Jaunā gadā sveic bijusī novadniece – Viktorija Šlisere

Šodien pēc Austrumu kalendāra sāksies jaunais gads, un mums bija iespēja uzzināt, ko šie svētki nozīmē un kā tos svin Ķīnā – Šanhajā. Par to mums pastāstīja mūsu novadniece Viktorija Šlisere, kura tur dzīvo jau desmit gadus.

“Jau kopš janvāra vidus norit pasaule lielāka ikgadēja cilvēku migrācija, piemēram, pagājušā gadā 400 miljoni ķīniešu mēroja ceļu pie ģimenēm, lai kopa atzīmētu Jaunā Lunara – gada iestāšanos. Tulkojumā, ķīniešu Jaunais gads, jeb Chun Jie nozīmē – Pavasara Festivāls. Šie svētki iezīmē ziemas beigas un pavasara iestāšanos – visa sākumu. Katrs Lunarais gads ir saistīts ar vienu no 12 zodiaka dzīvniekiem un kādu no pieciem pamatelementiem – koku, uguni, zemi, metālu vai ūdeni, sniedzot konkrētam zodiaka dzīvniekam unikālu temperamentu. Šis gads ir Baltās Metāla Peles/žurkas gads (ķīniešu valoda abus dzīvniekus apzīmē ar vienu kin zīmi).

Ķīniešu Jaunais gads ir sirdij tuvs un nozīmīgs laiks katra ķīnieša dzīvē. Rietumos šie svētki bieži tiek pielīdzināti Ziemassvētkiem. Ari paši ķīnieši, skaidrojot šos svētkus, bieži izmanto šādu salīdzinājumu. Un ne velti, jo līdzības ir nenoliedzamas. Ķīniešu Jaunais gads ir laiks, kad ģimenes satiekas zem viena jumta, ietur svētku mielastu, dalās ar laimes vēlējumiem un apdāvina savus mīļos. Šis ir laiks, kas tiek ar nepacietību gaidīts ar lielu nepacietību.

Pavasara Festivāls bieži ir vienīgais laiks gadā, kad ķīnieši var atļauties brīvu nedēļu pavadīt radu lokā. Liela dala stāda simtiem kilometru prom no tuvajiem un mīļajiem, tādēļ šīs ir tā sauktās Zelta Nedēļas brīvdienas, kas šogad sakās 24. janvārī. Bieži finansiālās situācijas spiesti, viens vai abi vecāki strādā tālu prom un bērnus audzina vecvecāki. Kad bērni pieaug un beidz skolas arī viņi dodas labākas dzīves un karjeras iespēju meklējumos uz citam provincēm vai pilsētām. Attālumi atšķiras, bet mēdz būt iespaidīgi, citiem pat jārēķinās ar dienas braucienu, lai nokļūtu mājās. Piemēram, Pekina ir 5h ātrvilciena braucienā vai divu stundu lidojuma attālumā no Šanhajas, bet vietējie uzskata, ka šīs divas megapoles atrodas relatīvi tuvu viena otrai. Ķīna rupji rēķinot ir vismaz divas reizes lielāka par Eiropas Savienību.”

 

Vairāk par jauno gadu lasiet piektdienas, 24. janvāra, laikrakstā ŠEIT=>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *