Kā pielietot uz pārtikas produktu iepakojumiem izvietoto GDA marķējumu

Bieži vien plašais pārtikas produktu klāsts rada apjukumu un neziņu, ko tad labāk izvēlēties. Uz pārtikas produktu iepakojuma atrodas GDA* marķējums, kas var palīdzēt izdarīt piemērotākos un vēlamākos produktus mūsu dzīvesveidam.

Uztura speciāliste Lizete Māldere skaidro, kā praktiski pielietot uz pārtikas produktu iepakojumiem izvietoto GDA marķējumu

GDA marķējuma praktisks pielietojums

Bieži vien plašais pārtikas produktu klāsts rada apjukumu un neziņu, ko tad labāk izvēlēties. Uz pārtikas produktu iepakojuma atrodas GDA* marķējums, kas var palīdzēt izdarīt piemērotākos un vēlamākos produktus mūsu dzīvesveidam. GDA marķējums uz iepakojuma sniedz informāciju, cik daudz un kādas uzturvielas procentuāli no dienā ieteicamās devas satur šī produkta viena porcija. Bet, lai pilnībā varētu orientēties šī marķējuma sniegtajā informācijā ir nepieciešams zināt, kam turpmāk pievērst uzmanību.

Porciju izmēri

Redzot šo marķējumu var likties, ka norādītā uzturvērtība ir atbilst visam produkta iepakojumam, taču tā nav. Tāpēc pievērsiet uzmanību un salīdziniet kopējā iepakojuma svaru ar porcijas norādīto lielumu!

Kaloriju daudzums

Dienā ir nepieciešams uzņemt 2000 kcal. Piemēram, brokastīs: 400 kcal, otrajās brokastīs: 250 kcal, pusdienās: 600 kcal, launagā: 250 kcal un vakariņās: 500 kcal. Tādējādi, redzot pārtikas produkta marķējumā doto kaloriju daudzumu vienā porcijā, mēs varam izvērtēt, cik daudz mēs varam atļauties šo produktu ēst. Tāpat arī noteikti vajadzētu atcerēties, ka cilvēkiem, kas vēlas samazināt ķermeņa svaru vai ir mazkustīgs dzīvesveids šis kaloriju patēriņš ir mazāks, līdz pat 1000 kcal dienā. Tāpēc ar šī marķējuma palīdzību varam viegli izvēlēties tos produktus, kuri atbilst mūsu diētai nepieciešamajam enerģijas daudzumam.

Taukvielu veids un daudzums

Apskatot pārtikas produkta marķējumu, noteikti jāpievērš uzmanība arī taukvielu daudzumam un to veidam – piesātinātie, trans vai nepiesātinātie tauki. Piesātinātie un trans tauki tiek dēvēti par ‘’sliktajiem’’ taukiem. Tie rada augstu aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimību risku. Tādēļ, pētot pārtikas produktu marķējumu, vienmēr dodiet priekšroku tiem produktiem, kuri satur procentuāli maz piesātinātos taukus un nesatur trans taukus.

Sāls daudzums

Pārmērīga sāls lietošana rada būtiskas veselības problēmas – tūsku, paaugstinātu asinspiedienu u.c. Līdz ar to, tā patēriņam noteikti ir jāpievērš uzmanība un jāizvēlas tie pārtikas produkti, kuri procentuāli satur vismazāk sāli.

Ogļhidrātu daudzums un veids

Ogļhidrāti ir tā uzturviela, kas sniedz sniedz enerģiju, taču ir dažāda veida ogļhidrāti – vienkārši un saliktie. Vienkāršie ogļhidrāti (t.sk. cukurs) sniedz ‘’ātru’’ enerģiju un bieži vien arī pāris lieku kilogramu. Tieši tāpēc, izvēloties pārtikas produktus, ir jāzina savas iespējas – cik daudz un kāda veida ogļhidrāti ir piemēroti. Piemēram, cilvēkiem ar lielu fizisko slodzi vienkāršo ogļhidrātu patēriņš var būt augsts, bet tiem, kuriem ir gremošanas, svara problēmas vai mazkustīgs dzīvesveids, to patēriņam ir ļoti cītīgi jāseko līdzi un to daudzums jāsamazina. To vietā izvēloties pārtikas produktus, kuri galvenokārt satur saliktos ogļhidrātus tai skaitā balastvielas.

*guidlines of dietary amounts – ieteicamā dienas deva

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *