Šomēnes jārūpējas par sirds veselību un holesterīna līmeni

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, sirds un asinsvadu slimības jeb kardiovaskulārās slimības ir visbiežākais nāves cēlonis ES, izraisot nāvi aptuveni 40% jeb 2 miljoniem cilvēku gadā. Sirds un asinsvadu slimības ir arī visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā – pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, sirds un asinsvadu slimības jeb kardiovaskulārās slimības ir visbiežākais nāves cēlonis ES, izraisot nāvi aptuveni 40% jeb 2 miljoniem cilvēku gadā. Sirds un asinsvadu slimības ir arī visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā – pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, katru gadu vairāk nekā 50% nāves gadījumu cēlonis ir sirds un asinsvadu slimības.

Tādēļ AS «Hanzas Maiznīcas» kopīgi ar LR Veselības ministriju, Slimību profilakses un kontroles centru, pacientu organizācijām un citiem speciālistiem februārī uzsāk izglītojošu kampaņu «Sirdsmiera mēnesis», kura ietvaros aicinās sabiedrību jau savlaikus rūpēties par savas sirds veselību, pievēršot uzmanību paaugstinātam holesterīna līmenim kā vienam no sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem.

Līdz pat 70% iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis

Augsts holesterīna līmenis ir viens no riska faktoriem saslimšanai ar sirds – asinsvadu slimībām, kas Latvijā vidēji izraisa vairāk nekā pusi nāves gadījumu gadā.

Līdz pat 70% Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis un šī tendence saglabājas nemainīgi augsta. Pēc Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta “Sirds veselības šķērsgriezuma epidemioloģiskā pētījuma” datiem, 40% līdz 50% Latvijas iedzīvotājiem 25 līdz 34 gadu vecumā un 75% līdz 85% vecuma grupā virs 55 gadiem ir paaugstināts holesterīna līmenis.

«Sirdsmiera mēneša» organizatori aicina regulāri sekot līdzi holesterīna līmenim un konsultējoties ar speciālistiem, īstenot nepieciešamās pārmaiņas dzīvesveidā veselības un dzīves kvalitātes saglabāšanai.

Dr. Inga Šmate, Slimību kontroles un profilakses centra direktore: „Latvijā ir augsti sirds slimību saslimšanas rādītāji. Viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību ietekmējošajiem riska faktoriem ir paaugstināts holesterīna līmenis. Pēdējos desmit gados var novērot, ka pieaug arvien jaunāku cilvēku skaits, kas saskaras ar šo problēmu, tāpēc svarīgi regulāri sekot līdzi uzturam un dzīvesveidam, lai preventatīvi rūpētos par holesterīna līmeni asinīs. Lielai daļai sabiedrības būtu jāmaina dzīvesveids, jāatmet kaitīgie paradumi un jālieto veselīgs uzturs. Tā ir formula sirdsmieram un ilgam mūžam.”

Dr. Andis Brēmanis, Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs: „Veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids ir vienīgais veids, kā laikus rūpēties par savas sirds veselību un sekot līdzi holesterīna līmenim, pirms tas pārsniedz normu un tā samazināšanai jau nākas lietot medikamentus.”

2013. gads – sirds un asinsvadu slimību profilakses gads

Sirdsmiera mēnesis tiek rīkots plašāku Sirds veselības gada aktivitāšu ietvaros, par kādu LR Veselības ministrija ir noteikusi 2013. gadu. Par Sirdsmiera mēnesi simboliski izvēlēts februāris, ņemot vērā starptautisko Valentīna dienu, kuras simbols ir sirds.

Santa Līviņa, LR Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore: „Ņemot vērā statistiku Latvijā par saslimšanas rādītājiem ar kardiovaskulārajām slimībām, šo gadu Veselības ministrija ir noteikusi par Sirds veselības gadu. Mums ir svarīgi informēt sabiedrību, cik būtiski ir sekot līdzi savam dzīvesveidam, uzturam un fiziskām aktivitātēm, kā arī savlaicīgi pārbaudīt veselību, lai tādā veidā samazinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.”

Par Sirdsmiera mēnesi

«Sirdsmiera mēneša» izglītojošajā kampaņā, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību holesterīna ietekmei uz sirds un asinsvadu slimībām, apvienojušies dažādu jomu eksperti: Latvijas Diētas ārstu asociācija, LR Veselības ministrija, Slimību profilakses un kontroles centrs, pacientu biedrība «Par Sirdi.lv», Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultāte un citi. Sirdsmiera mēneša iniciators ir AS «Hanzas Maiznīcas».

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *