Rihards Zariņš: Tukuma policisti – nepelnīti nomelnoti

Pēc 25. janvāra traģiskajiem notikumiem Jēkabpilī atkal negatīvās izteiksmēs tiek pieminēts Tukuma vārds, jo raugi – vairāki noziedzīgās grupas dalībnieki nākuši no Tukuma. 26. janvāra LNT raidījumā «Degpunkts» pat sagatavots sižets ar nosaukumu «Tukuma policijai slikta slava» – atgādinot virkni skandalozu noziegumu pēdējos gados, raidījums noslēdzas ar rezumējumu: «… Pēc neoficiālas informācijas abu brāļu (Denisa un Pāvela Hristoforidi – red.) iesaistīšanās noziedzīgajā grupējumā pilsētniekiem nav nekāds jaunums, jo viņi centušies izspiest naudu arī no vietējiem iedzīvotājiem, kas arī bija zināms visai pilsētai…» Reaģējot uz šādiem paziņojumiem, savu viedokli Tukuma policijas aizstāvībai vēlējās izteikt bijušais pārvaldes priekšnieks Rihards Zariņš. Lūk, viņa stāsts.

Pēc 25. janvāra traģiskajiem notikumiem Jēkabpilī atkal negatīvās izteiksmēs tiek pieminēts Tukuma vārds, jo raugi – vairāki noziedzīgās grupas dalībnieki nākuši no Tukuma. 26. janvāra LNT raidījumā «Degpunkts» pat sagatavots sižets ar nosaukumu «Tukuma policijai slikta slava» – atgādinot virkni skandalozu noziegumu pēdējos gados, raidījums noslēdzas ar rezumējumu: «… Pēc neoficiālas informācijas abu brāļu (Denisa un Pāvela Hristoforidi – red.) iesaistīšanās noziedzīgajā grupējumā pilsētniekiem nav nekāds jaunums, jo viņi centušies izspiest naudu arī no vietējiem iedzīvotājiem, kas arī bija zināms visai pilsētai…» Reaģējot uz šādiem paziņojumiem, savu viedokli Tukuma policijas aizstāvībai vēlējās izteikt bijušais pārvaldes priekšnieks Rihards Zariņš. Lūk, viņa stāsts.

Pārmetumi policijai – pārmetumi vietējai sabiedrībai
R. Zariņš: – Pēc pārmetumiem plašsaziņas līdzekļos jāsāk aizstāvēt Tukuma policija. Kāpēc? Tāpēc, ka policijas iecirknī lielākoties strādā vietējie cilvēki, kas ir daļa no Tukuma sabiedrības. Pārmetumi Tukuma policijai patiesībā ir pārmetumi visai vietējai sabiedrībai. Ja arī brāļi Hristoforidi, kas agrāk strādāja Tukuma policijā, ir paveikuši šo nežēlīgo noziegumu, es uzskatu, ka kolēģi nav vainīgi. Kāpēc? Tāpēc, ka ne jau darbavietā veidojas noziedzīgas tendences – darbu policijā uzsāk jau nobrieduši cilvēki. Iespējams, viņu personību pietiekami neizvērtē, taču kadrus izvēlas centralizēti; tos neapstiprina šeit uz vietas, Tukumā. Vecākais no brāļiem, Deniss, tika atskaitīts no mācībām Kauguru policijas skolā par satiksmes negadījuma izraisīšanu, taču tiesas ceļā panāca ieskaitīšanu policijas rindās un pēc piederības dzīvesvietai viņu nosūtīja darbā uz Tukumu. Pāvelu novirzīja darbam Jūrmalas policijā, taču, kad radās brīva štata vieta, viņš uzrakstīja iesniegumu, ka vēlas strādāt dzīves vietā. Tā puiši nonāca pie mums. Uzreiz pēc nozieguma, sazinājos ar bijušajiem kolēģiem un man konkrēti pavaicāja: – Vai uzskatu, ka viņi spējīgi uz šādu noziegumu? Nē, uzskatīju, ka vienīgās problēmas varēja rasties ar pārmērīgu spēka pielietošanu kārtības nodrošināšanā. Viņi bija fiziski labi attīstīti un nodarbojās ar cīņas sporta veidiem un arī raksturiņi nebija nekādi lēnie.
– Bet raksturojums no skolas ir labs, jo īpaši uzvedībā…?
– Nu, es viņus redzēju darbībā – par lēnīšiem nekādi nenosauksi. Viņi bija ātras dabas – savā ziņā neiecietīgi pret tiem, kas nepakļāvās. Tāpēc arī bija sūdzības, kam sekoja dienesta pārbaudes – visas par to, vai spēka pielietošana bijusi likuma robežās. Protams, neviens no vadības nebrauca kontrolēt, kā viņi strādā – tādu precedentu neatceros, taču tika rīkoti fiktīvi izsaukumi, lai vērtētu darbinieku operativitāti un jāsaka – šajā ziņā pārmetumus neesmu saņēmis.
Uz noziegumu varēja mudināt līdzekļu trūkums
Šobrīd var skaidrot, cik objektīvas bija šīs dienesta pārbaudes, taču tās nav saistāmas ar notikumiem Jēkabpilī.
– Cilvēki grib izprast nozieguma motīvus un meklē tos pagātnē?
– Ja nevarat saprast motīvu, pavaicājiet pašam aizturētajam. Tā ir skolas sola patiesība. Ja plašāka informācija šobrīd netiek izpausta, tad ko varam darīt? Ja man vaicātu, kas mudināja uz noziegumu, tad visticamāk situācija valstī. Ja cilvēkiem, kas ņēmuši kredītus, samazina algas, tad nevar pārmest, ja viņi meklē iespējas papildus piepelnīties. Tā Tukumā tie policisti, kas vēlējās piepelnīties citā darbā, rakstīja priekšniekam iesniegumu un man bija jāizvērtē, vai spēs apvienot darbus; vēlāk valsts policijā tika izstrādāta noteikta kārtība – potenciālajiem darba devējiem vajadzēja iesniegt darba grafiku (protams, policijā ir arī ārkārtas gadījumi, kad jāizsauc cilvēki no brīvdienām). Vārdu sakot, saskaņošana notika un tāpēc negribētu apgalvot, ka papildus darba vietu aizliegšana uzlabos darba kvalitāti un morālo stāju.
Nākošais – algu samazinājums. Par to sašutuši ir visi. Pāvels, kurš uz izmeklēšanas laiku bija atstādināts no dienesta policijā, gadu (!) saņēma tikai tā saucamo uzturnaudu – Ls 50 apmērā. Tas ir milzīgs slogs esošā bezdarba apstākļos un noteikti kalpoja, kā pamudinājums meklēt alternatīvas – arī noziedzīgas iespējas līdzekļu iegūšanā…
Protams, jautājums, – kāpēc citi bez darba palikušie policisti (un tādu nav mazums) nav rīkojušies tik radikāli…? Vai viņi ir morāli stiprāki? Iespējams, taču šo iemeslu skaidrošana paliek psihologu ziņā. Katrs no mums ir individuāla personība, taču apgalvojums, ka Tukuma policisti ir sliktie, man ļoti ķērās pie sirds…
Bez «Alfas» iztiks, bez Tukuma policistiem – nē
– Bet jāatgādina, ka 2009. gadā pēc Pāvela aizturēšanas par iespējamu kukuļņemšanu, tika publiskots policijas dežūrdaļas video; tātad, brāļiem bija draugi un atbalstītāji, kas uzdrošinājās pārkāpt iekšējās kārtības reglamentu…?
– Es to saprotu, bet runa ir tikai par vienu – trešo personu, kas novērošanas kameras ierakstu nofilmēja mobilajā telefonā. Piekrītu, brāļiem bija draugi un tas ir tikai dabiski, ja darbā ir draudzīgas attiecības, tāpēc domāju, ka cilvēks, kurš ierakstu nofilmēja, visticamāk nenovērtēja, kādu kaitējumu nodara. Mēs nevaram apgalvot, ka šī izpalīdzēšana bija viennozīmīgi ļaunprātīga.
Ja runa par vidi, tad valsts policijas dienestā brāļi pavadīja tikai 1/4 daļu laika. Gribu uzsvērt, ka jaunajā Tukuma iecirknī viņi nav strādājuši nevienu dienu un Janekam Baham neko nevar pārmest! Bet LNT raidījums «Degpunkts» uzsāka pret Tukuma policiju vērstu kampaņu jau pēc A. Rancāna vardarbīgās nāves «Alus pagrabā». Kopš tā laika esam sliktie un Jēkabpils notikumi tikai apstiprina Tukuma bēdīgo slavu… Absolūti nepiekrītu un līdz šim neviens nav spējis pierādīt pretējo! Pretēji raidījumā apgalvotajam Tukuma policijas darba rādītāji allaž ir bijuši virs vidējā līmeņa. Ja sadzīviskas ķildas laikā tiek nogalināts viens puisis, tad kā tas saistāms ar policista slepkavību Jēkabpilī pēc četriem gadiem? Un baumas par manu korumpētību (raidījumā apgalvots, ka R. Zariņš, iespējams, saņēmis Ls 2000 lielu kukuli, lai Rancāna lietā apsūdzētais tiktu cauri sveikā – red.) sākās tikai tāpēc, ka vainīgais – E. Kunstbergs netika uzreiz apcietināts. Bet Tiesa, ne policija, izvērtējot to informāciju, kas tobrīd bija tās rīcībā, nolēma nedot apcietinājumu! Sabiedrība to nezina, bet mēs momentā pēc šī atteikuma iesniedzām materiālus apgabaltiesā, kas piesprieda apcietinājumu un E. Kunstbergs tika izolēts no sabiedrības. Tā rīkojāmies, apzinoties, ka puisis, kurš nositis cilvēku, ir potenciāli bīstams. Par tālāko izmeklēšanas kvalitāti neņemos spriest, taču nedomāju, ka ētiski par to spriest advokātam, kas ieinteresēts «uzsist sev cenu». Atgādināšu, ka izmeklēšana tika veikta stingrā prokuratūras, tiesas un citu tiesībsargājošo institūciju uzraudzībā… Tāpēc visi mēģinājumi uzvelt vainu Tukuma policijas kolektīvam ir netaisni un es tos uzskatu par vistīrāko apmelojumu!
Un arī – pirmās divas dienas pēc traģēdijas par «Alfu» vispār nerunāja – vienīgie grēkāži – tukumnieki! Vai divi «Alfas» darbinieki nepiedalījās noziegumā? Piedalījās! Vai nav pelnījuši, ka viņu personības apspriež tāpat kā tukumniekus…? Manuprāt, jārod taisnīgs risinājums, taču pārmetumi Tukuma likumsargiem ir netaisnīgi. Atcerēsimies parunu par darvas karoti medus mucā, tāpēc ikvienam, tostarp masu medijiem vajadzētu atbildīgāk izturēties pret sabiedriskās domas veidošanu un neradīt vētru ūdens glāzē…
Šobrīd policijas vadība atkal sola reformas, bet tādās visu laiku dzīvots – vai labāk kļuvis? «Alfa» tiks likvidēta – izvairīsies no jebkādas atbildības, bet ko darīs Tukums? Bez policijas šeit neiztiks! Visus neatlaidīs, taču nomelnotajiem darbiniekiem būs jāturpina darbs…

Komentāri

 1. Diemžēl es nevaru piekrist godājamajam Tukuma bijušajam priekšniekam. Viņi laupīja.Viņi šāva uz policijas virsnieku. Ar to ir pateikts viss.Protams, nevar nomelnot visu Tukuma policiju.Ir vajadzīga sistema,kas darītu visu lai nepieļautu, ka spēku struktūrās strādā cilvēki, kas var paverst ieroci pret savu biedru un vecāko pēc pakāpes.
  šajā sistemā ietilpst kadru daļas priekšnieks,tiešais priekšnieks, psihologs,kapelāns un medicīniskais dienests. Varu derēt ka neviens no trīs pedējiem Tukuma policijas iecirknī nav.

 2. Tad jautājums raksta autoram ,kāpēc policijas ziņās par piedraudēšanu ar nazi Aviācijas ielā šis romu tautības vīrietis vēl atrodas sabiedrībā, līdz kādu nodurs ,narkotikas ,vai zāli sapīpējies, jo Jauntukuma mikrorajonā ar to iegādāšanos nav problēmu ,ne velti šis droši ir tas pats ,kas 30. decembrī uzbruka diviem vīriešiem un pataisīja zilus,tad tāda ir tā kārtība ,visatļautība, līdz droši arī kādu nodurs vai nositīs,atgriezies reālajā dzīvē un pastaigā vēlu vakaros pa Liello ielu vai pa Jauntukumu ,tikai kājām ne ar mašīnu braucot ,tad redzēsi reālo dzīvi.

 3. gribētos jau lai policisti būtu labu, bet diemžēl pieteikami daudz neslavas ir tukumniekiem, šķiet ka tomēr ir jāizvērtē kā tad strādājat. Jā nenoliedzami valsts politika pret šiem atbildīgajiem dienestiem ir galīgi garām, vajadzētu kārtīgas algas un tad gan, ja pārkāpums tad ārā no dienesta, tad arī padomātu, kā es strādāju

 4. Diemžēl Tukumu jau zin pateicoties arī Tukuma iedzīvotājiem. kā kas tā BEZ TABU VAI TAUTAS BALSS UN DEGPUNKTS. citiem Latvijas iedzīvotājiem jau liekas, ka mums te kautkāda kriminālā zona. Un nu atkal. šoreiz gan neatbalstu, ka tiek Tukums skandināts. bet par to jau nav jārunā vietējā avīzē, bet kautkur tālāk. ir tak iespējas runāt par neslavas celšanu. Tieši par konkrēto gadījumu- nevis šeit atkal mazgāt veļu par paŗējiem, kas protams ir un vienmēr būs. un ne tikai tukumā, bet arī citās Latvijas pilsētās.

 5. Es personīgi uzskatu ka normāli cilvēku tādu raidījumu kā degpunktā neskatās un ko tie slimie kas viņu skatās domā par Tukumu man ir pilnīgi vienalga!

  ***** 03.02.2011. 10:06:23
  Un ja tu esi tik gudrs un zinoš kur, kad un kā tirgo narkotikas, kāpēc nevērsies policijā un neinformē viņu??? Tu spēj tikai šeit kaukt ka policija neko nedara??? Padomā vai tu pats sabiedrības un kārtības labā kaut ko dari!!!

 6. Es R.Zariņa vietā apdomātu iespēju griezties tiesā par goda un cieņas aizskaršanu, jo tak TV ekrānos visai Latvijai viņš tiek nosaukts par kukuļņēmēju, lai beidzot Supe & Co domā, ko var atļauties un ko nē.

 7. Redzēju to raidījumu. Un , man liekas, ka tur smuki pateica, ka runa nav par tiem, kas cītīgi strādā. Tā kā Zariņa attaisnojumi kaķim zem astes. Kas vainīgs, tas bailīgs.

 8. es redzēju, visticamāk neredzēji gan un diez vai dzirdēji pusmūža krīzē slīgstošā, caurbirušā žurnālista pēdējos teikumus par Tukuma policijas priekšnieku!

 9. Kā tu , Vetis, vari apgalvot kad viņi šāva? Stāvēji blakus?
  Es neatbalstu šādu soli un esmu lielā šokā par notikušo, bet ķengāt visu mūsu policiju arī nevajag. Un es arī ieteiktu Zariņa kng. vērsties tiesā pret Supi.

 10. Rihards Zariņš goda vecis, viņam pilnīga taisnība, īpaši par kakta raidījumu "Degpunktā", kuram Tukums nav mīļš daudzu apsvērumu pēc. Kurš zin, ka vienā dienā raidījuma šoferim (darba autiņa šoferim) Tukumā tika uzlikti 2 sodi par stāvēšanu neatļautā vietā??? Kurš zin, ka Seržants skrēja lamāt pašvaldības policistus par to???

 11. Gudriniek, laikam grāmatas salasījies? Par kādu kapelānu Tu runā? Par kādu psihologu? Par kādu medicīnisko dienestu? Tas nav ne tikai Tukumā, bet nav nekur. Tā pat, kā nav daudzu citu, elementāri vajadzīgu lietu, vienkārši nav. Vēl, Tev, zināšanai – visā pasaulē ik gadu noziedzīgos nodarījumus izdara pavāri, armijnieki, tiesneši, slaucēji un tā tālāk, arī policisti. Un neviens, neatkarīgi no izvērtēšanas pakāpes, nav laikus atklājis potenciālos noziedzniekus. Tā ir tikai teorija.

 12. Piekrītu ARTAVIŅAI, FEMALE un PINGVĪNIŅAM. Bet kas notiek pašā Rīgā?! Domāju,ka tur ir situācija daudz traģiskāka,bet redz jau tikai lauku rajonus.
  Ja policists griežas pie iedzīvotājiem ar palīdzību vai kaut ko nav redzējis- tad neko nezinu,neesmu redzējis, man tas neinteresē,jo pašu neskar. Bet kad kaut kas notiek pašiem,tad skrien un sūdzas,ka policija neko nedara. Ja cietušie negriežas policijā,tad varat kliegt cik gribat,ka nekas netiek darīts, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

 13. tos abus braļus ir jāsoda…pec augstākajiem soda mēriem.nekādu žēlastību..zinu viņus un viņu raksturiņus īsti recidīvisti un bandosi..nesaprotu kā tādi vispār varēja tikt strādāt Policijā…Tukuma POliciju vajadzētu kārtīgi paretināt…piemeram nakamais bandīts tur strādā Mārtiņš Arnis…ko viņš tur vispar dara ar savām sabojatajām smadzenēm..

 14. Tukuma policijā ir Zaicevs,pilsētnieki viņu par Zaķīti saukā.Jo varens ir tikai policista formu uzvilcis.Tad ir bravurīgs,tāds pats kā brāļi H….
  Varbūt laiks arī viņu testēt,pārbaudīt viņa atbilstību policista amatam..?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.