Jaunpilī nodedzināta Aigara Bikšes skulptūra «Marija ar bērnu»

Jaunpilī nodedzināta mākslinieka Aigara Bikšes veidotā lielformāta skulptūra «Marija ar bērnu», – vēsta interneta portāls Delfi.lv. Tā aģentūru LETA informējis Jaunpils novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Baranovskis.

Jaunpilī nodedzināta mākslinieka Aigara Bikšes veidotā lielformāta skulptūra «Marija ar bērnu», – vēsta interneta portāls Delfi.lv. Tā aģentūru LETA informējis Jaunpils novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Baranovskis.

Policija notikuma vietā esot atradusi benzīna kannas vāciņu, līdz ar to ir aizdomas, ka notikusi ļaunprātīga dedzināšana, skaidrojis pašvaldības pārstāvis. Policija par notikušo sākusi kriminālprocesu pēc 185. panta 2. daļas – “Par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu vai citādā vispārbīstamā veidā vai ja tā izdarīta lielā apmērā, vai ja tās rezultātā vainīgā neuzmanības dēļ iestājusies cilvēka nāve vai izraisītas citas smagas sekas, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 10 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.”

Lai arī skulptūras uzstādīšana Jaunpilī netika uzņemta viennozīmīgi, Baranovskis nedomā, ka dedzinātāji varētu būt idejas pretinieki. Iespējams, vandalisma akts pastrādāts pēc alkohola lietošanas tuvējos mazdārziņos. Pagājušajā gadā skulptūra jau apmētāta spridzeklīšiem, taču citu mēģinājumu bojāt vides objektus vairs neesot bijis.

Ceļā uz Kartavkalniem vides objekts uzstādīts 2016. gadā un pašvaldībai izmaksāja 4377 eiro. “Nodarīti lieli materiālie zaudējumi, nerunājot par māksliniecisko un kultūrvēsturisko vērtību,” paudis Baranovskis.

Jautājums par to, vai minētajā vietā varētu uzstādīt kādu citu objektu, pašvaldībā pašlaik neesot aktuāls.

Jaunpils novada pašvaldības publiskotā informācija liecina, ka skulptūra «Marija ar bērnu» radīta Rīgas kā vienas no 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas projekta laikā. Tā ir 16. gadsimta mākslas darba kopija, kura radīšanā tika iesaistīti vairāki augstvērtīgi savas jomas profesionāļi. Skulptūra «Marija ar bērnu» pirms nonākšanas Jaunpilī piedalījās «Pieminekļu karu» performancē Rīgā.

Lai noskaidrotu vaininieku, lūdz atsaukties aculieciniekus pa tālr. 63004202 vai 110.

Komentāri

 1. Ko nevar aiznest(nozagt), to vajag iznīcināt , tas ir īsta padomieša dzīves moto.
  Tērvetē mazās Anneles bronzas skulptūriņas aiznesa , lai nodotu metāllūžņos un varētu piedzerties.
  Nevienam nav noslēpums, kas kā tādi spradži ir apsēduši mazdārziņus.
  Policijai vajag papurināt tuvējās točkas klientūru , tur arī atradīs vandāļus.

 2. Es domāju, ka veidojot “darbus” par šādām tēmām, “māksliniekiem” ir jābūt atbildīgākiem- te nedrīkst haltūrēt!
  Sū..s nevar saukt par zapti!
  Šeit diez vai būs runa par Kristietības pretiniekiem..
  Izveidoji “This art is shit\this shit is art!” mākslas darbu-pats vainīgs!

  1. Teica mākslas experte vārdā emma..:) Sūdi galvā ir šādiem “mākslas meistariem”. Aptaujā cilvēkus, un paskaties rezultātu- cik daudziem patīk šāda “māksla” , un cik daudziem nē..

   1. Ļoti žēl, ka noticis šis vardarbības akts pret ārtlepas mākslas objektu, kas jau bija sācis iedzīvoties Jaunpilī un kļuvis par tās atpazīstamības tēlu, un tas, ka bija viedokļu dažādība, patiesībā ir lieliski. Vienīgais, ko var secināt, ka vainīgie ir gļēvi un, kas patiešām bīstami – vardarbīgi, es nemaz neizteikšos par šo personu inteliģenci, jo domāju, ka tās īsti nesaprot šī vārda jēgu. Rezumējot:vienīgais, kas ir panākts ir Jaunpils reputācijas graušana un visu jaunpilnieku kopīgo līdzekļu izkurināšana gaisā. Domāju, ka nešaubīgi labākais risinājums būtu vides objektu atjaunot par budžeta līdzekļiem un uzstādīt otru A.Bikšes mākslas darbu – “melno tautumeitu”!

    1. Gvido, jaunpilnieku naudas izsviešana bija tad, kad iegādājās un uzstādīja šo, tai vietai neiederīgo, “mākslas” darbu. Tas, kas tādu lēmumu pieņēma(par uzstādīšanu) ir izsaimniekotājs. Bet dedzināšanu, vandālismu, protams, neatbalstu!

    1. Grib vēlreiz “otkatu” saņemt. Tā jau var turpināt līdz bezgalībai – vieni svilinās, bet otri pirks un stutēs augšā no jauna.

  1. Sēdi rāma, un atslābsti. Mēs dzīvojam “demokrātiskā” valstī,(vismaz konstitūcijā tā ir rakstīts) un brīvi varam izteikt savas domas-ir mēs..s mākslas darbs, vai nē!:DDD

 3. Var patikt mākslas darbs , var nepatikt mākslas darbs, var uzskatīt par mākslas darbu , var uzskatīt par ”shit”.
  Bet nepatika pret šo objektu, nedod tiesības šo objektu iznīcināt, jo galu galā šis objekts ir kāda īpašums.
  Konkrētas vandālisms jāuzskata par tīšu svešas mantas tīšu bojāšanu, bet ja tas veikts alkānu barā , tad sods būs divtik.

  Iebildumi , ka mākslas objekts bija būvēts ne no tādiem materiāliem, ir galīgi garām- ne jau viss jātaisa no betona un dzelzs, ko nevar tik viegli salauzt.Tad jau tik daudz demolētās autobusu pieturas Tukumā jāaprīko ar bruņustikliem.

  1. Par to pat neviens pat nestrīdas. Vandālisms ir jāsoda. Personīgi es domāju, pirms izstādīt šādu “mākslu” publiskā vietā ir nepieciešams kaut kas līdzīgs balsošanai. Ja vairākumam šāds mēs.s patīk-lai stāv.

 4. Jā māksla ar Lielo burtu! Ne velti viņu uzstādīja lauka vidū pie vecās govju kūts. Starp citu, nebija nemaz tik lēts prieks cik dzirdēju.

 5. Tas ir šausmīgi! Necienīt citu darbu, mākslu, kultūrvēsturisku vērtību!Šādu darbu var izveidot tikai profesionāļi mākslinieki,ne kurš katrs vandālis!

  1. Ne tur bij māksla, kur nu vēl kultūrvēsture. Visi, kas brauca garām nevarēja vien nobrīnīties, kas šim, tā sauktajam, vides objektam kopīgs ar Jaunpili. Diemžēl nemācēju atbildēt

  1. Marija, Dievs jau vienreiz gar tevi “nogrābstījās” un šai manipulācijai esot bijuši rezultāti – piedzima Ješua ben Josifs, jeb Jēzuliņš. Gribi lai viss atkārtojas?

 6. – skulptūra «Marija ar bērnu» radīta Rīgas kā vienas no 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas projekta laikā. Tā ir 16. gadsimta mākslas darba kopija,-itkā Kurzemei dīvains izskats,Latgalē šāda skulptūra būtu iederīgāka. Taču,ja reiz tika uzstādīta,tad postīt nevienam anv tiesības!

 7. Pēc foto spriežot – Diez kas nav – bet dedzināt nevajadzēja…Būtu paraugs “Tā mākslu netaisiet”, bet māksla jau nav nekas dabisks…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.