Pabriks uzaicina Ķīnas bruņotos spēkus piedalīties mācībās «Open Spirit»

Šodien, 23. novembrī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks tikās ar Ķīnas Tautas Republikas nacionālās aizsardzības ministru ģenerāli Lianu Guanlie (Liang Guanglie) un vienojās stiprināt divpusējo sadarbību aizsardzības jomā.

Šodien, 23. novembrī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks tikās ar Ķīnas Tautas Republikas nacionālās aizsardzības ministru ģenerāli Lianu Guanlie (Liang Guanglie) un vienojās stiprināt divpusējo sadarbību aizsardzības jomā.

Turpmāk sadarbību plānots attīstīt militārās izglītības, mācību, konsultāciju, kā arī kultūras jomā, īstenojot bruņoto spēku orķestru apmaiņas vizītes.

A. Pabriks norādīja, ka Latvija ir ieinteresēta veidot ciešāku sadarbību ar Ķīnu tai skaitā aizsardzības un militārajos jautājumos, ņemot vērā Ķīnas aizvien pieaugošo lomu reģionā un pasaulē kopumā. Savukārt Ķīnas aizsardzības ministrs vēlreiz pateicās un augstu novērtēja viņa šā gada maijā notikušo vizīti Latvijā.

Latvijas aizsardzības ministrs Ķīnas kolēģim nodeva ielūgumu piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās «Open Spirit 2014», kas notiks Baltijas jūrā, Latvijas teritoriālajos ūdeņos. Mācību mērķis ir iznīcināt no Pirmā un Otrā pasaules kara palikušos sprādzienbīstamos priekšmetus, tādejādi uzlabojot kuģošanas drošību. Ķīnas aizsardzības ministrs norādīja, ka Ķīnas bruņotajiem spēkiem ir laba pieredze atmīnēšanā uz sauszemes, taču zināšanu uzlabošana par atmīnēšana jūrā varētu būt ļoti vērtīga. Tāpat puses vienojās apsvērt iespēju rīkot regulāras Aizsardzības ministriju ekspertu konsultācijas.

A. Pabriks uzaicināja Ķīnas drošības jomas ekspertus nākamgad piedalīties drošības un ārpolitikas forumā «Rīgas konference», kā arī aicināja Ķīnas pārstāvjus sniegt vieslekcijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un Baltijas Aizsardzības koledžā. Šā gada oktobrī Ķīnā Latvijas Aizsardzības zinātniskās pētniecības centra vadītājs Jānis Bērziņš jau piedalījās diskusiju ciklā par reģionālo drošību Āzijas un Klusā okeāna valstīs un Ķīnas attīstību.

Tikšanās laikā ministri pārrunāja arī drošības situāciju Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīs.

Vizītes ietvaros A.Pabriks uzstājās ar priekšlasījumu par drošības situāciju Baltijas jūras reģionā augstākajā Ķīnas militārās izglītības iestādē – Ķīnas Nacionālajā aizsardzības universitātē. Lekcijā universitātes mācībspēkiem un doktorantūras studentiem ministrs norādīja, ka Latvija atrodas ģeopolitiskās krustcelēs, kur satiekas daudzu valstu intereses, kas nosaka valsts ārpolitiku un drošības politiku. Pēc neatkarības atgūšanas Latvija mērķtiecīgi strādāja, lai integrētos eiroatlantiskajās struktūrās, jo dalība šajās organizācijās grantēja pastāvīgu ekonomisko izaugsmi un drošības situācijas uzlabošanos. Ministrs norādīja, ka šobrīd Baltijas valstis ir kļuvušas par visintegrētāko reģionu NATO, jo pastāvīgi tiek īstenoti kopīgi projekti, piemēram, gaisa telpas patrulēšanas un apmācību jomā. A. Pabriks uzsvēra, ka kopš neatkarības atjaunošanas ir strauji augusi Latvijas bruņoto spēku profesionalitāte, un šobrīd Latvijas karavīri var veikt instruktoru apmācīšanu arī citās valstīs, piemēram, Moldovā un Libērijā.

Šodien A.Pabriks tikās arī ar Ķīnas ārlietu ministru Yang Jiechi un pārrunāja abu valstu ekonomisko sadarbību. Ķīnas ārlietu ministrs informēja, ka pēdējo gadu laikā Ķīnas tirdzniecības apjomi ekonomiskās krīzes iespaidā ar Eiropu ir samazinājušies, tomēr ar Latviju tie turpinājuši augt. Savukārt A. Pabriks pauda gandarījumu, ka Starptautiskais Ķīnas uzņēmējdarbības forums, kas tiek organizēts katru gadu citā valstī, šogad notiks Rīgā un pulcēs ap 400 Ķīnas biznesa līderu.

Savukārt vakar, 22. novembrī, A. Pabriks tikās ar Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālās militārās komitejas priekšsēdētāja vietnieku ģenerāli Čanglongu Fanu (Changlong Fan), un pārrunāja abu valstu attiecības un to attīstības perspektīvas.

Āzijas vizītes ietvaros no 27. līdz 29. novembrim aizsardzības ministrs apmeklēs arī Dienvidkoreju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *