Ieteikumi gripas profilaksei

Veselības inspekcija aicina pievērst īpašu uzmanību gripas profilaktiskajiem pasākumiem, lai samazinātu risku inficēties ar gripas vīrusu. Ikdienas profilaktiskie pasākumi ietver telpu vēdināšanu, kā arī atbilstošu apstākļu nodrošināšanu personīgās higiēnas ievērošanai.

Veselības inspekcija aicina pievērst īpašu uzmanību gripas profilaktiskajiem pasākumiem, lai samazinātu risku inficēties ar gripas vīrusu. Ikdienas profilaktiskie pasākumi ietver telpu vēdināšanu, kā arī atbilstošu apstākļu nodrošināšanu personīgās higiēnas ievērošanai.

Gripa ir akūta infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu veidā, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Slims cilvēks runājot, šķaudot vai klepojot, izdala apkārtējā gaisāaerosolu (siekalas, gļotādu un krēpu daļiņas kopā ar vīrusu augstā koncentrācijā), tādējādi vislielāko risku radot cilvēkiem, kas atrodas attālumā līdz vienam metram.Izdalītā aerosola daļiņas nosēžas uz virsmām, sajaucas ar putekļiem un sakalst, un vīruss šādi var saglabāties vairākas stundas telpās, bet ārējā vidē pat vairākas dienas. Slēgtās telpās gaisam kustoties, sakaltušās daļiņas atkārtoti paceļas un nosēžas, tādā veidā inficējot gaisu, kuru ieelpojot var inficēties apkārtesošie cilvēki.Svarīgākie profilakses pasākumi, lai telpās samazinātu vīrusa koncentrāciju un tālāku izplatīšanos, ir vēdināšana, mitrā uzkopšana un roku mazgāšana.

Veselības   inspekcija atgādina, ka būtiska gripas profilakses sastāvdaļa, īpaši paaugstināta riska objektos (ārstniecības iestādēs, izglītības iestādēs, sociālās aprūpes centros, dienesta viesnīcās), ir pastiprināta uzmanība telpu higiēnai. Telpu vēdināšana jāveic regulāri (vairākas reizes dienā, piemēram, skolas klasē – pēc katras mācību stundas), mērķtiecīgi organizējot brīžus, kad telpā neuzturas cilvēki. Telpā vismaz uz īsu brīdi (apmēram 5 minūtes) plaši jāatver logi, pēc iespējas radot caurvēja efektu.

Telpās jāveic rūpīga tīrīšana un mitrā uzkopšana, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus. Vairākas reizes dienā ieteicams tīrīt un mazgāt koplietošanas priekšmetus, piemēram, durvju rokturus, margas, ūdens krānus, galdu virsmas, datoru tastatūras u.c. Gripas epidēmijas laikā ieteicams izņemt no koplietošanas grūti kopjamus priekšmetus, piemēram, galda spēles, mīkstās rotaļlietas.

Minētajos paaugstināta riska objektos ir jānodrošina atbilstoši apstākļi personīgās higiēnas veikšanai – siltais ūdens, sakoptas sanitārās ierīces, pietiekamā daudzumā roku mazgāšanas (šķidrās ziepes) un roku susināšanas līdzekļi (vienreizlietojamie dvieļi vai elektriskie žāvētāji), un atkritumu tvertnes. Īpaši iestādēs, kur uzturas bērni, jāuzrauga, vai bērni rūpīgi mazgā un nosusina rokas, jāatgādina, ka šķaudot un klepojot jāaizklāj deguns un mute ar vienreizlietojamo salveti, un tā jāizmet tam paredzētā vietā.

Citi gripas profilakses principi, tajā skaitā par personīgo higiēnu un vakcinācijas veikšanu riska grupām, kā arī aktuālā informācija par gripas izplatību ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.

Informācija par gripas vīrusa izplatību pasaulē, kā arī jaunākās rekomendācijas ir publicētas:

Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) mājaslapā.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģiona mājaslapā  

Veselības inspekcijas sagatavotie ieteikumi higiēnas pasākumiem:

Ieteikumi izglītības iestādēm;

Ieteikumi sociālās aprūpes institūcijām;

Ieteikumi dienesta viesnīcām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *