Attēlam ir ilustratīva nozīme

Izglītotākas, bet saņem mazāk

Visā pasaulē un arī Latvijā 8. martā atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Laika gaitā šīs dienas atzīmēšana ir mainījusies, un dažādās valstīs to atzīmē atšķirīgi, bet tas nemaina iemeslus, kādēļ šīs dienas svinēšana joprojām ir būtiska un aktuāla. Labklājības ministrijas apkopotie dati liecina, ka, lai arī sievietes Latvijā daudz biežāk iegūst augstāko izglītību, nekā vīrieši, toties atlagojums ir par 21,2% zemāks.

Daži fakti un skaitļi, kas raksturo situāciju un apliecina Starptautiskās sieviešu dienas aktualitāti un patieso nozīmi arī mūsdienās:

 

  • Sieviešu pārstāvniecība lēmumu pieņemšanas procesos ir ļoti mainīga. 13. Saeimā no 100 deputātiem 27 ir sievietes. Savukārt Ministru kabinetā, ieskaitot Ministru prezidentu, ir 14 ministri, no kuriem 2 ir sievietes.

 

  • Izglītībā saglabājas nemainīga tendence – sieviešu īpatsvars, kuras iegūst augstāko izglītību, būtiski pārsniedz vīriešu skaitu. 2020.gadā augstskolās mācījās 65% sieviešu un 35% vīriešu. gada sākumā no visām Latvijas sievietēm 25-34 gadu vecumā pusei bija augstākā izglītība, vīriešiem – vien 28%.

 

  • Ja izglītības jomā sieviešu sasniegumi ir augstāki nekā vīriešu, tad attiecībā uz atalgojumu tā nav. Darba samaksas atšķirība starp sievietēm un vīriešiem 2019. gadā ir pieaugusi līdz 21.2%.

 

  • Vecuma pensijas piešķirtais apmērs sievietēm 2019. gadā bija par 8,4% mazāks nekā vīriešiem (342,81 EUR sievietēm un 373,85 EUR vīriešiem).

 

  • Latvijā, lai arī nedaudz mazinājusies, bet joprojām saglabājas augsts tolerances līmenis pret vardarbību ģimenē un saglabājas tendence vainot pašu upuri. 75% Latvijas iedzīvotāju 2018. gadā uzskatīja, ka vardarbība ģimenē pret sievietēm ir nepieļaujama un tai vienmēr jābūt sodāmai (2016. gadā – 64%).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *