Kļūdas un ieteikumi medikamentu lietošanā

Šā gada rudenī Latvijas aptiekās tika īstenota sociālā kampaņa «Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!». Kampaņu uzsākt rosināja septembrī veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti, kas apliecināja, ka 96% Latvijas iedzīvotāju neprot pareizi lietot medikamentus.

Šā gada rudenī Latvijas aptiekās tika īstenota sociālā kampaņa «Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!». Kampaņu uzsākt rosināja septembrī veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti, kas apliecināja, ka 96% Latvijas iedzīvotāju neprot pareizi lietot medikamentus. Tāpēc farmaceite Dzintra Strautiņa stāsta par biežāk sastopamajiem jautājumiem un kļūdām, kas tiek pieļautas, lietojot medikamentus.

Kā pareizi lietot medikamentus?

Lietojot jebkāda veida medikamentus vai uztura bagātinātājus, ir ļoti būtiski precīzi ievērot lietošanas pamācībā norādītās instrukcijas, jo patvaļīga medikamentu lietošana var ne tikai būt neefektīva, bet arī izraisīt nepatīkamas un pat veselībai bīstamas blaknes. Kā stāsta farmaceite D. Strautiņa, visbiežāk pieļautās kļūdas zāļu lietošanā rodas, neievērojot noteikto medikamentu lietošanas biežumu un daudzumu, kā arī patvaļīgi kombinējot atšķirīgus medikamentus.

Uzsākot jauna medikamenta lietošanu, pirmkārt, rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija. Galvenokārt uzmanība jāpievērš laikam, kad medikaments jālieto – no rīta, vakarā, pusdienas laikā, pirms vai pēc ēšanas, kā arī tam, kādās devās un cik ilgi medikaments jālieto. Medikamentu lietošana pirms ēšanas nozīmē, ka zāles jādzer vismaz 30 minūtes pirms maltītes, kas ir īpaši svarīgi, piemēram, zālēm kuņģa problēmām, lai pasargātu kuņģa gļotādu. Savukārt lietot medikamentus pēc ēšanas nozīmē, ka zāles jālieto 30 minūtes pēc maltītes.

Farmaceite D. Strautiņa uzsver, ka medikamenta iedarbību var būtiski ietekmēt arī pārtika un šķidrums, kas tiek uzdzerts. Nekādā gadījumā zāles nevajadzētu uzdzert ar kofeīnu saturošiem dzērieniem vai pienu, kas var izraisīt nevēlamu mijiedarbību. Noteikti nedrīkst zāles uzdzert ar greipfrūtu sulu, jo tā var palielināt zāļu koncentrāciju asinīs, kas dažādos gadījumos var būt bīstama. Piemēram, lietojot amidaronu (antiaritmisks līdzeklis) saturošus medikamentus, šādā gadījumā iespējama dzīvību apdraudoša aritmija. Tāpat negatīvu mijiedarbību var radīt arī pastiprināta piena produktu lietošana vai piena uzdzeršana, kas ļoti bieži neitralizē medikamentu. Savukārt kombinācijā ar kalcija karbonātu saturošiem medikamentiem, piemēram, «Calcigran», tā var izraisīt hiperkalcēmiju ar sāpēm vēderā, sliktu dūšu, vemšanu, caureju un muskuļu vājumu. Tāpat zāļu uzsūkšanos kavē arī liels taukainu ēdienu patēriņš. Savukārt, lietojot perorālos antikoagulantus (sirds aspirīni), ierobežotā daudzumā jālieto produkti ar K vitamīnu (sparģeļi, brokoļi, kabači, lapu salāti, zirņi, aknas, zaļā tēja u.c.), jo tie var mazināt preparāta iedarbību. Farmaceite skaidro, ka šādu piemēru ir vēl ļoti daudz, tāpēc būtiski par šiem jautājumiem konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Savukārt pilnīgi drošai zāļu lietošanai farmaceite rekomendē uzdzert tikai un vienīgi pusglāzi tīra ūdens istabas temperatūrā.

Tāpat medikamentu darbība var mainīties, tos lietojot kopā ar alkoholu. Farmaceite D. Strautiņa uzsver, ka šī kombinācija noteikti nav vēlama, jo bieži vien var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, kā arī pavājinātu sirdsdarbību. Izņēmuma gadījumi varētu tikt pieļauti, ilgstoši lietojot kādu medikamentu hroniskas kaites ārstēšanai. Tomēr arī šādos gadījumos būtu jāizvēlas medikamenta lietošanas laiks – vēlams, vairākas stundas pēc zāļu dzeršanas. Savukārt kategoriski izslēgta alkohola lietošana savienojumā ar medikamentiem neiroloģiskām kaitēm, insulīnu, nitroglicerīna un antibiotiku lietošanu. Alkohols organismā var ne tikai pastiprināt zāļu efektu, bet arī izmainīt to īpašības, un zāļu darbība var kļūt neprognozējama.

Tāpat farmaceite uzsver, ka, uzsākot medikamenta lietošanu, būtiski lietošanas instrukcijā iepazīties ar sadaļu, kurā aprakstītas iespējamās blaknes. Šīs sadaļas nereti ir ļoti plašas, līdz ar to nepieciešams pirms jebkuru medikamentu lietošanas konsultēties ar ārstu, kurš arī palīdzēs izvērtēt iespējamo blakņu risku un nepieciešamības gadījumā piemeklēs analogu medikamentu bez alergēna.

Būtiskākās kļūdas

Runājot par būtiskākajām kļūdām, kuras cilvēki pieļauj, lietojot medikamentus, farmaceite D. Strautiņa paskaidro, ka cilvēki, nekonsultējoties ar speciālistiem, nereti reklāmu iespaidā ļoti bieži iegādājas dažādus uztura bagātinātājus. Patvaļīgi tos lietojot, nereti tiek 3 līdz 4 reizes pārsniegta dienas deva, vai konkrētais preparāts tiek lietots kombinācijā ar citiem medikamentiem, kas var izraisīt nevēlamu mijiedarbību. Tāpat ļoti bieži cilvēki, neieklausoties speciālistu norādījumos, zāļu lietošanu padara pat bezjēdzīgu. Piemēram, īpaši bieži novērojams, ka cilvēki, kuri lieto zāles pret paaugstinātu spiedienu, turpina lietot kafiju, kā arī dzer uztura bagātinātājus enerģijai, kas iedarbojas stimulējoši un asinsspiedienu paaugstina.

Tāpēc farmaceite D. Strautiņa iesaka, pirms uzsākt jebkāda veida zāļu, vitamīnu vai uztura bagātinātāju lietošanu, vienmēr konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, patvaļīgi nekombinēt medikamentus un ievērot visus instrukcijā minētos norādījumus. Tikai tā saņemsiet maksimālu ieguvumu no medikamenta un nenodarīsiet sev pāri!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *