Rolands Stepanovičs

Piešķir 23,5 tūkstošus latu bakteriālās iedegas apkarošanai

Valdība šodien, 12. novembrī, apstiprināja rīkojumu par nepieciešamo finanšu līdzekļu – 23 487 latu – piešķiršanu kompensāciju izmaksai bakteriālās iedegas apkarošanai. Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma.

Valdība šodien, 12. novembrī, apstiprināja rīkojumu par nepieciešamo finanšu līdzekļu – 23 487 latu – piešķiršanu kompensāciju izmaksai bakteriālās iedegas apkarošanai.

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, eriobotrijas un ugunsērkšķi, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficēti un iespējami inficētie augi. Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007. gada jūlijā un – veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus. Tāpēc ir svarīgi panākt sabiedrības atsaucību un vēlmi uzrādīt iespējamos inficētos saimniekaugus, kā arī radīt ieinteresētību tos iznīcināt. No katra cilvēka rīcības ir atkarīgs, vai slimība tiks atklāta, ierobežota un apkarota, vai tā izplatīsies visā Latvijas teritorijā. Valsts augu aizsardzības dienests līdz šāgada 8.oktobrim ir veicis 1167 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās un noņēmis 510 paraugus, no kuriem infekcija konstatēta 22 paraugos.

Augu aizsardzības likums paredz, ka persona var saņemt kompensāciju par tai uzdoto fitosanitāro pasākumu izpildi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Saistībā ar bakteriālo iedegu Lauku atbalsta dienests (LAD) ir saņēmis 19 iesniegumus kompensāciju saņemšanai par 2013.gadā 19 vietās noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem. Saskaņā ar noteikumiem „Kārtība, kādā piešķir kompensāciju par fitosanitāro pasākumu izpildi” LAD 20 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas jāpieņem lēmums par kompensācijas izmaksāšanu un tā jāizmaksā.

Šodien apstiprinātais Ministru kabineta rīkojums «Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem»» paredz piešķirt Zemkopības ministrijai (Lauku atbalsta dienestam) 23 487 latus kompensācijas izmaksai par fitosanitāro pasākumu izpildi bakteriālās iedegas apkarošanai un izplatības ierobežošanai saskaņā ar noteikumiem.

Rīkojums stāsies spēkā pēc tā publicēšanas oficiālā izdevuma «Latvijas Vēstnesis» tīmekļa vietnē www.vestnesis.lv. Plašāka informācija par rīkojumu «Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem»» pieejama MK mājaslapā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.