Attēlam ir ilustratīva nozīme

No 1. jūlija – par karsto ūdeni būs jāmaksā pēc skaitītāja

Jau no 1. jūlija mainīsies kārtībā, kā Tukuma daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji norēķināsies par karsto ūdeni. Par to, kāpēc šī kārtība, kas domē apstiprināta 2017. gadā, jāmaina, runājām ar SIA «Tukuma siltums» valdes locekli Gundaru Kūlu.

Domes lēmums uzņēmumam rada zaudējumus

– Šī kārtība, ar kuru pašvaldība noteica maksu par karsto ūdeni, tika noteikta 2017. gadā. Kāpēc tagad nolemts to mainīt?

– Tāpēc, ka tā neatbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr. 524, kas nosaka kārtību, kā dzīvokļu īpašniekiem daudzdzīvokļu mājā jānorēķinās par saņemtajiem pakalpojumiem – tā stājās spēkā jau 2015. gadā, bet izstrādāta bija vēl agrāk. Atklāti runājot, šobrīd sanāk tā, ka par karsto ūdeni Tukumā patlaban maksā pēc 90. gadu principa, kad politiķi nosaka, cik daudz ir jāmaksā – pēc pieņemtiem aprēķiniem, nevis pēc reālā patēriņa. Ziemā viss ir kārtībā, bet vasarā – ne.

– Tātad ziemā saņemat maksu pēc skaitītāja, bet vasarā, kad nodrošināt karsto ūdeni, maksu par to aprēķina pēc domes lēmuma – 5,49 eiro (bez PVN) uz dzīvokli par cirkulāciju un 4,94 eiro/m³ (bez PVN) par ūdens uzsildīšanu. Un tā rodas zaudējumi?

– Precīzi! Vasarā par visu siltumu, ko esam saražojuši un kas izlietots karstā ūdens uzsildīšanai un cirkulācijai, samaksāts netiek. Mums patiesībā būtu izdevīgāk, ja vasarā šī karstā ūdens nebūtu vispār, jo zudumi ir lieli – līdz pat 40%. Ja salīdzinām – ziemā tie ir 8-9%. Piemēram, maijā, kad apkure tika atslēgta, bet ārā bija auksts, reāli mājas sildījās no dvieļu žāvētājiem, bet mēs saņēmām maksu tikai pēc noteiktā aprēķina. Rezultātā – ap 20 000 eiro zaudējumi, kurus šajā cenu pieaugumā vairs nevaram atļauties, jo tos neviens nekompensē.

– 2017. gada lēmums patiesībā bija nelikumīgs? 

– Jā, bet, kā zinām, šādiem lēmumiem ir liela inerce – jau piecus gadus tas tā ir noticis. Tai pašā laikā citās pilsētās jau sen tā nav – tur jau sen iedzīvotāji maksā pēc skaitītāja atbilstoši apsaimniekotāja noteiktajai metodikai.

– Ko saka Sabiedrisko pakalpojumu regulators?

– Regulators Tukumā noteikto kārtību nekad nav sapratis un brīnās, kā tā var būt – tarifu apstiprina pie regulatora, bet pēc tam pašvaldība pieņem vēl savu lēmumu. Tagad tā vairs nebūs.

Viss – pēc skaitītāja

– Un kas mainīsies no 1. jūlija, kāda būs tā pareizā kārtība?

– Princips ir vienkāršs: mēs padosim noteiktu siltuma daudzumu līdz daudzdzīvokļu mājai, kur to uzskaitīs siltuma skaitītājs. Un par visu mājā saņemto siltuma daudzumu kā ziemā, tā vasarā saņemsim samaksu. Kas attiecas uz aprēķiniem – siltummezglā ir atsevišķa uzskaite karstajam ūdenim un cirkulācijai (dvieļu žāvētājiem), kas mājas apsaimniekotājam būs jāsadala starp dzīvokļiem, atbilstoši šī skaitītāja un individuālo karstā ūdens skaitītāju (dzīvokļos) rādījumam. Apsaimniekotājam kopā ar dzīvokļu īpašniekiem būs jāvienojas par aprēķinu kārtību, izstrādājot īpašu metodiku vai arī pieņemot šo metodiku ar savu lēmumu, bet tā vairs nebūs domes kompetence.

Jāpiebilst, ka siltummezglā ir skaitītājs karstajam ūdenim, un pēc šī rādījuma jau tagad var labi redzēt, vai šis rādījums sakrīt ar to rādījumu summu, ko noziņo iedzīvotāji, līdzīgi kā aukstajam ūdenim, vai nesakrīt. Protams, nelielas atšķirības var būt, bet ne lielas – tad mājā ir problēma sistēmā vai arī kāds ūdeni zog, vai caurules nav siltinātas. Šī problēmas būs jāmeklē, jo iedzīvotāji nebūs mierā ar augstajām izmaksām.

– Jūsuprāt, vai, ieviešot jauno kārtību, cena par karsto ūdeni būs augstāka?

– Viss būs atkarīgs no patēriņa. Manā ieskatā karstais ūdens ir jālieto visiem daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, un tikai tad tas būs pieejams par zemāku cenu. Ja lietotāju skaits ir mazāks par 50%, ūdens izmaksā un izmaksās dārgi. Sanāk tā, ka cilvēks nomazgā rokas, bet mēs tērējam megavatus tā uzsildīšanai un vēl dzenam to pa cauruļvadiem līdz mājām, kas rada tikai zaudējumus. Pieļauju, ka vienai daļai māju šoks būs liels, bet vienlaikus, kā jau minēju, tas parādīs problēmas pašā mājā, kas apsaimniekotājam tad arī būs jārisina.

 

Vairāk lasāms 22. jūnija laikrakstā ŠEIT=====>>>>>>>

Komentāri

  1. Ir mājas,kur jānotecina teju vai kubu aukstā ūdens, kamēr atnāk siltais…vai tas būs godīgi ?

    1. Vai arī vispār nesagaida. Krāns līdz galam uz karsto, bet tek auksts ūdens. Sajūta brīžam, ka boileris uz māju.

      1. Uz šī brīža cenām boilers kā karstā ūdens avots ir 100% izdevīgākais…
        Nē zudumi, ne tik biežas avārijas…

        1. Pilnigas muĺķibas,boleris + elektriba+atkaļķošana =daudz dargak par centralizēto !!

    2. Kas traucē ierīkot siltā ūdens cirkulāciju? Tad nebūs jātecina atdzisušā ūdens kubikmetri. Kā pie mums ierasts, dzīvo akmens laikmetā, bet prasības kā civilizētā pasaulē.

      1. Mūžiga tēma namu apsaimniekotājs !!!nez kamdeļ šo temu gadiem neviens pat nemeğina risināt,apsaimniekotājs gulda visu maju uzkrajumus savos biznesos,bet nevis maju sakārtošanā !!!

      2. Uz šī brīža cenām boilers kā karstā ūdens avots ir 100% izdevīgākais…
        Nē zudumi, ne tik biežas avārijas…

  2. Pilnigi neko nesapratu. Vai tad tagad jau tā nav?! Ja nē, tad kāpec man ir skaititajs un es tos radijumus zinoju?!

  3. Kā būs ar tiem, kas maksā gan par cirkulāciju, gan par ūdens uzsildīšanu (karsto ūdeni)? Viss raksts izklausās mazliet aplami.

  4. butu shitads laiks cauru gadu nevajadzetu ne silto uudeni ne radiatorus.bet nu te jau latvaanija.vel juunija viduu jaiet bija pie pechkas.

  5. Interesanti, cik maksās 1m3 karstā ūdens, ja pilsēta ar 6000 dzīvokļiem tikai 60 paliks pie centrāla pieslēguma, bet 5940 atteiksies no tā? Jo izmantojamais kurināmais jau mazāk nepaliks…. Bet nu, dzīvosim – redzēsim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *