Latvijas Fotogrāfijas muzejā būs skatāma Aijas Bley izstāde «Vēlāk»

1. novembrī 17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā atklās Aijas Bley (Latvija) foto izstādi «Vēlāk». A. Bley savā darbā ar foto un video palīdzību pētījusi vientuļu sieviešu dzīvi vecumdienās, mēģinot atklāt šo dāmu neizsīkstošās enerģijas noslēpumu.

1. novembrī 17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā atklās Aijas Bley (Latvija) foto izstādi «Vēlāk». A. Bley savā darbā ar foto un video palīdzību pētījusi vientuļu sieviešu dzīvi vecumdienās, mēģinot atklāt šo dāmu neizsīkstošās enerģijas noslēpumu.

“Man ir pareģots, ka es dzīvošu ilgu mūžu. Tik ilgu, ka visi man šobrīd tuvie cilvēki sen jau būs miruši. Es nomiršu pilnīgā vientulībā,” saka darba autore. “Lai ielūkotos šajā biedējošajā nākotnes pareģojumā, es, izliekoties par “puķu vāzīšu fotogrāfi”, apciemoju vientuļas kundzes gados. Nokļuvu viņu privātajā telpā, izdibinot viņu dzīves noslēpumus. Vāzīšu fotografēšana izvērtās par abpusēju radošu procesu, ar ko aizrāvās pat visatturīgākās un vecākās kundzes. Mēs ātri sadraudzējāmies, un es atklāju ļoti stipru un gaišu sieviešu pasauli.”

“Vecums, vientulība un slimības gan nav nekāda mirstamā kaite!” atspurdza 96 gadus vecā Marta, meklējot skapjaugšā nobāzto vāzīti. “Kamēr dvēsele dzīva, nedrīkst padoties. Ir jādzīvo un jābauda katrs mirklis!”

Iecere šai izstādei radās 2012. gada vasarā Jodi Bieber (Dinvidāfrika) meistarklasē, kas notika ISSP (Starptautiskā vasaras foto skola) ietvaros. Savukārt izveidot foto grāmatu, kas arī būs apskatāma izstādē, palīdzēja Mortena Andersena (Norvēģija) meistarklases apmeklējums. Lai realizētu šo projektu, autore personīgi tikās ar daudzām sievietēm vecumā pēc septiņdesmit, uzklausot viņu dzīves stāstus. To bija iespējams realizēt, pateicoties Ogres, Ikšķiles, Kuldīgas, Rīgas pensionāru klubu atbalstam, kā arī koru «Sudrabotā gaisma» un «Saskaņa» atsaucībai.

Aija Bley ir režisore, producente un scenāriste, vairāk kā 20 dokumentālo un animācijas filmu autore. Aijas Bley darbi ir atzinīgi novērtēti vairākos starptautiskos filmu festivālos. Kopš 2010. gada paralēli filmu veidošanai viņa pievērsusies fotogrāfijai. Veidojot projektu «15 jukušas avis», autore apceļo bijušās PSRS valstis, šī projekta ietvaros izdotas četras grāmatas. Šobrīd A. Bley studē fotogrāfiju, apmeklējot meistarklases pie pasaulē atzītiem fotogrāfiem un ISSP foto skolu Latvijā.

Apmeklētājiem ieeja uz izstādes atklāšanu 1. novembrī 17.00 – bez maksas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *