Vecāki – briesmoņu dzenātāji jeb iemācies palīdzēt savam bērnam

Briesmonis zem gultas, skapī, aiz durvīm. Tas neļauj gulēt un traucē ne tikai bērna, bet arī vecāku miegu, jo mamma un tētis taču ir tie, kuri varēs palīdzēt aizbaidīt to, kas mazajam neļauj gulēt.

Briesmonis zem gultas, skapī, aiz durvīm. Tas neļauj gulēt un traucē ne tikai bērna, bet arī vecāku miegu, jo mamma un tētis taču ir tie, kuri varēs palīdzēt aizbaidīt to, kas mazajam neļauj gulēt. Ir vairāki iemesli, kas var traucēt bērnam iemigt, justies drošam un attīstīties. Vecāku ziņā ir to apjaust un darīt vispareizāko, lai palīdzētu savam bērnam attīstīties par veselu un par sevi pārliecinātu personību. Uzzināt, kā to paveikt, ikvienam būs iespējams Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas Attiecību skolā, no 20. februāra piedaloties īpašā lekciju ciklā vecākiem par bērnu pirmsskolas vecumā.

Reizēm, it īpaši, ja diena bijusi saspringta, bērnam, nonākot tumsā, pieaug trauksme un ir grūtības aizmigt. Sasniedzot 4 gadu vecumu, bērniem attīstās dažādas fantāzijas, no kurām viņi mēdz baidīties. Vecākiem ir jācenšas panākt, lai bērns pastāsta, kas mīt viņa fantāzijās, lai tādējādi kopīgi izdomātu, kā cīnīties ar to, kas rada bailes. Piemēram, var teikt, ka briesmoņi izšķīst, ja tiem trāpa ar kabatas lukturīša gaismas staru. Var teikt: „Es tevi saprotu, tev ir bail. Man arī tā bija, bet es viņus uzveicu ar savu kabatas lukturīti.”

Mēdz gadīties, ka vecākiem bērna ikvakara drāmas liekas neīstas, it kā bērns, saucot vecākus, vēlas ar viņiem manipulēt. RSU Psihosomatikas klīnikas ārsti psihoterapeiti aicina nepārsteigties ar secinājumiem – labāk bērna sajūtām noticēt, nekā tās noliegt. Ja tā tik tiešām ir manipulācija, ar to vēlāk varēs tikt galā.

Dažādas situācijas un emocionāli pārdzīvojumi, kurus vecāki laikus nepamana vai uzskata par mazsvarīgiem, var novest pie bērna slimošanas. Nereti bērns saprot, ka slimošana ir veids, kā piesaistīt uzmanību, piemēram, vecāki tad ir biežāk mājās, dod gardumus, atļauj to, ko citkārt aizliegtu. Vecākiem jāpieliek pūles, lai bērns slimošanu neuztvertu kā labumu gūšanu. To var panāk, sakot: „Žēl, ka tu esi slims, jo mēs varētu tik daudz ko interesantu darīt. Kad tu būsi vesels, tad iesim, piemēram, uz cirku.” Šādā veidā bērna prāts tiek pārorientēts uz to, ka būt veselam ir labi.

Jautājumi par gulētiešanu, bērnu slimošanu un dažādu emociju ietekmi uz bērna emocionālo un fizisko veselību, kā arī attiecībām ar vecākiem, brāļiem, māsām, citiem bērniem tiks aplūkoti RSU Psihosomatikas klīnikas Attiecību skolā. Lekciju ciklā par pirmsskolas vecuma bērniem notiks šādas ārstu psihoterapeitu vadītas nodarbības:

20. februāris – Veselīgas attiecības ar bērnu

27. februāris – Labākie vecāki pasaulē

6. marts – Vecākais bērns, vidējais vai pastarītis

13. marts – Bērns bieži slimo. Bērna uzvedības problēmas

20. marts – Kā veiksmīgi pārdzīvot zaudējumu?

Attiecību skolā aicinām piedalīties mammas un tētus, vecvecākus, audžuvecākus, izglītības darbiniekus, kā arī ikvienu, kam interesē, kā veidot emocionāli veselīgas attiecības ar bērnu. Lekcijas notiek trešdienās plkst. 18:30-20:00. Pēc katras lekcijas paredzēts laiks individuāliem jautājumiem. Ieteicams apmeklēt visu lekciju ciklu, jo katra nākamā lekcija balstās uz iepriekš pārrunāto zināšanu bāzes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *