Tuberkuloze vēl ilgi sagādās problēmas

24. marts – Pasaules tuberkulozes diena. Šogad gan dažādi pasākumi risināsies 20. martā, jo 24. marts ir svētku diena. Lai arī saslimušo skaits gadu no gada samazinās, priecāties par tuberkulozes mazināšanos īpaši nevaram. To apliecina arī mūsu rajona ftiziatre Margarita Baumane. Viņa uzskata, ka problēmas šajā jomā būs vēl ilgi; šogad mums ir par trijiem pirmreizēji konstatētajiem slimniekiem vairāk nekā pērn.

24. marts – Pasaules tuberkulozes diena. Šogad gan dažādi pasākumi risināsies 20. martā, jo 24. marts ir svētku diena. Lai arī saslimušo skaits gadu no gada samazinās, priecāties par tuberkulozes mazināšanos īpaši nevaram. To apliecina arī mūsu rajona ftiziatre Margarita Baumane. Viņa uzskata, ka problēmas šajā jomā būs vēl ilgi; šogad mums ir par trijiem pirmreizēji konstatētajiem slimniekiem vairāk nekā pērn.

Veselība – pirmajā vietā!

Presē izskanējusi informācija, ka saslimstība ar tuberkulozi Latvijā mazinājusies.

M. Baumane:

– Jā, tā ir patiesība, valstī saslimšanas gadījumu ir mazāk – 2007. gadā bija 1097, bet, piemēram, 2004. gadā – 1373 gadījumi. Taču līksmot nevaram, jo, kā vēstīja pagājušā gada Tuberkulozes dienas moto – tuberkuloze ir kaut kur, un tas nozīmē – visur. Ar šo slimību ir problēmas un, domāju, būs vēl ilgi.

Cik cilvēku slimo pie mums?

– Bija brīdis, kad arī pie mums saslimšana ar tuberkulozi mazinājās, bet šogad mums ir par trijiem pirmreizēji konstatētajiem slimniekiem vairāk nekā pērn. Tātad 2006. gadā bija 19, bet 2007. gadā – 22 slimnieki. Tiesa, lai arī viņi deklarējušies Tukuma rajonā, ne visi mūsu rajonā dzīvo, taču uzskaitē jāuzņem pēc deklarētās dzīvesvietas. Objektīvi vērtējot, šis skaits nav palielinājies.

Varētu teikt, ka šie 22 cilvēki ir visai mazs skaitlis, salīdzinot ar to, cik daudz cilvēku slimo ar citām slimībām. Ar ko tuberkuloze ir tik nejauka, ka ar šiem 20 būtu pietiekami, lai problēmas būtu daudz lielākas?

– Tuberkuloze ir ļoti lipīga slimība, kuras izsaucēju redz tikai mikroskopā. Slimais cilvēks klepojot, šķaudot un runājot ārējā vidē izdala miljoniem tuberkulozes baciļu, ko ieelpo veselais. Vienreiz noklepojoties, saslimušais izdala 3500 tuberkulozes baciļu. Ja kāds potenciālais upuris būs tuvumā, viņš tos ieelpos. Pagājušajā gadā no visiem saslimušajiem ciešā kontaktā ar aktīvu tuberkulozes slimnieku bija septiņi.

Bīstamākais, ka mēs pat nemanām, ja kāds mums uzšķauda vai uzklepo. Tāpēc svarīgi ievērot klepus kultūru – kad klepo vai šķauda, jāliek mutei priekšā mutautiņš vai salvetīte, lai baciļi nenonāktu ārējā vidē. Tas jāmāca arī bērniem jau no mazotnes.

Vai ir arī nāves gadījumi?

– Jā, katru gadu ar aktīvu tuberkulozi cilvēki mirst, turklāt viņu pašu bezatbildības dēļ, jo cilvēks ignorējis sūdzības un laikus nav vērsies pie ārsta. Pērn bija trīs nāves gadījumi, un arī šie cilvēki pie ārsta nonāca ļoti novēloti.

Tuberkulozes pazīmes – nogurums, svīšana – ir raksturīgas arī citām slimībām, piemēram, tās piedēvē pavasara nogurumam.

– Jā. Tāpat klepu, kas norāda uz bojātiem elpceļiem, nereti smēķējošie cilvēki uzskata par neatņemamu šīs atkarības sastāvdaļu, bet klepo tuberkulozes dēļ.

Pats galvenais, – ja pacients jūt, ka ir veselības problēmas, jāvēršas pie ārsta, un tikai tad saslimšanu varēs laikus atklāt. Un tad viņš vairs nav ķēdes posms saslimšanas izplatībā – viņš tiek ārstēts un citus cilvēkus neapdraud. Tuberkulozei raksturīgās pazīmes (var būt tikai dažas): nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra pēcpusdienā (37,2°C; 37,3°C), nepamatota noguruma izjūta (cilvēks pamostas izgulējies, taču dienas gaitā pastiprināti nogurst), svīst naktī (cilvēks neguļ pārkurinātā telpā, zem pārāk siltas segas vai pārāk silti saģērbies), parādās vai pastiprinās klepus, apetītes zudums, samazinās svars. Ja saslimšanas process jau ieildzis, krēpās var parādīties asins piejaukums. Ja šādas pazīmes ir, jāvēršas tuberkulozes kabinetā nr. 321 Tukuma poliklīnikā, kur visi izmeklējumi (arī rentgenoloģiskās pārbaudes) tiek izdarīti bez maksas.

Ja tuberkulozi neatklāj, vai arī tad nebūs jāmaksā?

– Nē.

Vai šo slimību var konstatēt, izdarot asins analīzes?

– Nē. Ja ir kāda no iepriekš minētajām sūdzībām, ir svarīgi, lai pacientu izmeklētu rentgenoloģiski un lai izmeklētu krēpas uz tuberkulozes mikobaktēriju. Ar vienu analīzi ir par maz, vajag vismaz trīs.

Zāles jādzer ārsta uzraudzībā

Iespējams, ārstēties cilvēkus attur gadiem iesakņojies fakts – jāārstējas ilgi, tālu no mājām, ir sarežģīta zāļu lietošana.

M. Baumane:

– Kādreiz tiešām slimnieki stacionārā pavadīja ļoti ilgu laiku, un tas bija nomācoši, jo viņi bija atrauti no mājām. Tagad, ja pacientam konstatē aktīvu tuberkulozi, viņam slimnīcā jāguļ (bez maksas) tik ilgi, kamēr izdara visus izmeklējumus. Mājās pacientu izraksta, kad viņš ārējā vidē vairs neizdala tuberkulozes baciļus. Ja pacients godprātīgi dzer zāles, slimnīcā jāpavada mēnesis.

Pēc tam viņš var atgriezties ģimenē, tālākā ārstēšanās norisināsies ambulatori – kā minimums sešus mēnešus; ja izmaiņas plaušās ir lielākas, ir blakus saslimšanas, kas traucē lietot zāles – 7 vai 8 mēnešus. Tiesa, zāles uz rokas nedod, tās katru dienu, izņemot brīvdienas, jāiedzer medicīnas iestādē medicīnas darbinieka klātbūtnē. Laukos – pie sava medicīnas darbinieka. Ja cilvēks nevar izbraukāt, viņam jāguļ slimnīcā. Šī metode ir ļoti efektīva, izārstēšanās – ļoti laba.

Kāpēc pacientam neuzticas?

– Ja zāļu dzeršana būs haotiska, tuberkulozes mikobaktērija ļoti ātri pielāgosies un cilvēks pret zālēm kļūs nejūtīgs. Tā ir liela nelaime, jo zāļu nejūtīgo tuberkulozes formu ir ļoti grūti ārstēt. Turklāt apkārtējā vidē cilvēks izdala šo zāļu nejutīgo formu; ja kāds cilvēks saslimst, var gadīties, ka viņš ir nolemts nāvei. Mūsu rajonā ir viens šāds gadījums, kad cilvēks nav ārstējams.

Cilvēku pret tuberkulozi vakcinē; kāpēc viņš vienalga saslimst?

– Bērniņus uzreiz pēc piedzimšanas vakcinē, lai viņi nesaslimtu ar smagām tuberkulozes formām, taču šī vakcīna cilvēku nepasargā no saslimšanas dzīves laikā.

Vai cilvēki ir pārsteigti, ja viņiem konstatē šo smago saslimšanu?

– Neteiksim, ka pārsteigti, bet ļoti sarūgtināti gan. Jo ir tāds stereotips, ka tuberkuloze ir gandrīz vai pasaules gals. Īpaši to pārdzīvo sievietes. Parasti cilvēks domājis, ka tā ir vienkārša saaukstēšanās, kas kaut kādā dzīves brīdī pāries. Un viņš gaida šo brīdi, bet nekas nemainās. Jo, tāpat kā jebkura slimība, kas netiek ārstēta, arī tuberkuloze progresē. Sākumā plaušās ir nelielas izmaiņas, bet pamazām tās kļūst arvien lielākas.

Stress, neārstētas saslimšanas, neveselīgs dzīvesveids

Ilgu laiku valdīja uzskats, ka ar tuberkulozi slimo cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas, alkoholiķi… Vai tā ir joprojām?

M. Baumane:

– Jā, tā arī šodien ir sociāla saslimšana, jo lielākā daļa pacientu ir no sociālā riska grupām. Redziet, jo cilvēka organisms ir vairāk novājināts, jo lielākas iespējas saslimt. Tuberkulozes īpatnība ir tā, ka cilvēks inficējas, tiklīdz baktērija nonākt organismā, bet ne uzreiz saslimst. Inficēts viņš var būt visu mūžu, bet nevienu neaplipina un arī rentgenā to neredz.

Ja organisma imūnā sistēma ir novājināta, mikobaktērijas intensīvi vairojas, imūnās šūnas nespēj tām turēties pretī, un rodas iekaisums – tuberkuloze. Tāpēc alkoholiķi, cilvēki bez dzīvesvietas utt. saslimst biežāk. Tanī pat laikā, nevar teikt, ka kāds, rokoties pa miskasti, dabūjis tuberkulozi, jo miskastē tā nedzīvo, tā lido pa gaisu. Tuberkulozi viņš dabūja tāpēc, ka nebija paēdis, bija nosalis, dzīvoja diskomfortā.

Vai saslimušo var piespiest ārstēties?

– Ja slimnieks neārstējas un ir slimības izplatītājs, uz viņu attiecas piespiedu ārstēšanas nosacījumi. Uzzinot par šādu cilvēku, rakstām iesniegumu Veselības inspekcijai, kas savukārt rūpējas, lai pacients ar policijas palīdzību tiktu stacionēts uz tuberkulozes slimnīcu «Ceplīši».

Pagājušajā gadā uz šo slimnīcu piespiedu kārtā nogādājām četrus slimniekus – divus no Slampes un divus no Tukuma.

Vai tuberkulozi var apturēt, no tās izvairīties?

– Tāds ir šīgada moto – es varu apturēt tuberkulozi. Tas nozīmē, – ja pats vai kāds ģimenes loceklis mokās ar ilgstošu klepu (ja klepus ilgst vairāk nekā trīs nedēļas, jātaisa rentgens), vārguļo, jāmudina vērsties pie ārsta. Tātad pats galvenais – cilvēki nedrīkst būt vienaldzīgi viens pret otru un, protams, arī paši pret savu veselību.

Kā izvairīties? To var, dzīvojot veselīgi – uzturā jālieto veselīgi produkti, kārtīgi jāizguļas un jāsporto. Turklāt laikus jāārstē dažādas blakus saslimšanas, kas var veicināt saslimšanu, tostarp hroniskās saslimšanas, kas novājina imūnsistēmu, plaušu, nieru slimības, cukura diabēts, C hepatīts, HIV. Saslimšanu veicina slikti sadzīves apstākļi, nepilnvērtīgs uzturs un ilgstošs stress.

Katru gadu, lai pievērstu uzmanību saslimšanai, tiek rīkotas dažādas aktivitātes. Vai tās norisināsies arī pie mums?

– Pagājušajā nedēļā par tuberkulozi runājām ar Tukuma 2. vidusskolas skolēniem, bet šonedēļ paredzēta tikšanās ar Probācijas dienesta darbiniekiem un klientiem.

Tuberkuloze – aerogēna infekcija

* Tuberkulozes bacili klepojot, šķaudot, elpojot vai runājot apkārtējā vidē izdala ar plaušu tuberkulozi slims cilvēks.

* Slimība skar plaušas, taču ar asins vai limfas straumi var attīstīties arī citās ķermeņa daļās – nierēs, kaulos, limfmezglos, smadzenēs.

* Ja pacients pārtrauc ārstēšanos vai ārstējas neregulāri, attīstās multirezistentā jeb zāļu nejūtīgā tuberkuloze.

* Tuberkulozes simptomi: klepus trīs nedēļas un ilgāks, asins piejaukums krēpām, ilgstošs nogurums, nespēks, svīšana naktīs, svara zudums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes krūtīs.

* Ja ar tuberkulozi saslimst bērni, tai nav raksturīgo pazīmju. Tā izpaužas kā saaukstēšanās, gripa, pēc kuras bērns neatlabst, ieildzis bronhīts, pneimonija, kas nepadodas ārstēšanai, zīdaiņi slikti pieņemas svarā, ir raudulīgi, lielāki bērni sūdzas par galvassāpēm, nogurumu, nedaudz paaugstinātu temperatūru.

* Atklātas formas tuberkulozes slimniekiem, kas izvairās no ārstēšanās, tiek piemērota piespiedu ārstēšana.

Komentāri

  1. Ja man bij aizdomas par to ka es esu saslimis at tuberkulozi, piedevam ir biji kontakts at tuberkulozi slimniekiem ir infivets esu jau no mazotnes bet neslimoju at vinu, in es uztaisiju rengenu bet arsts man teica ka viss it kartiba, vai it verts pec kada laika velreiz vinu taisit in ja ja tad pec cik ilga laika lai butu dross ka esmu vesels?!?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *