Attēlam ir ilustratīva nozīme

Jābūt piesardzīgiem – kaimiņos putnu gripa!

Medijos ir parādījusies ziņa, ka Polijas austrumos divās tītaru fermās ir putnu gripas sērga un likvidēti 25 000 tītaru. Turklāt putnu gripas vīruss H5N8 esot arī bīstams cilvēkiem. Kā zināms, tītaru gaļu tirgo arī mūsu veikalos. Vai varam būt droši par tās izcelsmi veikalos? Kāda piesardzība jāievēro vistu un citu mājputnu turētājiem šajā siltajā ziemā? Vērsāmies ar šiem jautājumiem pie Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājas Madaras Stinkas.

M. Stinka: 

– PVD informē, ka Polijā gadu mijā konstatēti vairāki augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumi mājputniem. Slimības skarti ir trīs Polijas reģioni – Lubartovski, Ostrovski un Krasnostavski. Augsti patogēnā putnu gripa (H5N8 apakštips) kopumā ir konstatēta septiņās mājputnu novietnēs: trīs lielās tītaru novietnēs (kopā  42 189 tītari), vienā dējējvistu (36 069) novietnē, vienā paipalu (12 960) novietnē un divās piemājas saimniecībās ar 79 dažādu sugu mājputniem – dējējvistām, pīlēm, zosīm, baložiem.

Polijas veterinārais dienests putnu gripas skartajos reģionos ir noteicis karantīnu un slimības skartajās novietnēs mājputni tiek nogalināti un iznīcināti, tāpat tiek skaidroti slimības cēloņi un izplatīšanās ceļi.

Cilvēku inficēšanās risks – ļoti zems

– Latvijā no Polijas pēdējā mēneša laikā nav ievesti mājputni vai dekoratīvie putni. No Polijas veterinārā dienesta sniegtās informācijas zināms, ka no slimības skartajām tītaru fermām putni nav nonākuši pārtikas ķēdē.

PVD atgādina, ka minētais augsti patogēnās putnu gripas apakštips H5N8 bija plaši izplatīts  Eiropas valstīs 2016. gada rudenī un 2017. gadā mājputnu un savvaļas putnu populācijās, taču neviens cilvēka saslimšanas gadījums ar putnu gripas H5N8 apakštipu netika reģistrēts. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka cilvēku inficēšanās iespēja ar H5N8 vīrusu ir zema. Latvijā augsti patogēnā putnu gripa nav nekad reģistrēta. Tomēr lai pasargātu mājputnus no iespējamas saslimšanas ar putnu gripu, aicinām mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus.

Aicina ievērot biodrošību

– Pirmkārt, dzīvnieku īpašniekiem par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu (piemēram, samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota mājputnu masveidīga bojāeja, novēro akūtu asiņainu diareju, smakšanu, putniem parādās respiratoras (elpošanas ceļu) infekcijas slimības pazīmes), nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai dienesta teritoriālajai struktūrvienībai.  Otrkārt, dzīvnieku īpašnieks nodrošina, lai nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu turēšanas vietām, lai mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizē mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu. Tāpat arī jānodrošina, lai mājputnu barībai un pakaišiem nevarētu piekļūt savvaļas putni. PVD informē, ka Latvijā savvaļas putnu populācijā cirkulē Ņūkāslas slimība, kas, līdzīgi kā putnu gripa, ir ļoti bīstama infekcijas slimība mājputniem. Lai pasargātu mājputnus no saslimšanas ar Ņūkāslas slimību, mājputnu īpašnieki un turētāji tiek aicināti profilaktiski vakcinēt mājputnus pret Ņūkāslas slimību, kā arī ievērot biodrošības noteikumus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.