Varbūt izdodas nofotografēt lāci?

Lai ikvienam dotu iespēju ielūkoties brūnā lāča dzīvē savvaļā, Igaunijā un Latvijā izsludināts kopīgs fotokonkurss „Lācis – mūsu kaimiņš”. Izlases darbu fotoizstādes rudenī notiks Tallinā un Dabas muzejā Rīgā.

Brūnais lācis ir vienīgais Baltijā savvaļā sastopamais lāču dzimtas dzīvnieks. Tas izvēlēts par šī gada dzīvnieku Igaunijā, turklāt ideju par gada simbolu igauņi aizguva no Latvijas. Kaimiņvalstī gada dzīvniekam veltīts fotokonkurss notiek katru gadu un kļuvis par iecienītu platformu domu apmaiņai. Lai arī Latvijas sabiedrība varētu piedalīties konkursā un dalīties lāču fotomirkļu pieredzē, konkursa rīkošanā iesaistījies arī Dabas muzejs.

Lācis ir ļoti uzmanīgs un gudrs dzīvnieks, kas zina, kā turēties tālāk no cilvēka. Daži jaunie lācēni ir drosmīgāki un mazāk baidās no cilvēkiem, bet īstie vecie lāči izvairās no cilvēka un tos var ieraudzīt tikai ar viltību un no speciāli izbūvētiem slēpņiem. Igaunijā ir ap 1000 lāču, tomēr cilvēku, kuri patiešām satikuši lāci, ir diezgan maz. Latvijā to ir vēl mazāk.

Fotokonkursā līdz 3. oktobrim gaidām fotogrāfijas, kas ataino lāča dzīvi – ne tikai izcilus portretus, bet arī bildes, kurās redzamas meža karaļa darbības pēdas (skrāpējumi, izkārnījumi, miga, pēdu nospiedumi u.tml.) jebkurā vietā dabā. Konkursa rīkotājiem ir interese par visu, kas saistās ar lāci – gan bildes ar lāču mazuļiem, gan lāču papi, gan lāču dzīves dažādās ainas visa gada garumā. Tiek pieņemtas arī fotogrāfijas no novērošanas kamerām, kurās iemūžinātas aizraujošas lāču dzīves ainas.

Labāko fotogrāfiju autoriem tiks piešķirtas balvas, tostarp viena nakts „ActivEst” lāču vērošanas slēpnī Alutagusē. Izlases darbu fotoizstāde Igaunijā tiks atklāta oktobra beigās, bet Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – novembrī.

           Dabas aizsardzības pārvalde un citu dabas aizsardzības un izpētes institūciju speciālisti aicina ikdienā un fotomirkļu dēļ sabiedrību būt piesardzīgiem! Fotokonkursa dēļ nepievilināt lāčus, tos piebarojot, piemēram, atstājot ēdienu vai tā pārpalikumus, kā arī nenoslēgtās kompostkaudzēs nemest augļus un dārzeņus.

Ja tomēr sanāk sastapt lāci, atcerēties, ka svarīgi ir:

 • tam netuvoties;
 • nemēģināt panākt un aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
 • iespējami ātri, bet neskrienot, dodies prom, paturot dzīvnieku acīs;
 • negriezt dzīvniekam muguru, bet atkāpies atmuguriski.

Pēc 2022. gada Valsts Mežzinātnes institūta „Silava” monitoringa datiem Latvijā šobrīd dzīvo ap 60–70 lāču.

Brūnais lācis gada dzīvnieks Latvijā bija 2009. gadā.

Plašāka informācija par fotokonkursu www.dabasmuzejs.gov.lv.

 

Komentāri

  1. Es ka ieraugu karinu vai paulutu bildee muuku ko kajas nes..a lacis izbalee so plesonu prieksaa

    1. Nnu ja jau 70 % novakcinejusi.ar viltu santazu un draudiem..un vel sapno novakcinet visus liidz pefefjam.tad jau nav nekadi mikstie..nezinu kadam satanam jabutu lai to daritu..cilveks ir visbriesmigakais radijums.
     Lacis izskatas blakam tik miligs un pukains.ka engelitis kazocinaa

 1. .skaista bilde.mama daba un laacis..kaut kas vel tik skaists un netverams ir sajaa pasaulee…nenogaliniet lacus..

 2. Skatos un domaju.kaa .es gribetu dzivot meza viduu koka naminaa..ar laci..vins ir tik skaists pukains un mils..es vinu pueradinatu vins mani sargatu..un mes abi pastaigatos pa mezu lasitu ogas senes..bet rudenii kad lacis ietu ziemas miegaa es ari gribetu ieritinaties vina mikstajaa kazocinaa un aizmigt lidz pavasarim lidz siltie saules stari mus abus pamodinatu..ka jums skiet vai nav jauks sapnis.vasaras izskanaa..ka gribas.paslepties no sis melnas pasaules dzila meza kopaa ar laci….

 3. skatos un domāju, kuram atkal tā dumjā ideja…kāds gribēs superīgo bildi, piebaros un tad visi bļaus ka jāšauj nost…vai nevarr saullēktu fotogrāfēt, nezinu…skaistākais lapseņu pūznis…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *