Par elektrosētu un kakla siksniņu, kas neļauj riet

Esmu dzirdējusi par suņu kakla siksnām, kas neļaujot sunim iziet ārpus noteiktās teritorijas, suns tad saņemot strāvas impulsu. Esot arī tādas pašas kakla siksnas, kas neļaujot suņiem riet. Es gribu zināt, vai šādas ierīces nenodara suņiem pāri? Kā tas ir no dzīvnieku aizsardzības viedokļa? Šādas kakla siksnas taču suņiem rada stresu.

Esmu dzirdējusi par suņu kakla siksnām, kas neļaujot sunim iziet ārpus noteiktās teritorijas, suns tad saņemot strāvas impulsu. Esot arī tādas pašas kakla siksnas, kas neļaujot suņiem riet. Es gribu zināt, vai šādas ierīces nenodara suņiem pāri? Kā tas ir no dzīvnieku aizsardzības viedokļa? Šādas kakla siksnas taču suņiem rada stresu.

Ar šo jautājumu vērsāmies pie Tukuma dzīvnieku patversmes vadītājas Simonas Grundules, kura uzskata, ka radiosēta suņiem varētu derēt, bet riešanas ierobežotājs – ne:

– Kam tad ir domāts suns? Ja kāds iegādājas suni, tad jārēķinās, ka viņš ries. Ir jau dzirdēti gadījumi, ka ASV, lai suņi nerietu, viņiem taisa operāciju… Man tas nav pieņemami.

Veterinārārste Sigita Bišofe uzskata, ka apstākļi ir dažādi un ir gadījumi, kad radiosēta var koriģēt suņa rīcību un novērst problēmas. Ierīce ir sertificēta un tāpēc nav pamata apšaubīt tās atbilstību. Man praksē nav bijis gadījumu, ka kādam pacientam radio sēta būtu kaitējusi. Saviem suņiem to nelietoju, jo tā ir pietiekami dārga, un man arī šīs problēmas nav aktuālas.

Vineta Kanberga, kas nodarbojas ar radiosētas tirdzniecību, uzskata – ja sistēmu lieto pareizi, pareizi veic dzīvnieka apmācību, tā strādā ideāli. Šādu radiosētu noskatījuši ASV, kur parasti katras mājas priekšā esot apstādījumi un zāliens, bet nav sētas. Parasti šādās mājās ģimenēm ir arī suņi. Ar radiosētas palīdzību iespējams panākt, ka suns nepārkāpj robežas. Sunim ir kakla siksniņa ar raidītāju, apkārt teritorijai ir ieraksts vads. Tiklīdz suns tam tuvojas, saņem zemas frekvences statiskās strāvas impulsu. Ja suni pieradina un šādi apmāca, tad viņš robežas ievēros arī tad, ja kādreiz kakla siksnu aizmirsīsies uzlikt. Tomēr jāņem vērā, ka suņi ir dažādi, var būt arī tādi, kas uz šo impulsu nereaģē. Ir suņi, kuri laukos dzīvo pie mājas, nekur neiet, bet ir tādi, kuri mēdz pagalmu atstāt. Pēdējiem elektrosēta noder.

Tas pats ir ar siksniņu, kas ierobežo riešanu. Varbūt tas neskan pārāk labi – bet tā neļauj sunim riet. Parasti jau arī šādas siksniņas nav vajadzīgas, taču dažkārt suņiem un viņu īpašniekiem ir problēmas. Ir suņi, kas rej naktī, kaimiņi sūdzas, un tāpēc no mīluļa var nākties šķirties. Taču, ja var palīdzēt, uzliekot šādu siksniņu, tad problēma ir atrisināta. Ir suņi, kuri rej tad, kad saimnieka nav mājā. Nav taču siksniņa sunim jānēsā nepārtraukti. Dienas laikā sunim ir jāļauj riet. Troksnis taču rodas arī, automašīnām braucot, malku zāģējot, dažādus citus lauku darbu darot, un par to neviens nevar protestēt. Siksniņas, kas neļauj riet, ir dažādas, vienas, kuras darbojas uz ultraskaņas principa: sunim rejot, rodas nepatīkamas sajūtas, un ir arī vēl tāds, kas, sunim rejot, izdala citrusaugļu aromātu, kas sunim nepatīk. Protams, ir arī izņēmumi, var gadīties, ka kādam sunim šis aromāts ir tīkams tāpat kā cilvēkiem.

Komentāri

  1. Nu pat uzvārdu Vinetai nevarat pareizi uzrakstīt!!! Kā var Dambergu par Kanbergu uztaisīt?!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *