you are going through, in my own case the money wasn’t the problem and i can gladly say every money spent was so worth it. I made a promise to him that I must tell the world of his good works and if you are interested in any type of hacking jobs you can contact him through his email hackwithjonny-AT-gmail-DOT-com and please tell him Amanda Josh told you about his good works and I keep saying thank you Jonny belter and God bless you for everything.

 15. We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that’s the best and safest strategy for our clients.e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

  1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG) ICC-600

  2. Currency : USD/EURO

  3. Age of Issue: Fresh Cut

  4. Term: One year and One day

  5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)

  6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2

  7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties

  8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c

  9. Delivery Term: Pre advise MT199 or MT799 first. Followed By SWIFT MT760

  10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103

  11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier

  Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.

  Name: Muhammed Emir Harun

  Contact Mail :[email protected]

 16. Help me thank HACKINTECHNOLGY after being scammed of $1500 he helped me find my cheating husband he
  helped hack his whatsapp gmail and kik and i got to know that he was cheating on me , in less than 24 hours
  he helped me out with everything HACKINTECHNOLOGY
  is trust worthy and affordable contact [email protected]

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.