Par vai Pret: Lai arī tavs viedoklis taptu sadzirdēts!

Ar platformu «manabalss.lv», visticamāk, nav jāiepazīstina. Jau desmit gadu garumā tā ir tīmekļa vietne, kurā ikvienam iespējams oficiāli parakstīties par vienu vai otru iniciatīvu, ko izvirzījusi kāda konkrēta sabiedrības grupa. Iniciatīvu saturs var būt visdažādākais – sākot ar vides aizsardzības jautājumiem un beidzot ar izmaiņām nodokļu sistēmā. Un, ja uzsaukums uzrunā pietiekami daudz ļaužu jeb 10 000 Latvijas pilsoņu, kas ir aptuveni 0,5% no vēlētāju kopskaita, iniciatīva tālāk nonāk izskatīšanai Saeimā. Šo desmit pastāvēšanas gadu laikā platformas digitālo rīku klāsts ir paplašinājies, tāpat – pavisam nopietni un dažādos līmeņos – notiek darbs, lai arvien plašāka sabiedrības, ikviena tās pilsoņa līdzdarbošanās iespēja politisku lēmumu pieņemšanā būtu arī reģionos. Te gana svarīga loma atvēlēta reģionālajiem masu medijiem un šajā projektā ir iesaistījušās arī «Neatkarīgās Tukuma Ziņas». Par to, kas tad plānots un kas – jau darīts, lai mūsu četros novados iedzīvotāji tiktu labāk sadzirdēti (neatkarīgi no viņu prasmēm darboties internetā!), nelielā sarunā izvaicājām «ManaBalss.lv» pārstāvjus Agiju Rumpi un Didzi Meļķi. 

Radīsim iespēju izteikties

Kā liecina dati par pagājušo gadu (tā sauktais DESI indekss), vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem pietrūkst digitālo pamatprasmju. Tas laikā, kad dažādo ierobežojumu un dažādu iestāžu vispārējās optimizācijas rezultātā arvien mazāk pakalpojumu ir pieejams klātienē! Un, protams, šo prasmju trūkums apgrūtina ne viena vien, jo īpaši – senioru, ikdienas dzīvi. «ManaBalss.lv» jau sākotnēji ir bijusi digitāla platforma, taču, iesaistoties reģionālajiem medijiem, iecerēts kaut daļēji, bet šo problēmu risināt. Proti, pirmkārt, arī reģionālo laikrakstu drukātajās versijās būs biežāk un plašāk lasāms par «manabalss.lv» aktuālākajām iniciatīvām. Otrkārt, mūsu redakcijā būs iespēja par tām parakstīties – konsultēsim un palīdzēsim to katram gribētājam izdarīt. Visbeidzot, ir ieviests jauns rīks – «ParVaiPret» (parvaipret.lv), kurā paust savu pilsonisko nostāju. “Tajā ir divas sadaļas,“ skaidro A. Rumpe. “Viens – ir jautājumi, kas tobrīd tiek izskatīti Saeimā. Tāpat tikko platformā esam ievietojuši Covid-19 jautājumus, ko sadarbībā ar žurnālistiem esam iniciējuši paši, izvērtējot, kas konkrētajā brīdī ir aktuāls.” Un cilvēkam tikvien kā jāizdara – jānoklikšķina uz “par” vai “pret”. Ar šobrīd aktuālajiem jautājumumiem iespējams iepazīties un arī nobalsot arī mūsu mājas lāpā: www.ntz.lv. 

 

Lai roboti neveidotu sabiedrisko domu 

Kas tomēr jāņem vērā – balsojumam ir jābūt autentificētam. “Interneta komentāros, ja cilvēks ir atklāts, viņš uzraksta savu vārdu, bet tāpat no dažādām adresēm, ja vēlas, viņš var radīt dažādas savas personības. Šajā gadījumā – «ManaBalss» attīstītajos rīkos, kas ir «manabalss.lv» un «parvaipret.lv» – ir stingra autorizācija, kas nodrošina, ka balsotāji ir īsti cilvēki, nevis, piemēram, boti, kas mūsdienās ir kļuvis tik aktuāli,” iemeslus striktajai autorizācijai skaidro D. Meļķis. Proti, kaut balsojums var būt caurumcaur anonīms (un tāds, piemēram, «parvaipret.lv» tas arī ir), tomēr autorizācija ir garantija, ka tās ir pavisam reālu cilvēku balsis un ka viedoklis nav mākslīgi veidots un attiecīgi – manipulējošs. Tas – manipulēšana ar dažādiem datiem un viedokļiem –pēdējos gados kļūst arvien aktuālāk. Viens piemērs: vēl arvien tiek lauzti  šķēpi par to, cik lielā mērā troļļu un botu darbošanās sociālajos tīklos ietekmēja iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanas, kuru rezultātā pie varas nāca Donalds Tramps…

Vairāk lasām 5. marta laikrakstā ŠEIT =>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *