Kā apsaimniekot Melnezeru – jautājums ar ļoti garu bārdu

Tā kā vientulīgas pastaigas dabā kovid ierobežojumu laikā bija teju vai vienīgās aktivitātes, pret kuru epidemologiem nebija lielu iebildumu, no kāda pastaigās gājēja un mūsu lasītāja jau pavasarī saņēmām jautājumus par redzēto Melnezera apkārtnē. Proti, lasītājs bija novērojis, ka tur uzsākti kādi rakšanas darbi un pludmalītē novietoti betona bruģakmeņi, kurus acīmredzami plānots ieklāt. Tad nu lasītājs interesējās – kas tas galu galā būs un vai kādas būves šajā vietā maz atļautas.

Kamēr gaidījām atbildes no iesaistītajiem un atbildīgajiem, jau bija tapis gan basketbola laukums, gan uzsākta peldsezona un… klāt nākusi vēl vesela virkne jautājumu. Gan par to, kas un kā īsti apsaimnieko Melnezera apkārtni, gan par zilo un, kā vairums zvanītāju atzīst, nu ļoti neestētisko ”būvi” jeb konteineru, kuru gan atļauts izmanto tikai, kā novērojuši lasītāji, kādai īpašai ezera apmeklētāju grupai… Bet, ja ”parokamies” vēl senākā pagātnē, noteikti atradīsim gan faktus, gan iepriekšējās publikācijas, kurās gari un plaši skaidrojām, kā šo – tukumniekiem (šeit domājot tieši pilsētas iedzīvotājus) nozīmīgāko atpūtas zonu atsavināt no kaimiņu Engures novada un arī no VSA «Latvijas valsts meži». Uzzinājām arī, ka vēlmi apsaimniekot Melnezeru izteikusi arī jaunā Tukuma domes vara… Bet nu – par visu pēc kārtas.

Tukuma novada dome grib nomāt Melnezeru un zemi ap to

Lai arī Tukuma novada domē par iespējamo līgumu ar a/s «Latvijas valsts meži» (LVM) notikušas vairākas sarunas, līdz deputātu lemšanai jautājums nonāca vien šomēnes – Teritoriālās attīstības un uzņēmējdarbības atbalsta komitejas sēdē 15. jūlijā. Tajā juridiskās nodaļas vadītāja Lelde Bičuša stāstīja, ka pašvaldība ar vēstuli bija vērsusies LVM, kas apsaimnieko Zemkopības ministrijai piederošo zemesgabalu pie Melnezera, lūdzot iznomāt 0,9 ha lielu teritoriju – zemi pie ezera un arī ezera daļu. “LVM atbildēja, ka tam piekrīt un atsūtīja zemes nomas līguma projektu, kurā paredzēts slēgt līgumu uz desmit gadiem ar minimālo valstī noteikto zemes nomas maksu – 28 eiro (bez PVN) gadā. Un vēl līgums paredz pienākumu segt sertificēta vērtētāja  izdevumus 301,29 eiro,” skaidroja L. Bičuša. Līgums, kā atzina juriste, ir tipveida zemes nomas līgums, taču vienlaikus tas paredz arī īpašus nosacījumus, piemēram, ka pašvaldība apņemas neiznomāt un neatsavināt zemi citām personām, ka trīs gadu laikā pašvaldība izstrādās Melnezera ūdenstilpes ekspluatācijas noteikumus, kā arī – ka zeme ir apgrūtināta ar medību tiesību nomas līgumu, kas noslēgts ar mednieku kolektīvu «Tukuma pirmais mednieku kolektīvs».

Nesaskaņota būvniecība nav pieļaujama

Vēl, kā skaidroja Juridiskās nodaļas vadītāja, līgums nosaka, ka uz šīs zemes nav pieļaujama būvniecība, izņemot rekreācijas būves, kas paredzētas atpūtai un brīvā laika pavadīšanai, kā arī labiekārtojuma elementi, tai skaitā laipas un soliņi, taču nav tiesību tās reģistrēt Zemesgrāmatā, savukārt visas nelikumīgi uzceltas būves sešu mēnešu laikā jānojauc.

Uz pašvaldības vadītāja Normunda Reča jautājumu, vai ir pieļaujams basketbola laukums, L. Bičuša atzina, ka tāds tur varētu būt, bet – atbilstošs būvnormatīviem, taču izveidotais, iespējams, normatīviem neatbilst. Komitejas priekšsēdētājs Kaspars Liepa atzina, ka viņam bažas rada glābēju namiņš, uz ko varētu attiekties minētie līguma ierobežojumi, bet L. Bičuša skaidroja, ka nav īsti skaidrs, vai šis līguma nosacījums attiecas uz jau tauvas joslā ierīkotajām būvēm, vai uz tām, kas varētu tapt pēc līguma noslēgšanas: “Vislabāk būtu šos jautājumus pārrunāt ar LVM pārstāvi, kas, iepazīstoties ar situāciju dabā, varētu to komentēt finanšu komitejas sēdē. Tas ir svarīgi arī tāpēc, ka viens no līguma vienpusējas laušanas iemesliem var būt tieši šādu būvju esamība, kas sešu mēnešu laikā nav nojauktas.” N. Rečs rosināja papildināt līgumu, ierakstot tajā priekšlikumu, ka līguma nosacījumi attiecas tikai uz laiku no līguma slēgšanas brīža, nevis uz situāciju pie ezera līdz līguma slēgšanai. Viņš arī informēja, ka Valsts vides dienests lūdzis pašvaldībai skaidrojumu par būvēm, kas Melnezera krastā jau ir uzbūvētas, aicinot norādīt, uz kāda pamata tās tapušas. Uz to esot sagatavota atbilde, ka… šī teritorija nav pašvaldības jurisdikcijā, tāpēc Tukuma novada dome par to nevarot ne lemt, ne ko skaidrot….

Vai glābēju konteiners apdraudēs līguma slēgšanu?!

Teritoriālās attīstības un uzņēmējdarbības atbalsta komitejas sēdē tika panākta vienošanās, ka finanšu komitejā, 22. jūlijā, diskusijas par šo jautājumu turpināsies, taču 22. jūlija sēdē šis jautājums no darba kārtības tika izņemts.

 

Kā sēdes sākumā skaidroja N. Rečs un L. Bičuša, LVM pašvaldības ierosinājumiem līgumā par to, ka esošās būves nav jāņem vērā, kategoriski nepiekrīt, taču valsts uzņēmuma darbinieki ir apņēmušie vēlreiz šo vietu apsekot un visus neskaidros jautājumus ar domi pārrunāt.

Pēc sēdes interesējāmies, kāpēc šo jūras konteineru, kas tika uzlikts Tukuma novada domes finansēto glābēju vajadzībām, nevar aizvākt, ja reiz tieši tas tagad apdraud vienošanos ar LVM, par kuru tik ilgi pašvaldība ir cīnījusies? L. Bičuša skaidroja, ka jau ir norunāta tikšanās ar LVM augusta beigās, līdz ar to ir cerība visus jautājumus atrisināt tā, lai otrai pusei nebūtu pretenziju un bažu, ka, noslēdzot līgumu, varētu notikt jebkādas nelikumīgas darbības…

***

Rezumējot, jāsecina, ka iecere izveidot laukumu, veikt kādas citas labiekārtojošas darbības pie Melnezera, iespējams, pat nav peļamas. Tomēr tā jebkurā gadījumā vērtējama kā nekur nesaskaņota pašdarbība, kas turklāt notiek svešā īpašumā. Tāpat vēl arvien atklāts ir jautājums par to, kam tad pie Melnezera dot priekšroku – aktīvās atpūtas piekritējiem, kas tikpat aktīvi un reizēm arī pavisam strīdīgi (kā gadījumā ar pieminēto zilo konteineru) pārveido vidi pēc sava prāta, vai tomēr atpūtniekiem, kas vairāk novērtē neskartu dabu?

 

Plašāk lasāms otrdienas, 24. jūlija, laikrakstā ŠEIT=>   

Komentāri

 1. Eisaks Melnezera vārdu visur tik vazā savā priekšvēlēšanu maratonā, bet neko jēdzīgu nav izdarījis. Nopuvuši soli, smilšu kalni un visam pa vidu zilais, briesmīgais konteiners.

  1. Pilnīgi piekrītu, runāts tiek daudz ,darīts ļoti maz, Melnezeru pārsvara izmanto kāda konkrēta cilvēku grupa 🙂 taču vai nebūtu beidzot jāpadomā arī par senioru paaudzi !!!nebūtu viņu Tukumā ,daudz kā nebūtu šai paaudzei , taču viss tiek radīts tikai jauniešiem, kaut gan baseins noderētu pilnīgi visiem no zīdainīšiem līdz sirmgalvjiem ( atšķirībā no entajām hallēm par mega naudām !!) tieši tāpat ceļš līdz Melnezeram un Melnezers būtu jābūt visām paaudzēm, līdz ar to ceļš jāsakārto tā lai ir normālas ietves, jo ir jau tādi “dibeni” kuri obligāti jāved ar mašīnu līdz par ūdenim !Kaut visprātīgāk būtu jau no vecā Dosafa uztaisīt to ceļu tikai gājējiem !! utt. ideju daudz tik Tukumā nav kas klausās !!!!!!!!

  2. Eisaks malacis, ka tur ar savām rokām nevis vārdiem kā tu pļurksti ir savedis kārtībā un padarījis ezeru par drošāku peldvietu. Vieta palikusi daudz skaistāka, pārdomātāka.

   1. Ļoti labi savedis kārtībā. Jau vairāk kā trīs gadus tur valda acīmredzams bardaks. Tas, ka reizi gadā uztaisa talku, sataisa bildes un pludina sociālajos tīklos foto neskaitās. Dabas aktīvists atradies- smieklīgi! Tev pašam šķiet, ka zilais konteiners iederas pie Melnezera?

     1. Ja nesaproti, ka tāds ķēms tur nevar atrasties, ka tas ir kliedzošā pretrunā ar konkrēto vidi un pat vidējā cilvēka pieticīgajām estētiskajām prasībām, jo īpaši atpūtas vietā, tad atliek vienīgi smagi nopūsties un vaicāt: nu kam Tev, puisīt, Melnezers? Tādiem, kā Tev, tak labāk kādā stroikā, uz betoniem un ar trīs burtu uzrakstiem fonā

 2. Melnezers tika padarīts par kārtējo sporta laukumu! Viss tik vienos vārtos,iespējas tik nodarboties ar sportu! Eju bieži pastaigās pa mežu-tur tā jau apkārt bieži traucas ar kvadriņiem,močiem! Tak tagad atnākot,pasēdēt pie ezera tik jāklausās kārtējā sportošana! Vai tad tiešām jārūpējas tik par vienu cilvēku kategoriju? Uz katra stūra tik,lai “ir ar ko nodarboties”!

 3. Jānītim galvenais tikt siltā vietā pie siles un viss. Tas Melnezers viņu neinteresē. Tikai vajadzīgos brīžos izmanto vēlēšanu kampaņai un vēl visādiem PR gājieniem. Sāk jau apnikt. Liec jaunu bildi iekšā!

 4. Nemaz nedoma tuvoties tai zilajai budai. Tur larins tevi ar sudainu mietu aizdzis prom. Tur tikai izredzetie var atrasties. Visādi …. un saucamie bokseri.

 5. Smieklīgi, ka cilvēks ar nosaukumu – cits viedoklis -, nav apmierināts, ka tiek ierīkoti sportošanas laukumi. Laikam, pēc viņa teiktā spriežot, tupēt uz vietas, audzēt taukus, darīt visu iespējamo, lai tādiem cilvēkiem kā viņš sagādātu pēc iespējas vairāk darba ārstiem… Būtu jāpriecājas, ka vismaz kaut kas tiek darīts, lai cilvēki pievērstos aktīvam dzīves veidam, nevis pukstēt par to, ka tiek ierīkoti laukumi sportam!

  1. Bet nu taisi laukumu SAVĀ sētā, nevis kur ienāk prātā! Kādā sakarā konkrētie personāži tur uzmetušies par priekšniekiem?

  2. Protams ka laukumi sporta ir ok, bet tā kā tam tiek tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi, tad tomēr būtu jāpārdomā kur tos stutēt !! ne tā kā pie Meža 15 sienas, tur laikam visi iedzīvotāji vismaz līdz 23** jūtas kā bumbu laukumā, a tā saucamajiem “bumbotājiem” labi šie aiziet aiz būdiņas sūc aliņus un uzpīpē un viss oki 🙂
   Pilnīgi pievienojos domai, ka ir jādomā par visa vecuma iedzīvotājiem !!!!!!!!!!!!!!!!!! un jo sevišķi senioriem !!!

 6. Te viena lieta piemirsusies. To konteineru, līgumu ar glābējiem, atkritumu savākšanu, smiltiņu atvešanu samaksāja dome, tas ir, reālie nodokļu maksātāji nevis kaut kādi eisaki

 7. Varbūt vērts padomāt par kādu projektu Latvijas valsts mežiem vai kādai organizācijai par normālas koka takas-laipas izveidi uz avotiem, lai nav pa dubļiem jābrien? Tas būtu vērtīgi un jauns tūrisma objekts-Melnezera avoti! 🙂

 8. Beidziet liso dzenāt! Eisaks normāls puika – nedzer, nepīpē, raujās mūsu labā un treniņiem laiku atrod! Katrs tāds varētu būt!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.