Liepājnieki Muzeju naktī pētīs augu sēklas un stādīs kokus

Muzeju naktī Liepājas muzeja dārzā 19:30 sāksies akcija «Iestādi koku!» un vienlaicīgi māksliniece Ilze Ķībure atklās rotu izstādi «Semina 2013».

Muzeju naktī Liepājas muzeja dārzā 19:30 sāksies akcija «Iestādi koku!» un vienlaicīgi māksliniece Ilze Ķībure atklās rotu izstādi «Semina 2013».

Sadarbībā ar kokaudzētavas «Īves» īpašnieku Daini Ozolu muzeja dārzā notiks akcija, kuras laikā ikvienam Muzeju nakts apmeklētājam būs iespēja iestādīt podiņā priedes stādiņu. Muzeja dārzā būs sarūpēti gan priedes stādiņi, gan podiņi, gan augsne.

Dainis Ozols ierādīs mazo priedīšu stādīšanu podiņos un dos padomus, kā jāaprūpē mazā priedīte, lai izdotos izaudzēt sev kārtīgu priedi. Akcijas mērķis ir dot iespēju iepzīt dabas procesus un vērot to norisi. Katrs savu stādīto priedīti varēs nest mājās, rūpēties, vērot un rezultātā iestādīt to brīvā dabā.

Savukārt māksliniece Ilze Ķībure ir sakrājusi simtiem sēklu un sakārtojusi dzīvās krellēs, auskaros un piespraudēs. No dažāda lieluma, svara, formas, krāsas, smaržas un garšas dabas pērlēm radīti mazi mākslas darbi, kas rotā cilvēku.

Sēklas simbolizē mūžīgo ritumu dabā un caur katras rotas stāstu vedina uz pārdomām par dabas likumiem un attiecībām: cilvēks – daba, cilvēks – cilvēks, cilvēks – laiks.

Rota ir mākslas darbs, kura lielākā priekšrocība ir tas, ka var būt līdzās jebkurā brīdī, kad cilvēks to vēlas. Šo mākslas darbu radīšanai par iedvesmu var kalpot tūkstošiem avotu, tāpat tūkstošos skaitāma materiālu izvēle to realizēšanai. Rotu var valkāt, vērtēt, apbrīnot slepus, vienatnē vai tieši otrādi – to izrādot. Rotas ir veids kā paust savu viedokli, norādīt piederību kādai sociālai grupai. Un, protams, rota var būt tikai dekoratīvs elements, vizuālā tēla detaļa.

Ilze Ķībure profesionāla mākslinieka gaitas uzsākusi pirms 15 gadiem, kad iestājusies Liepājas Lietišķās mākslas koledžā Metāla izstrādājumu dizaina nodaļā, kur neskaitāmās sarunās skolotājam Andrim Garokalnam izdevās atraisīt domāšanu, kas svarīga māksliniekam jaunrades procesā.

Vēlāk turpinājusi studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru ar bakalaura diplomu mākslās un dizainā veiksmīgi pabeigusi 2010.gadā.Vērtīga pieredze bija pusgadu ilgas studijas Oslo Nacionālajā Mākslas akadēmijā (KHIO), kur īpaša nozīme bija Manuela Vilenas kursiem.

Ilzes Ķībures moto ir radīt vienkāršus, vienlaicīgi smalku nianšu un pārdomātu konceptu saturošus mākslas darbus – rotas, un uzdrošināties to darīt sev pieņemamā, sev raksturīgā veidā – tas ir tas, kas mākslinieku padara īpašu un vienreizēju.

Tagad māksliniece strādā savā darbnīcā, pilnveido zināšanas un tehniskās prasmes pašmācības ceļā, piedalās kopizstādēs un vismaz reizi gadā notiek personālizstāde.

Šogad personālizstādi «Semina 2013» Ilze Ķībure atklās un tiksies ar apmeklētājiem Muzeju naktī Liepājas muzeja dārzā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.