A Rain of stars with Cerro Paranal in the distance. This is an effect of long exposure shots, revealing the apparent movement of the night sky.

Varam vērot zvaigžņu lietu

Sākot no pagājušās nākts un vēl divas turpmākās naktis arī Latvijas debesīs būs vērojams zvaigžņu lietus jeb meteoru plūsma, kas saukta par Perseīdām, jo nāk uz Zemi no Perseja zvaigznāja puses.

Sākot no aizpagājušās nakts un vēl divas turpmākās naktis arī Latvijas debesīs būs vērojams zvaigžņu lietus jeb meteoru plūsma, kas saukta par Perseīdām, jo nāk uz Zemi no Perseja zvaigznāja puses.

Meteori ir sīkas daļiņas, kas milzīgā ātrumā nonāk Zemes atmosfērā un spilgti uzliesmo. Vairums daļiņu ir sīkākas par smilšu graudu, un tās sadeg, nenonākot līdz Zemes virsmai. Vienīgi lielākās daļiņas spēj sasniegt Zemes virsmu. Ik gadu uz Zemes nokrīt kopumā ap 50 000 tonnu šo daļiņu.

Meteoru plūsmas tiek sauktas pēc tā, kurā zvaigznājā atrodas to radiants. Piemēram, Leonīdas vērojamas nākam no Lauvas zvaigznāja, bet augustā tiek novērotas Perseīdas, kas nāk no Perseja zvaigznāja puses.

Intensīvākā meteoru plūsma ziemeļu puslodes debesīs notiek decembrī, taču tad debesis bieži aizsedz mākoņi, kas traucē novērot šo parādību.

Augustā, kad debesis bieži ir skaidras, meteoru plūsma novērojama vislabāk. Zvaigžņu lietus visā tā krāšņumā vislabāk novērojams ārpus pilsētām, kur ir tumšāks.

Intensīva meteoru plūsma debesīs novērojama aptuveni vienu nedēļu augustā, bet maksimums, kad stundas laikā var saskaitīt līdz pat 100 meteoriem, ir 12. un 13. augustā.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.