Ko rāda statistika un pētījumi par Latvijas sievietēm?

Atzīmējot Starptautisko Sieviešu dienu, Slimību profilakses un kontroles centrs sveic visas Latvijas sievietes un piedāvā uzzināt, kādas ir mūsu sievietes, viņu paradumi un veselība.

Atzīmējot Starptautisko Sieviešu dienu, Slimību profilakses un kontroles centrs sveic visas Latvijas sievietes un piedāvā uzzināt, kādas ir mūsu sievietes, viņu paradumi un veselība.

Statistiskā informācija liecina, ka:

– No visiem Latvijas iedzīvotājiem 54% ir sievietes.

– Piedzimstot sieviešu paredzamais mūža ilgums ir gandrīz 79 gadi, kas ir par 10 gadiem ilgāks nekā vīriešiem. No minētajiem 79 gadiem, 56,5 gadus sievietes nodzīvo veselīgi, bez nopietnām veselības problēmām.

– Ģimenes stāvoklis: 37% Latvijas sieviešu ir neprecējušās, 35% ir precējušās, šķīrušās no laulātā drauga ir 14% sieviešu, bet atraitnes – 14%.

– Nodarbinātība un izglītība: Galvenokārt, sievietes nodarbinātas nozarēs, kas saistītas ar veselības nozari un sociālo aprūpi, izglītības nozari, kā arī izmitināšanu un ēdināšanas pakalpojumiem. No visiem iedzīvotājiem, kuri ieguvuši doktora grādu vai augstāko izglītību, 64% ir sievietes.

Veselības stāvoklis:

– 52% Latvijas sieviešu savu veselību vērtē kā labu vai diezgan labu.

– Galvenās veselības problēmas sievietēm Latvijā ir sirds un asinsvadu sistēmas slimības un ļaundabīgie audzēji. Lai savlaicīgi ārstētu onkoloģiskās saslimšanas, nepieciešama agrīna diagnostika, ko piedāvā valsts. Tomēr, tikai katra trešā sieviete atsaukusies uzaicinājumam veikt valsts apmaksāto skrīningu dzemdes kakla un krūts vēža atklāšanai.

– Visbiežāk sievietes sūdzas par: galvassāpēm, muguras, locītavu, mugurkaula sāpēm kakla – plecu daļā, kā arī par bezmiegu.

– 22% sieviešu mutē ir visi pastāvīgie zobi. Zobus tīra biežāk nekā reizi dienā – 65% sieviešu.

Reproduktīvā veselība:

– 66% sieviešu ir apmierinātas ar savu seksuālo dzīvi.

– Vidējais sievietes vecums, piedzimstot bērnam, ir 29,1 gads. Pirmais bērns dzimst vidēji 26,4 gadu vecumā. Aptuveni 15% dzemdētāju ir vecumā virs 35 gadiem.

– Visbiežāk lietotā kontracepcijas metode ir vīriešu prezervatīvs.

Paradumi:

– Pēdējā gada laikā paradumus, veselības apsvērumu dēļ, mainījušas 54% sieviešu: samazinājušas tauku daudzumu uzturā – 26%; mainījušas uzturā lietoto tauku veidu – 14%; palielinājušas uzturā lietoto dārzeņu daudzumu – 37%; samazinājušas cukura lietošanu – 24%; samazinājušas sāls lietošanu – 17%; samazinājušas alkohola patēriņu – 15%; palielinājušas fizisko aktivitāti – 25%; ievērojušas diētu svara samazināšanai – 16%.

– Četras no piecām sievietēm ikdienā brokasto.

Uztura paradumi: 64% ikdienā lieto skābpiena produktus, 43-44% nepievieno cukuru tējai/kafijai, 50% nekad nepievieno sāli jau gatavam ēdienam, 62% lieto zivis vismaz reizi nedēļā, ikdienā svaigus dārzeņus lieto 41%, svaigus augļus un ogas ikdienā lieto 26%, saldinātos dzērienus nelieto 79% sieviešu. Veselīgāki paradumi ir gados jaunākām sievietēm, sievietēm ar augstāku izglītības līmeni un rīdziniecēm. Kopumā sievietēm ir veselīgāki uztura paradumi nekā vīriešiem.

Pusei sieviešu ir normāla ķermeņa masa. 5% tā ir nepietiekama, pārējām ir liekais svars un aptaukošanās (attiecīgi 27,5% un 17,9%). Normāla ķermeņa masa biežāk ir gados jaunākām un neprecētām sievietēm.

Ikdienā pietiekama fiziskā aktivitāte ir tikai 10% sieviešu. 41% sieviešu ikdienā brīvo laiku pavada mazkustīgi (lasot, skatoties TV u.tml.).

Ikdienā smēķē 21% sieviešu. Precētās sievietes smēķē vismazāk, tāpat arī sievietes ar augstāko izglītību. Visvairāk smēķē rīdzinieces.

Alkoholu pēdējā gada laikā lietojušas 83,6% sieviešu. Vidēji alkoholu gada laikā sievietes lieto 31 dienu. Katrai ceturtajai sievietei ir riskanti alkohola lietošanas paradumi. Biežāk lietotie dzērieni ir vīns un dzirkstošais vīns.

Ejot tumsā pa ielu vai ceļu, gandrīz vienmēr atstarotājus lieto 52,5% sieviešu. Braucot automašīnas priekšējā sēdeklī 90,5% sieviešu gandrīz vienmēr lieto drošības jostas, savukārt, aizmugurējā sēdeklī gandrīz vienmēr piesprādzējas tikai 50,7% sieviešu.

Transporta zona ir otra biežākā vieta, kur sievietes gūst traumas, tomēr visbiežāk sievietes traumas gūst mājās – 54% gadījumu.

Izmantotie datu avoti: Centrālā statistikas pārvalde un Slimību profilakses un kontroles centra statistikas un pētījumu dati.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *