Pārbaudījums gājējiem, braucējiem un ceļu uzturētājiem

Lielais sniegs, kas bez pārstājas birdinājās 24 stundas, atstājis pamatīgu darba fronti ceļu uzturētājiem pilsētā un pagastos. Snigšanas sekas bija jūtamas, šur tur bērni nebija tikuši uz skolu, pastnieks – līdz pastkastītei, šur tur "raustījusies" vai pavisam pazudusi elektrība, šur tur pilsētā kāds nav ticis ārā no pagalma. Mēs aptaujām pagastu pārvaldes un pilsētas dienestus par to, kā  veicies ar sniega tīrīšanu.

Lielais sniegs, kas bez pārstājas birdinājās 24 stundas, atstājis pamatīgu darba fronti ceļu uzturētājiem pilsētā un pagastos. Snigšanas sekas bija jūtamas, šur tur bērni nebija tikuši uz skolu, pastnieks – līdz pastkastītei, šur tur "raustījusies" vai pavisam pazudusi elektrība, šur tur pilsētā kāds nav ticis ārā no pagalma. Mēs aptaujām pagastu pārvaldes un pilsētas dienestus par to, kā  veicies ar sniega tīrīšanu.

Pūre un Jaunsāti

Pagastu pārvaldes vadītāja Santa Heimane stāstīja, ka no 3.00 rītā traktors strādājis bez apstājas, lai pirmos iztīrītu ceļus uz skolu, un tikai ap 11.00 sācis tīrīt pagastu centrus. Problēmas bijušas ar Jaunsātu traktoru, tāpēc tur ies palīgā, taču, cik zināms, arī Jaunsātos visi ārā tikuši un bērni uz skolu aizgājuši. Tiesa gan, daudzi vecāki, vai nu sabijušies no sniega, vai cita iemesla dēļ bērnus uz skolu piektdienas rītā nemaz neesot palaiduši, tā ka autobuss aizbraucis pustukšs. Ja tas būtu zināms iepriekš, visdrīzāk, Pūres skolu slēgtu. Vaicāta, vai iztīrīti arī ceļi uz privātīpašumiem, pārvaldes vadītāja uzsvēra – par to esot jādomā katram pašam. Ar rīkojumu esot noteikts, ka jāmaksā Ls 7 par pusstundas darbu.

Sēme un Zentene

Sēmes un Zentenes pagastā ceļu uzturēšanas darbi ziemā pēc līguma sadalīti četriem cilvēkiem. Pārvaldes vadītāja Silvija Rabkēviča informēja, ka Zentenē, Dzirciemā, Jaunpļavās un Rindzelē strādā Ainars Rēdlihs; Sēmē, Brizulē un Jūraskalnā – Ivars Skrebelis; Rideļos – Uldis Lormanis; Kaivē, Vilksalā, Zvārē – Andris Seļivanovičs. Privātmāju īpašniekiem ar viņiem jāvienojas par sniega tīrīšanu. Lielākās problēmas bijušas nevis aizputināto ceļu, bet elektrības dēļ. Centrā tā visu laiku raustījusies, radot lielas problēmas apkures ierīcēm, ūdenssūkņiem, ģeneratoram. Savukārt Kaives pusē un pie Sēmes ezera elektrības nav bijis vispār, tāpēc arī skolā bērnu bijis mazāk nekā parasti. Autobusu satiksme neesot bijusi traucēta, Zentenē arī bijis autobuss no Dursupes – vispirms braucis traktors, aiz tā – autobuss.

Slampe un Džūkste

Kā stāstīja pagastu pārvaldes vadītājs Visvaldis Girgensons, vietām ceļi bijuši aizputināti, taču pavisam strādājušas sešas tehnikas vienības – pa trijām katrā pagastā, un centušies visus darbus izdarīt. Privātajiem par savu ceļu tīrīšanu jāvienojas ar darbu izpildītājiem, tur pagasts neiejaucoties…

Irlava un Lestene

Pagastu pārvaldes speciālists Elmārs Muižnieks stāstīja, ka ceļu tīrītāji strādājuši jau agri no rīta, tomēr vienalga bijušas vietas, kur stundas laikā pēc tīrīšanas aizputināts atkal, piemēram, ceļš uz Lesteni, tāpēc no turienes ārā neesot tikuši. Autobuss, kas no Lestenes braucis uz Jaunpili, iebraucis grāvī, jo aizputināts tā, ka nav bijis iespējams saskatīt, kur lauks un kur – ceļš. Privātīpašniekiem savi ceļi esot jākopj pašiem; varot vienoties arī ar pagasta tīrītājiem, tad pēc līguma esot jāmaksā ap Ls 4 par kilometru.

Tume un Degole

Pagastu pārvaldes vadītāja Lidija Legzdiņa stāstīja, ka visas tehnikas vienības sākušas strādāt jau no 2.00 naktī. Autobusi kursējuši, bērni uz skolu tikuši – šie bijuši "karstākie" maršruti. Protams, bijušas iedzīvotāju sūdzības par aizputinātām vietām. Arī redakcija uzklausīja Degoles pastnieces bēdu stātu par to, ka avīzītes stāvot neizvestas jau kopš ceturtdienas, taču pie cilvēkiem tikt nevarot. Pēc stundas viņa piezvanīja un teica, ka nupat traktors ceļu iztīrījis…

Tukumā aizstum mazās ieliņas

Lielu sūdzību par to, ka ceļi aizputināti, no tukumniekiem nebija. Lielākie iebildumi bija par to, ka ielu tīrītāji aizstūmuši mazākajām ieliņām un iebrauktuvēm priekšā lielus vaļņus. Šādas sūdzības bija no Pļavas ielas, kur vairākas mājas atgrieztas no pasaules, arī no Pumpura ielas, kurai valni priekšā aizstūmis Saules ielas tīrītājs. Gados vecāki cilvēki, kas iebrauktuves tīrījuši vairākas reizes dienā, atzina, ka vairs to darīt neesot spēka, jo sniegs esot tik ļoti smags un ciets, ka to nevarot aizvākt.

Tukuma novada domes komunālās nodaļas vadītājs Guntis Leksis stāstīja, ka ielu tīrāmā tehnika esot liela un tā nevarot visās mazajās ieliņās iebraukt, arī apgriezties un nostumt vaļņus citā vietā dažkārt neesot iespējams: "Tāpēc nekas cits neatliek kā iedzīvotājiem pašiem šos vaļņus aizvākt. Jāsaka, ka daudzi to bez teikšanas jau izdarījuši. Esot bijis arī tā, ka daudzviet ielas un ceļus notīra privātie uzņēmumi pēc īpaša iedzīvotāju pasūtījuma, par šiem gadījumiem, ja kaut kas aizstumts, dome nevar atbildēt, tad jārunā ar traktoristu."

Vai piektdien visas ielas pagūs iztīrīt?

– Visdrīzāk visu pilsētu iztīrīt nepagūs; šodien (vakar – red.) tīrām Smilšu ielas rajonu, Lauktehniku un Veļķus, bet sestdien paliks Durbe un tai blakus esošās ielas. Tīrītāji strādāja no 2.00 naktī bez pārtraukuma, taču visu uzreiz izdarīt nav viņu spēkos.

Iedzīvotāji interesējas, vai ietvju kopšanā iesaistīti arī simtlatu projektā iesaistītie cilvēki?

– Pavisam pilsētā – centrā un mikrorajonos – strādā ap 40 līdz 50 cilvēku, taču tas ir daudz mazāk nekā bijis iepriekš. Kādēļ šo cilvēku ir mazāk, nevaru pateikt, zinu tikai, ka 20 strādniekiem darbs projektā beidzies. Viņi iesaistīti arī autobusu pieturu un gājēju pārēju sakopšanā.

Līdz šim to darīja avārijas brigāde, vai tagad viņi vairs to nedara?

– Strādā, taču visu nepagūst. Arī šie cilvēki ielās bija jau no 2.30, vienam vīrietim pat palika slikti.

Pagalmus sakops

Daži iedzīvotāji redakcijai stāstīja, ka esot problēmas ar nesakoptiem pagalmiem. Un dusmas esot uz «Mego» veikalu, kurš, iztīrot savu teritoriju, uz iebraucamā ceļa pie Kurzemes ielas 2 mājas atstājis valni, līdz ar to iedzīvotāji netiekot līdz konteineram.

SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis stāstīja, ka par šo veikalu esot sens stāsts, tāpat kā par lielajām automašīnām un sniega tīrīšanu, taču parasti izdodoties saprasties. Savukārt pagalmi tiekot tīrīti visu laiku, vispirms tos izbraucot lielais traktors, pēc tam – mazais. Pats galvenais tagad esot notīrīt lielumu, visus sīkumus varēs nopucēt nedēļas nogalē. Tomēr iedzīvotājiem jārēķinās, ka visu vienā laikā un uzreiz izdarīt nevarēs.

Aicina aizvākt automašīnas

Lielākā problēma pagalmu kopšanā esot atstātās automašīnas, kurām traktors knapi tiekot garām vai netiekot vispār. Tas nu esot tā, ka iespēju robežās iztīra vidu, bet malās sniegs paliekot. Pēc pilsētas saistošajiem noteikumiem katram automašīnas īpašniekam, kas pie mājas tur automašīnu, pašam šī vieta arī jānotīra. U. Eglītis atzina, ka viņš to pat neprasot, lai tikai cilvēki saprot – kamēr viņu automašīnas stāvēs pagalmos un piebraucamajos ceļos, traktors tos iztīrīt nevarēs.

Sniega kaujas arī Engurē un Jaunpilī
 

Tāpat kā Tukumā un Kandavā, arī Jaunpils un Engures novadā diennakti ilgais putenis ceturtdien un piektdien bija "pastrādājis" pamatīgi.

Jaunpilī… sniegs ir

Kā vakar pastāstīja Jaunpils komunālās saimniecības vadītājs Guntis Jubiņš, rīta pusē vismaz centra ielas jau bija izšķūrētas un tehnika ķērās klāt mazākiem celiņiem. Pat, ja kāds bijis ieputināts, kopumā satiksme neesot būtiski traucēta. "Tehnika ir visu laiku gatavībā, lai palīdzētu, ja nu gadījumā kāds iestieg vai ir ieputināts," uzsver G. Jubiņš. Un tāpat kā iepriekš, arī šogad iedzīvotāji tiek aicināti slēgt līgumus par piemājas ceļu tīrīšanu (pieteikties iespējams pa tālruni 63107068 vai 29146415).

To, ka sūdzību praktiski nav bijis, apstiprināja arī Viesatu pagasta pārvaldes vadītāja Vita Petrova. "Ielas, ceļi tiek šķūrēti un, cik zināms, tikai vienā gadījumā bijis jāizpalīdz izvilkt sniegā iestigušu auto," skaidro V. Petrova un piebilst, ka Viesatās "stihijas", kā dažviet pilsētās, nav bijusi.

Skolu kavē Lestenes un Saules bērni

Tāpat savu gala mērķi sasniedzis arī Jaunpils novada skolas autobuss. Un, kā novērojusi skolotāja Dace Adiņa, uz mācībām lielākoties nebija ieradušies vien tie bērni, kurus uz Jaunpili transportēja «Tukuma auto» autobuss, kas piektdien diemžēl attapās grāvī. Izrādās, ka līdz skolai tāpēc netika, piemēram, Lestenes bērni, kuri neatrada alternatīvu transporta līdzekli. Kā arī problēmas ar nokļūšanu bijušas bērniem no Saules, kur gan ceļš bijis iztīrīts, taču autobuss – aizkavējies. Kopumā, stāsta D. Adiņa, sniegs, kaut dažam labam skolas apmeklējumu patraucējis, nav sagādājis lielas problēmas. Kā situāciju raksturoja G. Jubiņš: "Jaunpilī…sniegs ir!"

Engurē sniegu tīra visos ciemos

Kā mūs informēja Engures novada pagasta pārvaldes priekšsēdētājs Nikolajs Tohvs, tad Engures pagastā sniegu sāka tīrīt jau ceturtdienas vakarā un beidza to darīt divas stundas pēc pusnakts. Mehanizatori nedaudz pagulēja un jau 5.30 atsāka darbu.

Vispirms tika iztīrīti ceļi, pa kuriem jābrauc skolēnu autobusiem. Engures pagastā strādāja četri traktori: Normunds Zīrups sniegu tīrīja Engurē un ciematos uz Rīgas pusi – Ķesterciemā, Plieņciemā, Apšuciemā un Klapkalnciemā. Tā kā apjomi ir lieli un ciematos daudz ieliņu, tad Plieņciemā, Apšuciemā un Klapkalnciema ielas no sniega atbrīvoja tikai pusdienas laikā un dienas otrajā pusē. Dzintars Veinbergs tīrīja ceļus Engurē un Abragciemā, bet SIA «Bērzciema» pārstāvji Raitis Krauklis un Mārtiņš Steriņš – Bērzciemā. Tā kā Bērzciemā ir uzbūvēts jauns trotuārs un pagājušā gadā bija problemātiski to notīrīt no sniega, tad nu labi noder par projekta naudu iegādātais sniega pūtējs. Ar to strādā Andris Egle. Savukārt Rideļu pusē sniega tīrīšanu uz ceļiem organizē deputāts un tās puses lielākais uzņēmējs Oskars Kambala.

Ar sniega lāpstām strādā gan sētnieki, gan privātmāju īpašnieki, gan daudzdzīvokļu mājās dzīvojošie – visi, kuriem bija brīvs laiks, nāca un nāk palīgā attīrīt ietves, ielas, ceļus un celiņus.

Tehnika lūst, atrod citas iespējas

Smārdes pagastā tieši pirms puteņa salūza sniega tīrāmais traktors. Nu jāgaida detaļa, kas nāk no Korejas uz Holandi un tad tikai uz Latviju…. Nervozē arī citkārt tik precīzais mehanizators Jānis Sokolovskis, jo ceļu tīrīšana nu vairs no viņa nav atkarīga. Esot cerība, ka nedēļas nogalē detaļa tiks saņemta un varēs stāties pretī nākošajiem puteņiem, ja vien tādi būs. Bet tikmēr, kamēr traktoru remontē, sniega tīrīšanai pašvaldības komunālais dienests meklē papildspēkus. Vispirms iztīrīja tos ceļus, pa kuriem brauc skolēnu autobuss, tad pārējos. Piemēram, Putnu iela Milzkalnē jau esot bijusi notīrīta līdz pulksten 7.30. Kad no pagalma Milzkalnes ciematā izbrauca automašīnas, iztīrīja arī to. Iepriekš pagalms bija tīrīts ceturtdienas vakarā un bija patīkami, ka pēc darba bija kur novietot automašīnas, arī nākamajā rītā pēc puteņa labi varēja izbraukt uz lielā ceļa, kas jau bija notīrīts. Problēmas rada sniegā ieputinātās automašīnas, kam sniega tīrītājs apbrauc apkārt. Te darbiņš ar sniega lāpstu būs mašīnas īpašniekam.

Ir tāda sniega bagātība, ka arī sētnieks viens pats ar to visu netiek galā, tāpēc šajās brīvdienās visiem būs, ko darīt – ir taču veselīgi arī fiziski pakustēties – atrakt pagalmu, garāžu, taciņas…

Lapmežciemā visi ceļi izbraucami

Lapmežciema pagasta pārvaldes vadītāja Dace Galandere pastāstīja, ka sniegu tīrot ar trim traktoriem. Andris Zariņš, atbilstoši nepieciešamībai, sēžas gan pie lielā traktora stūres, gan pie mazā, lai ar to iztīrītu ciema kājceliņus. Savukārt Guntars Šteinbergs tīra daudzās ciemu ielas. Ceturtdien darbu beiguši 23.00 un piektdien jau 4.00 to atsākuši. D. Galandere domā, ka piektdienas rītā tāda ceļa vai ielas neesot, kur traktors ne reizi nebūtu tīrījis un nebūtu izbraucams. Taču visas dienas garumā līdz vēlam vakaram tīrītas visas ielas otrreiz. Jācer, ka putenis pierims, kaut gan no jūras pūšot stiprs ziemeļvējš un cenšoties no zemes pacelt sniegu un dažas vietas aizputināt. .

Komentāri

  1. Precizēsim – skolēnu autobuss BIJA CEĻĀ UZ LESTENI, nevis jau brauca atpakaļ no Lestenes uz Jaunpili, kad IESLĪDĒJA GRĀVĪ, jo ceļš bija aizputināts. Tā kā – tīrīsim ceļus un būsim precīzi!

  2. kapec neviens netira stavlaukumu Spartaka iela 26.un Putninu iela ar gandriz nav izbraucama.

  3. Lai kā arī nepatīk pilsētas vadībai ”ūdeni ārā nevedīsim”- sniegs no pilsētas centra(Pils iela) būtu jāizved…

  4. Nu,piemēram gan Rīgā,gan Jelgavā sniegu ved ārā no pilsētas pa nakti,laikam Tukumam nauda jātaupa.

  5. Atbrauciet uz Pēterburgu – vot tad gan jūs sniegu redzēsiet… kunkst te par sauju drupaču…!!!! Un te ceļus vispār neviens netīra, pilsētā vēl kaut cik, bet apkārtnē viens blarus izbrauc ar cauru lāpstu un kaisāmā mašīna ir ziliņš ar diviem tadžikiem kuzavā, kuri ar lāpstām kaisa kaut kādu melnzemi uz braucamās daļas…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *