Izmanto bezmaksas e-pakalpojumu zagtu kultūras objektu meklēšanā

Ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušo informāciju saistībā ar dievnamu apzagšanu Latvijā, kā arī apstākli, ka vairāki tajos nozagtie kultūras objekti vēl joprojām nav atrasti, iedzīvotāji tiek aktīvi aicināti izmantot bezmaksas e-pakalpojumus zagtu kultūras objektu meklēšanā, kā arī kultūras objektu aprakstu veidošanā, lai nodrošinātu pēc iespējas sekmīgāku nozaudētu vai nozagtu kultūras objektu atgūšanu.

Ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušo informāciju saistībā ar dievnamu apzagšanu Latvijā, kā arī apstākli, ka vairāki tajos nozagtie kultūras objekti vēl joprojām nav atrasti, iedzīvotāji tiek aktīvi aicināti izmantot bezmaksas e-pakalpojumus zagtu kultūras objektu meklēšanā, kā arī kultūras objektu aprakstu veidošanā, lai nodrošinātu pēc iespējas sekmīgāku nozaudētu vai nozagtu kultūras objektu atgūšanu.

Valsts policijai zudušo kultūras objektu meklēšana sagādā nopietnas grūtības gadījumos, kad objekta īpašniekam nav precīzi zināms tā apraksts – nav zināmi objekta izmēri, nav pieejama fotogrāfija, nav zināms objekta autors un radīšanas dati, materiāls, no kura objekts ir izgatavots, vai īpašas pazīmes.

Lai palīdzētu kultūras objektu īpašniekiem aprakstīt objektus un tos atgūt, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir realizējis Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu, kura ietvaros jau vairāk kā gadu ikvienam interesentam tiek piedāvāta iespēja bez maksas un autorizācijas izmantot e-pakalpojumus «Kultūras objekta apraksta veidošana» un «Kultūras objekta statusa noteikšana».

E-pakalpojums «Kultūras objekta apraksta veidošana» ir izveidots, lai jebkura persona, darbojoties ar datoru vismaz iesācēja līmenī, spētu saprast un sekmīgi izveidot jebkāda kultūras objekta aprakstu. Neskaidrību gadījumā ir pieejamas arī speciālas instrukcijas, kuras palīdz atrast apraksta izveidei nepieciešamo informāciju.

Pakalpojums nav paredzēts tikai mākslas objektu aprakstīšanai, bet to var izmantot arī mantojumā saņemto vērtslietu un dažādu citu priekšmetu aprakstīšanai, piemēram, tautastērpa, medību bises, trauku.

Kultūras objekts e-pakalpojuma izpratnē var būt jebkāds priekšmets vai nekustama objekta noņemams elements, kam piemīt kāda vēsturiska, kultūrvēsturiska, mākslinieciska vērtība un attiecībā uz kuru pastāv iespējamība, ka tas var tikt nolaupīts, nozagts, izkrāpts vai nozaudēts. E-pakalpojums nodrošina apraksta izveidošanu latviešu, angļu un krievu valodās.

Apraksta veikšanai nav nepieciešami personas dati, objekta vērtība vai tā atrašanās vieta. Svarīgs ir tikai paša objekta apraksts. Gatavo aprakstu kultūras objekta īpašniekam ir jāglabā pie sevis, savā datorā, vai ārējā datu nesējā.

Gadījumos, kad kultūras objekts ir zudis vai nozagts, tā īpašniekam kopā ar iesniegumu Valsts policijā jāiesniedz arī iepriekš sagatavotais kultūras objekta apraksts, ieteicams – elektroniskā veidā. Ja pirms objekta zuduma objekta apraksts nav ticis izveidots, kultūras objekta īpašnieks, izmantojot e-pakalpojumu, to var izveidot jau zudušam objektam, pievienot pieejamos fotoattēlus un iesniegt Valsts policijā. Kultūras objekta apraksts ļauj Valsts policijai informāciju par objekta zudumu operatīvi ievietot valsts informācijas sistēmā Integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā «Mantu meklēšana», Interpola datu bāzē.

Savukārt e-pakalpojumā «Kultūras objekta statusa noteikšana» var iegūt informāciju par to, kādus kultūras objektus Valsts policija ir reģistrējusi kā zudušus.

Izmantojot e-pakalpojumu, tiek nodrošināta efektīva informācijas apmaiņa par zudušajiem kultūras objektiem starp tiesībsargājošajām iestādēm un privātpersonām gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, būtiski palielinot iespēju atrast un atgūt īpašniekiem zudušos kultūras objektus.

Sīkāku informāciju par minētajiem e-pakalpojumiem atradīsiet IeM Informācijas centra mājas lapā.

Kontaktinformācija: IeM Informācijas centrs, Meklējamo objektu uzskaites nodaļas priekšnieka vietniece Baiba Kovaļova, tālr.: 67208597, e-pasts: baiba.kovalova@ic.iem.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *